Steam Machines – poznaliśmy ceny komputerów od Valve

Od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Tyle będą kosztować nowe maszynki dla graczy.

Valve przedstawiło na Steamie ceny za konkretne zestawy komputerowe w ramach Steam Machines. W sumie już 15 producentów zdecydowało się stworzyć własne jednostki, które będą sprzedawane za pośrednictwem platformy Steam. Znajdziecie tam znanych producentów podzespołów komputerowych oraz laptopów jak Asus, Gigabyte czy Zotac. Nie zabrakło jednak firm kojarzących się typowo z jednostkami dla gracza jak Alienware. Ci ostatni oferują akurat jeden z najtańszy modeli Steam Machines za 499 dolarów, czyli około 1800 złotych. Taki komputer charakteryzuje się procesorem i3, kartą GeForce GTX z 2GB na pokładzie oraz 4 GB RAM. Plusem może nie są jego podzespoły, ale z pewnością nietypowy wygląd (zdjęcia maszynek prezentujemy w galerii poniżej).

Z kolei po drugiej stronie cenowych widełek możecie znaleźć sprzęt od Falcon Northwest i model Tiki. W topowej konfiguracji kosztuje 4999 dolarów czyli prawie 18 tysięcy złotych. W środku znajdziecie procesor i7, kartę graficzną GeForce Titan oraz 16 GB RAM.


Z pozoru ceny komputerów od Valve wydają się spore, przynajmniej jeśli porównamy je z zestawami dostępnymi na rynku. Skąd więc takie różnice? Po pierwsze płaci się tutaj za obudowy typu mini tower, ponieważ Steam Machines mają być wybierane przez klientów, którzy na przykład chcą podłączyć swój komputer do telewizora (część Steam Machines wyświetla obraz w 4K). W związku z tym, obudowa musi być kompaktowa. Ponadto płaci się też za nietopowy wygląd sprzętów, jak sami zobaczycie, nie są to obudowy znane z popularnych sklepów komputerowych, choć jednocześnie, ich design mógłby jeszcze bardziej być szokujący. Przynajmniej jeśli mówimy o sprzętach za kilkanaście tysięcy złotych.

Sprzęty te napędzane są systemem SteamOS, więc jeśli zdecydujecie się na coś takiego, musicie się przygotować na ograniczoną do Steama bibliotekę gier. Choć nie jest wykluczone, że można tam zainstalować Windowsa, bowiem w środku znajdują się tradycyjne dyski i podzespoły komputerowe znane z polskich sklepów.

Dodatkowo na Steamie jest też zakładka (obok Steam Machines) ze Steam Controllerem – kosztuje on niecałe 50 dolarów. W tej samej cenie znajdziecie tam też Steam Link, które pozwala na streamowanie obrazu z komputera na inny sprzęt znajdujący się w domowej sieci. Sądzicie, że na rynku będzie popyt na takie dedykowane graczom komputery?

Steam Machines – zdjęcia:

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.

11 Shares
Share11
+1
Tweet