Polska wiedźmińska szkoła się zamyka, w tle polityczny zgrzyt

Witcher School
Newsy

Jedyna oficjalna wiedźmińska szkoła zostaje zamknięta. Przez 40 edycji wyszkolono 3117 wiedźminów, a gwoździem do trumny larpu okazała się… polityka.

Zapewne kojarzycie jeszcze wielki boom na jedyną oficjalną wiedźmińską szkołę działającą w Polsce od 2015 roku. To wtedy wystartował specjalny larp, w którego trakcie uczestnicy mogli nie tylko poczuć klimat uniwersum Sapkowskiego na własnych kościach, ale również wziąć udział w prawdziwym wiedźmińskim szkoleniu. I choć przez siedem lat odbyło się 40 edycji wydarzenia, larp oficjalnie kończy działalność. Mimo wyszkolonych 3117 łowców potworów gwoździem do trumny dość przewrotnie okazała się najpewniej… polityka.

Wiedźmin i polityka? Niedobre połączenie

Tak przynajmniej uważa organizator 5 Żywiołów. Na oficjalnym profilu na Facebooku znajdziemy oświadczenie grupy, w którym opisują swój stosunek do sytuacji. Powodem zakończenia organizacji cyklicznych eventów jest związek założyciela 5 Żywiołów, Dastina Wawrzyniaka, z Ordo Iuris. Anna Wawrzyniak, jego żona, współpracowała bowiem z OI nad paroma prawnymi kwestiami dotyczącymi niezwykle ważnych w ostatnich latach tematów politycznych.

Ekspertyzy prawne wykonane przez Anię dla organizacji Ordo Iuris dotyczyły m.in. tych dwóch kwestii: prawnych mechanizmów wprowadzenia i egzekwowania obowiązku szczepień i możliwych konsekwencji jego niewypełnienia oraz projektu ustawy wprowadzającej penalizację dokonania przez kobietę nielegalnej aborcji. Obydwie dotyczyły regulacji prawnych i były tworzone pod kątem analizy przepisów prawa. To przestrzeń prywatna naszej pracownicy, zupełnie niezwiązana z jej pracą w 5 Żywiołach. Dlatego jako firma pozostajemy konsekwentnie apolityczni i nie ulegniemy szantażowi lustracji naszych pracowników i oceniania ich aktywności prywatnej.

– wyjaśnia 5 Żywiołów we wpisie na Facebooku

Komunikat pochodzi z lutego, bo już wtedy pojawiły się pierwsze zawirowania w tej sprawie. Media zaczęły donosić o odkryciu związku skrajnie prawicowej fundacji z wiedźmińską szkołą. Najpewniej to właśnie wtedy CD Projekt RED podjął decyzję o cofnięciu wiedźmińskiej licencji. Organizator dystansuje się od niezwiązanych z nim sfer życia zawodowego i prywatnego swoich pracowników.

Niestety takie stanowisko nie zostało zaaprobowane przez naszego strategicznego partnera CD PROJEKT RED, który w trybie natychmiastowym odebrał nam licencję do Witcher School z trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowy. Dlatego właśnie edycje wiosenne WS, które odbędą się w zapowiadanych wcześniej terminach, będą ostatnimi edycjami naszego larpa. Straty spowodowane pandemią oraz wypowiedzenie umowy to ciężar, który najprawdopodobniej zakończy się bankructwem firmy.

– opisuje organizacja

Wiedźmińska szkoła kończy działalność, ale…

Najwyraźniej bankructwo firmie już nie grozi, gdyż organizatorzy zapowiadają nowe larpy osadzone w autorskim uniwersum. Te ruszyć mają na wiosnę 2023 roku. Do tego na jesień 2022 odbędą się dwa larpy Wielkie Turnieje Królewskie. Trwają również prace nad zmontowaniem około 30-minutowego filmu dokumentalnego o historii wiedźmińskiej szkoły.

Zdjęcie główne: 5 Żywiołów, Witcher School, fot. Piotr Müller

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie