Jaki komputer do Cyberpunk 2077? Nasza rekomendacja

Jaki komputer do Cyberpunk 2077? Nasza rekomendacja
Poradniki

Wymagania sprzętowe podawane przez CD Projekt Red można najprawdopodobniej włożyć między bajki, jeśli chcesz grać z ray tracingiem i w rozdzielczości 4K lub nawet niższej – 1440p.

Jaki powinien być twój PC, aby poradzić sobie ze wszystkimi efektami wizualnymi i zapewnić co najmniej 60 kl./s? Gracze pecetowi od zawsze mają ten sam problem, gdy pojawia się nowa gra klasy AAA. Konkretnie: „Czy ta gra będzie działać płynnie na moim PC? I czy będę mógł włączyć wszystkie efekty wizualne, jednocześnie ciesząc się płynną rozgrywką?”.

Na konsolach nie ma tego problemu – wszystkie mają te same komponenty, więc jeśli jakaś gra next-gen nie będzie poprawnie działać na Xbox Series X lub PlayStation 5, będzie to raczej wina developera (kiepska optymalizacja), a nie sprzętu.

Ale w przypadku PC jest inaczej. Dużo zależy od tego, jakie mamy komponenty, a także jakie ustawienia graficzne zdecydujemy się wybrać.

Cyberpunk 2077 — Narzędzia Zniszczenia

Jaki komputer do Cyberpunk 2077?

CD Projekt Red udostępnił już wymagania sprzętowe dla Cyberpunk 2077. Znamy te minimalne i rekomendowane. Przypomnijmy je:

Wymagania sprzętowe – Cyberpunk 2077

 Minimalne wymagania sprzętoweZalecane wymagania sprzętowe
SystemWindows 7 lub Windows 10 (64-bit)  Windows 10 (64-bit)  
ProcesorIntel Core i5-3570K lub AMD FC-8310  Intel Core i7-4790 lub AMD Ryzen 3 3200G  
Pamięć RAM8 GB  12 GB  
Obsługiwana wersja DirectX12  12  
Karta graficznaGeForce GTX 780 (3GB)/AMD Radeon RX470  GeForce GTX 1060 (6GB)/AMD Radeon R9 Fury  
DyskHDD (70 GB), zalecany SSD  SSD (70 GB)  

Ale tutaj rodzą się dwa pytania. Po pierwsze, jeśli nasz komputer spełnia wymagania minimalne, to czy rzeczywiście będziemy mogli liczyć na przynajmniej 30 kl./s przez cały czas? I czy będziemy musieli zrezygnować ze wszystkich możliwych efektów wizualnych?

I po drugie, czy pecet spełniający wymagania zalecane będzie rzeczywiście na tyle wydajny, aby udźwignąć Cyberpunka w najwyższej jakości obrazu i rozdzielczości wyższej niż Full HD?  

Przygotowaliśmy własne rekomendacje i komentarze dotyczące wymagań sprzętowych Cyberpunka 2077. Krótko mówiąc: będziesz potrzebował o wiele lepszego sprzętu niż zaleca CD Projekt Red!

Wymagania minimalne, czyli ustawienia „low” i Full HD

Jeśli masz komputer, który spełnia wymagania minimalne, według nas jest to naprawdę minimum na obecne czasy, jeśli chodzi o Cyberpunka. Mowa tutaj bowiem o procesorze z 2012 r., grafice z 2013 (GeForce) lub 2016 r. (AMD), a przy tym stosunkowo niewielkiej ilości pamięci RAM – umówmy się, dziś nawet najtańsze komputery sprzedawane są z 8 GB RAM-u.

Cyberpunk 2077 — pierwsza prezentacja; 48 minut rozgrywki

Jeśli nie aktualizujesz sprzętu już kilka lat, na jakie wrażenia możesz liczyć w Cyberpunku? Cóż, szału nie będzie. CD Projekt Red oczywiście tego nie zdradza wprost, ale najprawdopodobniej nie pograsz komfortowo (płynnie) w trybie lepszym niż Full HD (1080p) i na ustawieniach grafiki „low”. Co więcej, nie nastawiaj się też na 60 kl./s. Rozgrywka na takim pececie będzie raczej na poziomie 30-45 kl./s, z okazyjnymi spadkami poniżej 30 kl./s.

Wymagania rekomendowane CD Projektu, czyli nie licz na wszystkie fajerwerki

Niestety nie mamy pojęcia, jakiego typu rozgrywkę CD Projekt Red miał na myśli, gdy podzielił się zalecanymi wymaganiami sprzętowymi. Czy chodzi tutaj o np. ustawienia „high” (wysokie) grafiki i tryb 1080p? I czy wtedy będziemy mogli liczyć na 30 kl./s, czy więcej? Prawdopodobnie będzie to ok. 45 kl./s.

Nie ma natomiast szans, aby zalecany PC radził sobie dobrze z efektami ray tracingu, nie wspominając już o pozostałych, dodatkowych efektach, jakie będą obecne w Cyberpunk 2077. Nvidia i AMD będą oferować już grafiki obsługujące ray tracing w momencie debiutu gry (w przypadku AMD mowa o grafice w konsolach, choć może do tego czasu doczekamy się już RX 6000). Innymi słowy, jeśli chcemy mieć naprawdę rewelacyjne efekty wizualne i dużą liczbę kl./s, rekomendowany sprzęt jest za słaby, aby to wszystko udźwignąć.

Konfiguracje do Cyberpunk 2077 polecane przez Planeta Gracza

Chcesz grać w trybie 1440p lub nawet 4K, a przy tym cieszyć się wszystkimi efektami wizualnymi? Będziesz potrzebował mocniejszego sprzętu niż to, co zaleca CD Projekt Red. Po pierwsze, jeśli zależy ci na ray tracingu i DLSS, już ten fakt sprawia, że powinieneś mieć co najmniej kartę graficzną z serii RTX.

Cyberpunk 2077 — Gangi Night City

Oto wymagania rekomendowane przez nas, jeśli chcesz grać na najwyższych ustawieniach graficznych i w rozdzielczości 1440p.

Procesor: Core i7-10700K

Karta graficzna: GeForce RTX 3080

Płyta główna: Asus TUF Gaming Z490-Plus lub podobna

Pamięci RAM: 2x 16 GB DDR4-3200

Dysk: 1TB M.2 NVMe SSD

Zasilacz: Thermaltake Toughpower Grand 750W lub podobny

Jest duża szansa, że nie będziesz musiał wymieniać wszystkich podzespołów, aby cieszyć się Cyberpunkiem. Jeśli możesz wymienić choć jeden, najważniejsza będzie karta graficzna – GeForce RTX 3080 zapewni zdecydowanie najbardziej odczuwalny wzrost wydajności i możliwości peceta, zakładając oczywiście, że możesz zainstalować taką grafikę w swoim zestawie. Pamiętaj też, że niedługo (mniej więcej w połowie października) pojawi się RTX 3070.

Powyższy sprzęt powinien sprawnie poradzić sobie w trybie 1440p, albo nawet w 4K przy wsparciu technologii DLSS. Z kolei RTX 2060 Super i nowsze grafiki powinny być w zupełności wystarczające do obsługi gry na najwyższych ustawieniach w trybie Full HD, włącznie z ray tracingiem, natomiast 2080 Super to już szansa na 1440p. Szansa, bo dopiero po premierze gry będziemy mogli powiedzieć czy tak jest w istocie.

Wymagania minimalne, ale z ray tracingiem

A co w przypadku, jeśli nie chcemy grać na absolutnie najwyższych ustawieniach, ale zależy nam na sprzęcie, który poradzi sobie choć z ray tracingiem? Do tego celu potrzebny będzie nieco inny komputer – dość wydajny, ale już nie z najwyższej półki. Innymi słowy, będzie to sprzęt ciągle wyraźnie wydajniejszy niż ten, który rekomenduje CD Projekt Red, ale już nie tak drogi, jak wersja „full wypas” opisana wyżej.

Minimalna konfiguracja dla obsługi ray tracingu zalecana przez nas:

Procesor: AMD Ryzen 5 3600 (6 rdzeni, 12 wątków)

Płyta główna: ASRock B550 Phantom Gaming 4/ac lub podobna

Pamięć RAM: 2x 8 GB DDR4-3200

Dysk: 512GB M.2 NVMe SSD

Karta graficzna: GeForce RTX 2060

Zasilacz: Thermaltake Toughpower GX1 600W lub podobny

Dla porównania, karta graficzna RTX 2060 jest mniej więcej 60-80 proc. wydajniejsza niż GeForce GTX 1060 6GB, którą rekomenduje CD Projekt Red, więc jak widać polecamy w tym przypadku i tak bardzo wydajny zestaw. Wszystkie te komponenty są zarazem mniej więcej o połowę tańsze niż te z konfiguracji rekomendowanej powyżej.

Taki komputer powinien poradzić sobie z Cyberpunk 2077 w wysokich ustawieniach i trybie 1080p, przy włączonym ray tracingu i DLSS. Dodatkowo można liczyć na ok. 60 kl./s.

Jednocześnie musimy podkreślić, że nie wiemy jeszcze jak bardzo wymagająca będzie nadchodząca gra CD Projektu. To, co jest jednak potwierdzone, to fakt, że Cyberpunk 2077 będzie obsługiwał efekty ray tracingu (łącznie 4 rodzaje), a włączanie nawet jednego z nich może znacznie wpłynąć na obniżenie wydajności w grach. Nasze rekomendacje są więc prawdopodobnie trafione.

Advertisement
Udostępnij: