Alan Wake może doczekać się całej trylogii. Zwiastun drugiej części z ukrytymi symbolami
Niedawno pokazano pierwszy zwiastun Alan Wake 2. Fani czekali na tę chwilę ponad 10 lat, ale Remedy być może myśli o serii jako o… trylogii.
Być może jest to trochę naciągane, ale Remedy znane jest z ukrytych smaczków i znaczeń.
Alan Wake 2, a potem 3
Remedy to deweloper, który uwielbia wodzić za nos albo wręcz przeciwnie – zdradzać nam ciekawe szczegóły w taki sposób, abyśmy nie byli do końca pewni, że mogą coś znaczyć. Tym razem jednak możemy być szybsi!
Przynajmniej mamy taką nadzieję, ale tego nigdy nie możemy być pewni. Pierwszy zwiastun “dwójki” zaprezentowanej w trakcie The Game Awards 2021 naszpikowany jest symboliką i różnymi nawiązaniami. Studiując ukryte znaczenia, możemy nawet zacząć zastanawiać się, o czym opowie fabuła. To jednak temat na zupełnie inny artykuł. Tym razem o ciekawym znalezisku donosi serwis Gamespot. Ostrzegam jednak przed drobnymi spoilerami z “jedynki” w dalszej części tekstu!
W części zwiastuna, która rozgrywa się w mieście, po prawej stronie możemy zobaczyć neonowe litery układające się w napis “Initiation” (Inicjacja). Popularny pisarz, Joseph Campbell, do którego Remedy nawiązywało już wcześniej, stworzył niegdyś Monomit, czyli opis podróży bohatera przez historię. Upraszczając – ta dzieli się na trzy zasadnicze etapy: Departure (Odejście), Initiation (Inicjację) oraz Return (Powrót). Jak to się ma do Alana Wake’a?
Odejście, inicjacja i powrót
To proste – Departure to nazwa manuskryptu, który pisarz tworzył przez całą “jedynkę”. Dopiero na sam koniec rozpoczął przygotowania do napisania Return, który mógłby pokonać Mroczną Obecność i wyswobodzić go z jej sideł. Zresztą, samo Return pojawia się także w dodatku AWE do Control, które, jak wiemy, dzieli to samo uniwersum. Wzmianka o Return (jak i Initiation) pojawiła się również w Quantum Break. Na jednej z tablic znajdujemy wyjaśnienie “podróży bohatera”. Przy Departure napisano “1. manuskrypt”, przy Return “2. manuskrypt” natomiast przy dzielącym je Initiation postawiono znak zapytania.
Oczywiście jest to spekulacja trochę nad wyraz, ale wszystko powyżej wskazuje na to, że druga część serii będzie dotyczyła “Inicjacji” głównego bohatera tak, jak pierwsza dotyczyła jego “Odejścia”. Wynika to jednoznacznie ze stawianej przez Campbella tezy na temat podróży herosa, który najpierw musi odbyć “odejście”, później przejść “inicjację” a na koniec “powrócić”. To stawia zatem jego “Powrót” jako potencjalną historię w trzeciej części. Oczywiście równie dobrze Remedy może w jednej grze zawrzeć motyw inicjacji, jak i powrotu, ale… to przecież Remedy, prawda?