Olbrzymia aktualizacja do eFootball 2022. Konami naprawia swój piłkarski koszmarek

eFootball 2024 wygląda lepiej od piłkarskiego koszmaru z 2022 roku
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series Xbox Series S XOne

eFootball 2022, czyli jeden z największych niewypałów 2021 roku, doczekało się olbrzymiej łatki. Teraz gra oznaczona jest wersją 1.0. Zmieniło się naprawdę sporo, ale ciekawe, czy Konami przekona do siebie urażonych graczy.

Było tragicznie, a jak jest teraz?

eFootball 2022 w wersji 1.0

Cóż to był za falstart… Nowe wcielenie kultowego PES-a okazało się czymś zgoła innym, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Tytuł praktycznie z miejsca zdobył miano najgorzej ocenianej gry na Steam. Wydawca przekładał kolejne aktualizacje oraz zrewidował swoje plany na przyszłość. Po dość słabym dla gry okresie (no dobra – tragicznym) nadszedł wielki dzień wydania wersji 1.0. Stosowna łatka waży około 28 GB i wprowadza grę na zupełnie nowy poziom. Czy wskrzeszenie trupa może się udać? Czas pokaże, a gracze zadecydują.

Co więc znajdziemy w nowej łatce? W zasadzie to mnóstwo zmian. Twórcy przede wszystkim chwalą się kompletnym przemodelowaniem zachowania piki oraz piłkarzy. Teraz, wedle oficjalnego komunikatu, możemy poczuć „kołysanie się i kiwanie tak, jakbyśmy grali w piłkę w prawdziwym życiu”. Poprawiono drybling i grawitację piłki, czas potrzebny do wykonania odbicia, a także wzbogacono tytuł o tak potrzebną kooperację między zawodnikami, która wcześniej w zasadzie nie istniała.

Naturalne zachowania zawodników oraz zachowania piłki uwzględniające rotację, sprężystość i tarcie – wszystkie te elementy pomagają stworzyć „moment napięcia”, którego tak często doświadczamy we współczesnej piłce nożnej. To właśnie te czynniki dają nam upragnioną radość, gdy dryblujemy obok przeciwników i przełamujemy ostatnią linię obrony podaniami.

– wyjaśnia Konami na stronie gry

Oprócz tego dodano inne, niezwykle ważne rzeczy – lepsze i bardziej naturalne podania z nowymi mechanikami, „oszałamiające podania” oraz umiejętności zawodników. Twórcy usprawnili poruszanie się po murawie dzięki „pass-and-run”, poprawiono przejścia oraz możliwości i zachowanie obrony. Prócz tych wszystkich stricte gameplayowych rzeczy, Konami zadbało o lepszy kod sieciowy i optymalizację produkcji. Smutną wiadomością dla fanów memów z gry jest jednak dodanie zawodnikom nowych twarzy, które znacznie bardziej przypominają ich realne wcielenia, a nie rozmyte bestie z czeluści crapowych gier sprzed lat. No i jeszcze bugi, których ponoć ma być znacznie mniej.

Ogółem zmian jest naprawdę sporo, ale pytanie brzmi, czy one wystarczą? Twórcy już teraz zapowiedzieli, iż to nie koniec łatania gry i niebawem pojawią się kolejne ulepszenia. Jeżeli szukacie kompletnego opisu zmian i dokładnego ich wyjaśnienia – odsyłamy na oficjalną stronę wydawcy.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie