Allegro chce, by kupowanie na AliExpress było dla nas mniej opłacalne

Allegro chce, by kupowanie na AliExpress było dla nas mniej opłacalne
Newsy

Coraz większa popularność AliExpress w naszym kraju jest odczuwalna przez Allegro. Jak się okazuje, prywatna spółka naciska na rząd, by kupowanie w Chinach było opodatkowane.

AliExpress to nie tylko tania chińszczyzna i coraz więcej Polaków się o tym przekonuje. Traci na tym m.in. Allegro i jak donosi Rzeczpospolita, spółka wystąpiła do rządu z własnym projektem, który zakłada opodatkowanie wszystkich paczek z Chin o grubości przekraczającej 20 mm. Odpowiednie pismo w tej sprawie zostało złożone w Ministerstwie Cyfryzacji.

Co jest celem takich działań? Jak czytamy na łamach Rzeczpospolitej, Allegro chce tym samym uderzyć w swojego głównego rywala – chiński portal AliExpress. Ten w dużej mierze wysyła do naszego kraju zakupy jako korespondencję, prezent lub przesyłkę o wartości poniżej 22 euro, dzięki czemu te towary unikają podatku VAT i opłat celnych.

Dziennik zaznacza, że sytuacja jest nietypowa, ponieważ regulacja proponowane przez Allegro mocno uderzają w Pocztę Polską (PP), która obsługuje import z Chin. Poczta Polska musiałaby od każdej przesyłki przekraczającej wspomniany gabaryt pobierać VAT i ewentualne dodatkowe wynagrodzenie za dokonanie czynności celno-podatkowych. Rzeczpospolita zaznacza, że Poczta Polska była dotychczas kluczowym partnerem logistycznym Allegro, a propozycje spółki mogą ograniczyć dochody państwowej firmy. Jako przykład podano Szwecję, gdzie po wprowadzeniu opodatkowania od przesyłek z Chin, ich liczba spadła ze 160 tys. do 15 tys. dziennie.

Więcej o całej sprawie przeczytacie w obszernej publikacji Rzeczpospolitej.

Nie trzeba wspominać, że takie działania mogą doprowadzić do mniejszej opłacalności kupowania na AliExpress, a przecież jest to również dobre źródło dla graczy, którzy zaopatrują się w Chinach w przeróżne figurki i gadżety związane z grami wideo.

Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie