Zobacz, jak matka spotyka się ze zmarłą córką w VR [WIDEO]

Kolejna granica zostaje przekroczona. Jedna z firm postanowiła odtworzyć małą dziewczynkę w wirtualnej rzeczywistości po to, by matka mogła ją zobaczyć raz jeszcze.

W 2016 roku siedmioletnia Nayeon, córka Jang Ji-sung, zmarła na nieuleczalną chorobę. Trzy lata później matka ponownie spotkała się z dziewczynką w wirtualnym świecie stworzonym na potrzeby telewizyjnego filmu dokumentalnego (dzięki Futurism).

Dokument wyemitowano w Korei Południowej i na udostępnionym filmiku (zamieszczamy poniżej) widać, jakie emocje towarzyszą matce nieżyjącej już Nayeon. Kobieta nie tylko widzi córeczkę, lecz może ją dotknąć dzięki haptycznym rękawicom.

Na potrzeby pokazu odtworzono park rozrywki, który Jang Ji-sung oraz Nayeon odwiedziły jeszcze za życia dziecka. Wirtualna Nayeon wita się z matką, wchodzi z nią w interakcje i komentuje otaczający świat. Zorganizowano nawet urodziny z tortem i świeczkami.

Przygotowanie projektu trwało osiem miesięcy, a podczas przygotowania modelu Nayeon nagrano sesje motion-capture z innym dzieckiem.

Może to prawdziwy raj. Spotkałam Nayeon, która zwracała się do mnie z uśmiechem. Nie trwało to długo, ale byłam szczęśliwa. To był sen, o którym zawsze marzyłam – tak matka skomentowała podróż w wirtualną rzeczywistość, w której zobaczyła zmarłą córkę.

Dajcie znać, co sądzicie o takim pomyśle. Z jednej strony może to być ratunek dla osób, które nie mogą pogodzić się ze stratą. Z drugiej strony zatracanie się w VR może tylko pogorszyć stan psychiczny. Jakie jest Wasze zdanie?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.