Discord i Twitch pod lupą prokuratury po masowej strzelaninie w USA

Twitch i Discord
Newsy

Platformy Discord i Twitch zostaną dokładnie sprawdzone po tragicznej w skutkach strzelaninie w Stanach Zjednoczonych.

14 maja w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork doszło do strzelaniny wywołanej przez 18-latka, wskutek której życie straciło 10 osób. Zamachowiec o swoich planach miał wspominać na platformie Discord oraz serwisach 4Chan i 8Chan, a swoje czyny transmitował na Twitchu. Dowody wskazują, że była to zbrodnia nienawiści – większość ofiar nastolatka to osoby czarnoskóre, a sam sprawca otwarcie wyrażał swoje rasistowskie poglądy.

Prokurator generalna stanu Nowy Jork, Letita James, rozpoczęła śledztwo w sprawie roli wspomnianych serwisów w strzelaninie z 14 maja – podaje Kotaku. Śledztwo ma na celu ustalenie, jak Discord, Twitch, 4Chan i 8Chan pozwoliły 18-letniemu zbrodniarzowi w informowaniu o swoich zamiarach i umocnienie jego postanowień.

Letita James zwraca też uwagę na fakt, że ktoś mógł bez problemu rozpocząć transmisję zbrodni na Twitchu. Choć platforma wyłączyła livestream po zaledwie dwóch minutach od jego rozpoczęcia, kamera zdążyła w tym czasie uchwycić kilka przerażających widoków. Fragmenty transmisji bardzo szybko rozeszły się po sieci.

Sprawca masowej strzelaniny planował czyn przez pięć miesięcy i informował o swoich zamiarach w mediach społecznościowych, w tym we wspomnianych serwisach. Niepokój budzi fakt, że administracje platform nie zareagowały odpowiednio na zachowanie 18-latka, co zwraca uwagę na źle działające funkcje monitorowania potencjalnie groźnej aktywności użytkowników.

Discord od paru lat regularnie blokuje serwery propagujące popełnianie przestępstw i brutalny ekstremizm. Działania te wciąż jednak nie eliminują wielu groźnych przypadków.

Opisywana sprawa została niedawno przywołana przez prezentera Fox News, który twierdzi, że do coraz częstszych masowych strzelanin mogła przyczynić się popularyzacja realistycznych i brutalnych gier wideo.

Źródło zdjęcia: Andre Carrotflower

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie