Co to jest VPN i czy warto go mieć w 2023 roku?

VPN co to jest
PG Exclusive Publicystyka

Sieci VPN nieustannie zyskują na popularności. Nic dziwnego, w końcu dzięki nim możemy zadbać o własne bezpieczeństwo w sieci i ochronić się przed nadmiernym gromadzeniem naszych danych. Co to jest VPN i jakie możliwości daje takie oprogramowanie? Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o VPN.

Spis treści:

  1. Co to jest VPN?
  2. Dlaczego warto mieć VPN?
  3. Jak używać VPN?
  4. Czego nie może wirtualna sieć prywatna
  5. Dobry VPN w promocji
  6. Manager haseł w sieci

Co to jest VPN?

VPN to nic innego, jak wirtualna sieć prywatna. Tworzony jest specyficzny tunel, przez który prywatne treści płyną między nadawcą a odbiorcą, korzystając z publicznej sieci internetowej. Główne cechy VPN to efektywność, dzięki czemu z wirtualnej sieci można korzystać nawet na słabych łączach, oraz bezpieczeństwo. W tym wypadku zasługą jest szyfrowanie treści, dzięki czemu te rozwiązania są bezpieczne i mniej podatne na kradzież czy ataki z zewnątrz.

Zdaniem ekspertów, prywatne sieci wirtualne to obok programów antywirusowych niezbędne narzędzia do zapewnienia cyberbezpieczeństwa użytkowników internetu. Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej pozwala nam zachować bezpieczeństwo podczas przeglądania zasobów sieci, ograniczenia zbierania informacji na nasz temat i ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem np. podczas używania sieci publicznych lub słabo zabezpieczonych.

Dlaczego warto mieć VPN?

Wiemy już, że wirtualna sieć prywatna pomaga nam zapewnić cyberbezpieczeństwo. Ale jak dokładnie to działa i dlaczego warto mieć VPN? Podczas korzystania z tego oprogramowania, nasz oryginalny adres IP jest ukrywany. To uniemożliwia stronom i dostawcom internetu śledzenia naszej aktywności. Połączenie odbywa się poprzez prywatne serwery, dzięki czemu żadna strona trzecia nie będzie gromadzić informacji na nasz temat, nie przechwyci też naszych danych czy informacji o użytkowniku.

Dodatkowe szyfrowanie pozwala bezpiecznie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi. Te są często słabo zabezpieczone, a tym samym narażone na ataki. Wirtualna sieć prywatna pozwala nam zwiększyć swoje bezpieczeństwo, przez dodatkowe progi zabezpieczeń, dzięki czemu nasze dane, hasła i historia aktywności są bezpieczne. Poza tym, dostawcy takiego oprogramowania stosują politykę braku logów (no-logs policy), a więc nie przechowują dzienników aktywności swoich użytkowników. Oznacza to, że zalety VPN realnie przydadzą nam się w codziennym używaniu internetu.

Jak używać VPN? Przykłady zastosowań

Do czego przydaje się VPN? Przykładów zastosowań wirtualnej sieci prywatnej jest całkiem sporo. Nie musimy piastować wysokich stanowisk lub posiadać tajnych informacji, aby taki program był przydatny. Tak naprawdę oprogramowanie tego rodzaju jest przeznaczone dla wszystkich użytkowników internetu. Podstawowe założenia VPN to zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa w internecie. Oto najważniejsze zalety VPN:

  • Omijanie blokad regionalnych — VPN pozwala uzyskać dostęp do treści, które oficjalnie są niedostępne w miejscu naszego pobytu. Jeżeli chcemy np. obejrzeć film na platformie streamingowej, którego nie ma w Polsce, przyda się dobry VPN. Zmienimy wówczas nas region i uzyskamy dostęp do filmów i seriali, które są dostępne gdzie indziej;
  • Ochrona prywatności w publicznej sieci Wi-Fi – gdy korzystamy często z publicznych sieci Wi-Fi, jesteśmy narażeni na cyberataki i ryzyko kradzieży np. haseł, loginów czy danych osobowych. Utworzenie prywatnego połączenia przy pomocy specjalnej sieci pozwala nam chronić się przed niepożądanymi działaniami hakerów i nie tylko;
  • Omijanie cenzury — usługa do korzystania z prywatnej sieci to świetne narzędzie podczas pobytu w kraju, gdzie dostęp do internetu podlega mocnym restrykcjom. Może okazać się, że podczas wakacji nie będziemy mogli skorzystać z Facebooka czy innych mediów lub platform. VPN pozwala ominąć blokady i pozostać w kontakcie z bliskimi i ze światem;
  • Sposób na ograniczenie przepustowości — może okazać się, że nasz dostawca internetu ograniczył przepustowość sieci na podstawie naszej aktywności w internecie. Jeżeli korzystamy dużo z zasobów przesyłu internetowego (np. poprzez granie w chmurze), to warto zaopatrzyć się w VPN. Dzięki temu ukryjemy naszą aktywność przed dostawcą internetu.

Czego nie może VPN? Tego nie potrafi

Mimo szeregu zalet i funkcji VPN są rzeczy, których oprogramowanie prywatnej wirtualnej sieci nie potrafi. Musimy o tym pamiętać, zanim przystąpimy do korzystania z danego programu. Na przykład VPN nie zapewnia całkowitej anonimowości. Istnieją inne sposoby na zidentyfikowanie aktywności użytkownika, niż przez adres IP. To jednak nie koniec, bo prywatna sieć nie chroni nas również przez powiązaniem wpisów w mediach społecznościowych z naszą osobą.

Poza możliwościami virtual private network jest również ochrona antywirusowa. O ile niektóre narzędzia mają wbudowany antywirus, to ostatecznie program pozwala ukryć nasze ślady w sieci. Nie będzie jednak w stanie zapobiec zainfekowaniu komputera czy telefonu przez wirusy, jeżeli pobierzemy zarażone pliki, lub nieświadomie przekażemy nasze dane i hasła w internecie. Warto zatem wiedzieć, jak używać VPN, aby nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Kup dobry VPN w promocji. Oferta NordVPN

Jeżeli chcecie zaopatrzyć się w VPN, to świetną ofertę z okazji Black Friday przygotowała firma NordVPN — jeden z najlepszych dostawców tego oprogramowania na rynku. Z tej okazji możecie nabyć dostęp do wirtualnej sieci prywatnej już od 10,79 zł na miesiąc. To obniżka aż o 69% specjalnie z racji zbliżającego się Black Friday. Czy warto?

Zdecydowanie tak, bo w ofercie NordVPN znajdziemy całą gamę narzędzi i funkcji zwiększających nasze bezpieczeństwo w sieci. W ramach pakietu otrzymamy dostęp do:

  • Specjalnych serwerów NordVPN — Onion over VPN, Double VPN, serwery maskowane, P2P;
  • Kill switch — połączenie jest automatycznie blokowane, jeżeli zerwano łączność z wirtualną siecią prywatną;
  • Jedno konto NordVPN, dostęp na aż 6 urządzeniach (m.in. Windows, MacOS, Linux, Android TV, iOS, Android);
  • Prędkość dzięki protokołowi WireGuard;
  • Ponad 5000 serwerów w 60 krajach;
  • Szczegółowa i rozbudowana baza wiedzy, poradniki i porady jak korzystać z sieci;
  • Aplikacja NordVPN i automatyczny wybór najlepszego serwera;
  • Całodobowa obsługa klienta;

To jednak nie koniec, bo zalety VPN od NordVPN to również funkcja o nazwie Threat Protection. To dodatkowa warstwa zabezpieczeń wykraczająca poza wirtualną sieć prywatną. Dzięki niej przeglądanie internetu będzie znacznie bezpieczniejsze. To za sprawą aktywnego blokowania złośliwych stron internetowych, reklam, skryptów śledzących i wykrywania niechcianego oprogramowania.

Zobacz: Kup subskrypcję NordVPN taniej o 69% z okazji Black Friday!

Ochrona Threat Protection wchodzi w skład pakietu od NordVPN i jest włączona stale, niezależnie od tego, czy w danym momencie korzystamy z połączenia przez wirtualną sieć prywatną.

Manager haseł, czyli NordPass

Ważnym elementem bezpieczeństwa w sieci jest silne hasło. Jeżeli ktoś je złamie, to nie pomoże nam nawet dobry VPN. Dlatego tak ważne jest, aby dostępu do naszych profili chroniły długie i skomplikowane kombinacje znaków. Jak je tworzyć i zapamiętywać, skoro co do zasady mają być trudne do złamania?

W tym pomoże nam manager haseł, czyli NordPass. To darmowa funkcja, którą możemy dobrać do naszej subskrypcji NordVPN. NordPass pomoże nam wygenerować silne hasło i przechowa je w naszych zasobach, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasze dane pozostaną dobrze zabezpieczone. Już nie trzeba zapisywać kombinacji znaków na kartce lub uczyć się jej na pamięć. Zamiast tego można użyć managera, który zadba o to za nas.

Źródło: Materiał powstał we współpracy z NordVPN.

Dawid Szafraniak
O autorze

Dawid Szafraniak

Redaktor
Pierwsze growe szlify zbierał jeszcze w erze PS1, aby później zapoznawać się z kolejnymi wcieleniami japońskiej konsoli, skosztować Xboksa i Switcha. Ostatecznie najbardziej lubi PC, a ostatnio nawet i granie w chmurze. Królują u niego FPS-y, gry akcji nieczęsto górujące nad filmami i tytuły wyścigowe, które podobno #nikogo. Święta Trójca gamingu? Pierwsze Modern Warfare, seria Mass Effect i Uncharted. Bez tego nic nie miałoby sensu. Poza grami lubi planować kolejne podróże i chwytać za aparat fotograficzny podczas meczów piłki nożnej.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie