Mamy 2022 rok, a Fox News nadal obarcza gry wideo winą za masowe strzelaniny

Kapitan Price z Call of Duty i Fox News
Newsy

Brutalne gry wideo niegdyś często bywały oskarżane o przyczynianie się do szerzenia przestępczości wśród młodych ludzi – to szczególnie popularna wymówka przy masowych strzelaninach. Choć dziś takie oskarżenia są raczej rzadkością, wciąż czasem przebijają się do mediów.

14 maja w amerykańskim Buffalo doszło do masowej strzelaniny, którą rozpętał 18-latek. Jak podaje Kotaku, sprawca zaplanował przestępstwo na serwerze Discord, a strzelaninę transmitował na Twitchu. Nastolatek zabił dziesięć osób i ranił trzy, a większość jego ofiar stanowiły osoby czarnoskóre.

Do sprawy przy okazji podobnego wydarzenia wrócił prowadzący Fox News. Prezenter zasugerował, że masowe strzelaniny mogą być skutkiem popularyzacji brutalnych i realistycznych gier wideo.

Zastanawiam się, no wiesz, takie sprawy jak ta stały się coraz częstsze odkąd gry wideo stały się tak realistyczne i brutalne. Czy przeprowadziłeś badania lub dowiedziałeś się, że gry wideo znieczulają ludzi do tego stopnia, że decydują się pociągnąć za spust?

– powiedział prezenter programu Fox News
Źródło: Twitter

Rozmówca prezentera, były agent specjalny w wydziale broni palnej Departamentu Sprawiedliwości, twierdzi jednak, że winne mogą być nie gry wideo, a media społecznościowe i fakt, że ludzie coraz częściej komunikują się przez telefon oraz internet, co może mieć wpływ na ich moralność. Ze skrajności w skrajność.

Raport CNBC z 2019 roku wskazuje, że badania nie wykazują powiązania brutalnych gier wideo z coraz częstszymi masowymi strzelaninami. Choć w niektórych przypadkach wirtualna rozgrywka może wywoływać wzmożoną agresję, nie jest ona jednoznaczna z używaniem przemocy – to istotny szczegół. Warto też dodać, że Stany Zjednoczone nie są największym rynkiem dla brutalnych gier wideo, a jednak mają jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w przypadku wykorzystania broni palnej. Gry wideo były, są i najpewniej zawsze będą kozłem ofiarnym dla polityków i przedstawicieli mediów głównego nurtu, którzy muszą obarczyć coś winą za masowe strzelaniny.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie