Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Sześć funkcji, które może przynieść duża aktualizacja PS4

Która najciekawsza?

Aktualizacja PS4 5.0 jest coraz bliżej, o czym świadczy możliwość zapisywania się na testowanie nowego softu (informację na ten temat przypominamy poniżej). Sony zawsze w ramach dużych łatek serwowało graczom kilka nowych funkcji i pewnie zastanawiacie się, co tym razem znajdzie się na liście zmian. Ta oczywiście nie została jeszcze ujawniona, lecz jest pewien trop co do nadciągających nowości.

Serwis PSU przypomina, że w 2015 roku Sony rozsyłało posiadaczom PlayStation 4 ankietę, w której proszono społeczność o wybranie – z dostępnej listy – najbardziej pożądanych funkcji. Wspomniany portal prześledził następnie wszystkie aktualizacje PS4 od tamtego czasu i jak się okazuje, funkcje z ankiety są sukcesywnie wprowadzane, najczęściej właśnie w update’ach z numerami co 0.5.

Idąc tym tropem PSU wyciągnął z ankiety sześć funkcji, które jeszcze nie zostały zrealizowane. Jest zatem wielce prawdopodobne, że któraś z nich zawita w aktualizacji PS4 5.0. Oto one!

Aktualizacja PS4 5.0 – możliwe nowości:

 1. Klasyki z PSOne.
 2. Ukryj/całkowicie usuń elementy z biblioteki (demo).
 3. Usuń elementy z biblioteki.
 4. Lista zakupowych życzeń.
 5. Zwiększenie maksymalnej liczby osób w aplikacji Impreza.
 6. Możliwość zmiany PSN ID.

Ciekawe, czy aktualizacja PS4 5.0 rzeczywiście będzie zawierała powyższe zmiany lub choćby część z nich. Pewnie wielu graczy skorzystałoby z możliwości ogrania klasyków z PSOne na obecnej generacji, czy posprzątało swoją bibliotekę z ogranych dawno wersji demonstracyjnych i innych pozycji, przez które trzeba się przedzierać.

Możliwość zmiany PSN ID to pożądana opcja dla tych, którzy chcieliby odświeżyć swój wirtualny wizerunek, a zwiększenie liczby osób w aplikacji Impreza przyda się graczom z dużą liczbą znajomych. Apka pozwala prowadzić czaty głosowe i tekstowe ze znajomymi i innymi graczami i można z niej korzystać np. podczas grania.

Jakie z tych nowości chcielibyście zobaczyć w kolejnej wersji softu do PS4?

Aktualizacja PS4 5.0 – chcecie sprawdzić nowe funkcje przed innymi graczami?

Aktualizacja PS4 5.0 na pewno będzie czymś dużym, a wynika to z prostego faktu. Przed wprowadzeniem nowych i znaczących funkcji do systemu konsoli, Sony zwykło zapraszać graczy do beta testów, które poprzedzają udostępnienie update’u wszystkim użytkownikom.

Nie inaczej jest tym razem i jak czytamy na amerykańskim blogu PlayStation, aktualizacja PS4 5.0 nabiera kształtów i Sony prosi graczy o zapisywanie się do zamkniętych testów. Europejczycy również mogą się zapisywać, wystarczy zajrzeć na tę stronę.

Musicie jednak pamiętać, że samo zapisanie się do sprawdzania nowego systemu nie gwarantuje nam, że załapiemy się na testy. Sony zastrzega sobie odpisywanie jedynie do tych osób, które zostaną wybrańcami. Osoby uczestniczące w testach beta mogą zostać również poproszone o udział w ankiecie, co akurat nas nie dziwi, ponieważ jakaś informacja zwrotna od testerów musi być.

Kiedy wystartuje beta aktualizacji PS4 5.0? O tym Sony poinformuje w mailach, które zostaną wysłane do wybranych testerów.

Aktualizacja PS4 5.0 powinna przynieść o wiele więcej niż serwowana w ostatnich łatkach poprawa stabilności systemu. Dajcie koniecznie znać, jakich nowych funkcji oraz poprawek oczekujecie. Poniżej przypominamy natomiast, co wprowadził poprzedni duży update.

Wcześniejsza Aktualizacja PS4 4.50 – co zmieniła?

Główne funkcje

 • Wsparcie zewnętrznych dysków HDD – będziecie mogli podłączyć zewnętrzny HDD poprzez port USB 3.0. Na zewnętrznym HDD zmieścicie dodatkowe gry, aplikacje i inne pliki. Dane pomiędzy dyskiem wewnętrznym oraz zewnętrznym będziemy mogli przenosić. Największy dysk zewnętrzny, jaki obsłuży PlayStation 4, może być wielkości 8 TB. Konsola nie zobaczy dysków mniejszych niż 250 GB oraz tych, które są w starszym standardzie niż USB 3.0.
 • Usprawnienia PlayStation VR – obecnie jeśli grasz na PS VR i powrócisz do ekranu głównego na PS4 możesz zauważyć, że rozdzielczość jest niższa niż zazwyczaj na ekranie TV. Po aktualizacji przekonasz się, że rozdzielczość ekranu systemowego wyświetlanego na ekranie telewizora jest znacznie wyższa, gdy wyjdziesz z trybu VR. Inną zmianą jest poprawa rozdzielczości w trybie kinowym PS VR.
 • Rozmowy głosowe przez Remote Play.
 • Dostępność graczy – dodanie ikony w kształcie smartfona wskazującej, że gracz jest zalogowany do PSN, ale nie korzysta obecnie ze swojej konsoli.
 • Screeny jako tło menu – możemy teraz użyć screena złapanego w grze jako tło menu PS4. Należy wybrać [Ustawienia]> [Motywy]> [Wybierz temat]> [Własne].
 • Kolor profilu – zmienimy kolor ekranu profilowego, by dostosować go do koloru obrazka. Na ekranie profilu wybieramy (Opcje)> [Zmień Obrazek]> [Zmień Kolor Tła].
 • Zdjęcia w aktywności – dodamy zdjęcia bezpośrednio do aktywności Co Nowego. Naciskamy przycisk Share, wybieramy Screenshots, a następnie Aktywność jako docelowe miejsce załadowania grafiki. Ponadto możemy dodawać tagi do gier oraz znajomych.
 • Prywatność postów – sami zdecydujemy, które aktywności będą widoczne dla wszystkich użytkowników, a którymi nie chcemy się dzielić. Można również ustawić, by dane aktywności były widoczne dla wybranych znajomych.
 • Zapisany stan gry – możesz go teraz uploadować lub pobrać bezpośrednio z menu głównego. Naciskamy Options na kontrolerze i następnie wybieramy Upload/Download Saved Data.
 • GIF – Teraz można dodawać GIF-y do aktywności i aplikacji społecznościowych.
 • Szybka edycja przygotowanych screenów w SHAREfactory.
 • Tryb turbo dla PS4 Pro – usprawnia działanie gier, które nie otrzymały dedykowanych łatek pod mocniejszą wersję PlayStation 4.
 • PlayStation VR – teraz wspiera Blu-ray 3D.

Aktualizacja PS4 4.50 – 12 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Aktualizacja PS4 4.50 – polski zwiastun łatki

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się