Xbox pozwoli na dosłowne “bycie w grze”. Microsoft z ambitnymi planami swojego metaverse

Xbox pozwoli na dosłowne “bycie w grze”. Microsoft z ambitnymi planami swojego metaverse
PC Xbox Series Xbox Series S XOne

Niejako w odpowiedzi na niedawne rewelacje ze strony Facebooka, Microsoft również przedstawił swoje plany. Firma chce zbudować własne metaverse i dotyczyć ono będzie również gier na Xbox.

Chcielibyście niemal dosłownie znaleźć się wewnątrz gry? Być może konsola Microsoftu niedługo na to pozwoli.

Microsoft z ambitnymi planami “gier 3D” na Xbox

Niedawno prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, potwierdził oficjalnie, że jego spółka zmienia nazwę. Od grudnia na giełdzie zacznie nazywać się “Meta”. Z czymkolwiek by Wam się ta nazwa nie kojarzyła, chodzi tu o skrót od “Metaverse”. Jest to bardzo ambitny projekt przypominający… film Ready Player One?

Metaverse to nowoczesna idea stworzenia “drugiego” świata w wirtualu. Przede wszystkim chodzi tu o wykreowanie narzędzi pozwalających na dosłowne znalezienie się w świecie wirtualnym, między innymi za sprawą gogli VR. Metaverse to po prostu pewnego rodzaju koncepcja “internetu 2.0”.

Internet 2.0

Microsoft, gigant technologiczny, również nie chce tkwić w teraźniejszości i już snuje ambitne plany na przyszłość. Firma bardzo chciałaby przenieść nas do nowego świata, tym razem w pełni cyfrowego.

Kiedy mówimy o metaverse, opisujemy zarówno nową platformę, jak i nowy typ aplikacji, podobnie jak mówiliśmy o sieci i stronach internetowych na początku lat 90.

CEO Microsoft, Satya Nadella

CEO spółki chce, aby użytkownicy komputerów, różnych narzędzi, a także gracze, mogli brać udział w nowym rodzaju aktywności.

Nie potrafię ocenić tego, jak bardzo jest to przełomowe rozwiązanie. To już nie jest tylko oglądanie widoku z kamery na halę fabryczną, możesz być na tej hali. Nie jest to tylko wideokonferencja z kolegami, możesz być z nimi w tym samym pokoju. To już nie jest tylko granie w grę z przyjaciółmi, możesz być w grze razem z nimi.

CEO Microsoft, Satya Nadella

Ostatnie zdanie brzmi szczególnie ciekawie, gdyż metaverse to nie tylko biznesowe rozwiązania pokroju nowych narzędzi czy oprogramowania, ale także zupełnie nowe doświadczenia dla graczy. Nadella zapewnia, że Xbox-y również mogą zostać dotknięte przełomem technologicznym.

Jeśli weźmiesz Halo jako grę, jest to metaverse. Minecraft jest metaverse, tak samo, jak Flight Simulator. W pewnym sensie są one dzisiaj 2D, ale pytanie brzmi, czy możesz teraz przenieść to do pełnego świata 3D, a my absolutnie planujemy to zrobić.

CEO Microsoft, Satya Nadella

To dość zaskakujące porównanie. Zamiast wymyślać nowe terminy pokroju 4D czy 5D, CEO firmy zdecydował się na rozwinięcie idei 3D do tego stopnia, że gracze sami będą mogli dosłownie być w grze. Brzmi to ciekawie, ale rodzi wiele wątpliwości i nowych pytań, jak choćby… czy androidy śnią o elektronicznych owcach? Ideę Metaverse znamy przecież z wielu filmów i książek science-fiction, które ukazały ją w nie aż tak wspaniałym świetle. Oczywiście nie oznacza to, że jest się czego bać, choć osobiście bardzo jestem ciekaw tego, w jakim kierunku zmierza technologia.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie