Ubisoft ogłasza “sprawiedliwą” nowość w swojej strzelaninie

Co powiecie na taką zmianę?

Ubisoft już jakiś czas temu zapowiedziało tzw. Operację Health w Rainbow Six: Siege, która ma naprawić wiele elementów gry. Pierwsze jej skutki mamy odczuć wraz z pojawieniem się patcha 2.2.1 i jak podkreśla deweloper, przebudowa pola trafień stanowi jeden z najważniejszych składników nadchodzącej aktualizacji.

Na czym polega owa przebudowa i z czym to się wiąże? Oto komunikat, który pojawił się na oficjalnej stronie gry:

W pierwszej kolejności należy chyba wyjaśnić, w jaki sposób pola trafień stały się tym, czym aktualnie są, ponieważ sprawa ta wynika z fundamentalnych koncepcji projektowych Siege. Jedną z najważniejszych koncepcji była zasada „wszystko powinno reagować” (co, jak zauważyliście, dotyczy nie tylko operatorów). Aby zapewnić klarowność informacji, które otrzymujecie jako gracze, zdecydowano, że pole trafień obejmie cały model postaci operatora.

Z upływem czasu nasi projektanci zaczęli jednak obserwować kolejne problemy związane ze strukturą modeli niektórych naszych operatorów, w tym np.:

  • Niektórzy operatorzy noszą akcesoria, które są przyczyną problemów, ponieważ intuicyjnie stają się łatwymi celami (np. słuchawki Blitza).
  • Konieczne było, aby kolejni operatorzy odróżniali się wizualnie od pozostałych (a w dodatku nie chcieliśmy stawiać projektantom postaci ograniczeń i uniemożliwić im stworzenia ciekawych operatorów). Dobrym przykładem jest kołnierz Frost, który w końcu usunęliśmy z jej pola trafień, ponieważ zbyt łatwo było ją trafić.
  • Różnice w zachowaniu pól trafień między nowszymi i starszymi operatorami stały się mylące, w szczególności dla nowych graczy – a ten brak spójności miał się tylko pogłębiać w miarę dodawania kolejnych operatorów.

Spójność jest niezwykle ważna, jeżeli Siege ma pozwalać na prowadzenie pełnoprawnych zawodów. Zdecydowaliśmy się poświęcić pewien czas w trakcie Operacji Health, aby całkowicie ujednolicić funkcjonowanie pól trafień w ramach nowej koncepcji projektowej gry: odtąd znaczenie mają tylko części ciała.

W rezultacie w Aktualizacji 2.2.1 zobaczycie pierwszy etap tej modyfikacji. Poniżej przedstawione są wizualizacje sposobu wdrożenia zmian (Uwaga: Ostateczne zmiany mogą jeszcze się różnić od prezentowanych).

Przebudowa pola trafień.
Przebudowa pola trafień.

Skontrolowaliśmy wszystkie postacie, aby upewnić się, że odpowiadają one teraz naszej nowej zasadzie: tylko części ciała człowieka mają znaczenie w polach trafień. Po wprowadzeniu tych zmian powinniście zaobserwować, że obrażenia są zadawane w bardziej intuicyjny sposób.

Jest to pierwszy etap naszego procesu przebudowy pola trafień, który zostanie przeprowadzony w ramach aktualizacji 2.2.1 – przygotowujemy jednak również etap drugi, w którym będziemy chcieli powrócić do pierwotnej filozofii projektowej gry: wszystko powinno reagować na trafienia. W etapie drugim chcemy przygotować reakcje wizualne i dźwiękowe dla tych części pola trafień, które nie przekładają się na obrażenia – jeżeli więc trafisz w element metalowy (np. hełm IQ), zobaczysz efekt iskry i usłyszysz dźwięk rykoszetu. Jak możecie sobie wyobrazić, dodanie kolejnej, pełnej warstwy wykrywania trafień w zakresie reakcji na strzały nie zadające obrażeń będzie wymagało sporej pracy i dlatego nie możemy podać bardziej szczegółowego terminu wdrożenia etapu drugiego.

Źródło: rainbow6.ubisoft.com

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.