Zwroty gier na Steam. Twórcy narzekają, sprawdził się najgorszy scenariusz

Nowa polityka zwrotów na Steam to ukłon w stronę graczy i wielki cios dla mniejszych deweloperów. Niektórzy z nich już odczuli to na własnej skórze. 

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o wielkich zmianach na Steam. Według nowego regulaminu możemy oddać z byle powodu każdą grę czy dodatek, jeśli nie minęło 14 dni od zakupu, a gra nie była odpalona dłużej niż przez 2 godziny.

Trzeba przyznać, że z punktu widzenia graczy takie zasady zwrotów gier na Steam są świetną sprawą. Niestety okazuje się, że cierpią na tym niektórzy twórcy indie, których produkcje można czasami skończyć nawet w 2-3 godzinki. Gracze zaczynają po prostu oddawać indyki, dostają zwrot kasy, a deweloperzy mają z tego przysłowiową figę z makiem.

Dwóch producentów żali się na Twitterze, że sytuacja naprawdę jest poważna, a zwroty nadużywane. Studio Qwiboo donosi, że ich proceduralnie generowana platformówka Beyond Gravity – zbierająca naprawdę przychylne recenzje – nagminnie jest teraz oddawana. Zaznaczono, że w ciągu ostatnich trzech dni zwrócono 13 z 18 zakupionych gier! Na dowód deweloper opublikował wykres, który wrzucamy poniżej:

Zwroty gier na Steam dobiją małych producentów?
Zwroty gier na Steam dobiją małych producentów?

Podobnie jest w przypadku studia Puppygames, które też zauważa masowe oddawanie gier i publikuje swój wykres (poniżej). Producenci narzekają, gracze się cieszą, a jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?

Zwroty gier na Steam dobiją małych producentów?
Zwroty gier na Steam dobiją małych producentów?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: