Steam ma potężny niedobór gier po polsku, ale jest coraz lepiej. Gracze tego potrzebują

Steam ma za mało gier po polsku, ale sytuacja jest coraz lepsza
Newsy PC

Nowe statystyki pokazują, że na Steam jest niewiele gier z polską lokalizacją. Na szczęście sytuacja ulega poprawie, bo w końcu gracze tego właśnie potrzebują.

Tak, Capcom, na ciebie patrzę. Japoński gigant mimo szalonej popularności serii Resident Evil w naszym kraju, nie spolszczył ani Village, ani ostatniej “czwórki”. Zajęli się tym fani. I to akurat dobrze, choć z drugiej strony trochę kuriozalne, że gra AAA nie posiada nawet napisów w naszym języku. I niestety dotyczy to wielu innych pozycji.

Gry po polsku na Steam

Nowe badania pojawiły się na Gamesensor, gdzie badacze zajęli się sprawdzeniem, ile tytułów dostępnych na Steam oferuje polską wersję językową. Polscy odbiorcy są wyraźną, ale dość małą częścią społeczności platformy Valve – stanowią grupę około 1,35% (chodzi o osoby grające, komentujące i komunikujące się w języku polskim). Co ciekawe, to wyraźny spadek o 0,58% w stosunku do poprzedniego miesiąca (dane Valve). Mimo wszystko gier w naszym języku, jeżeli chodzi o całkowity katalog tytułów dostępnych na Steam, nie ma wcale wiele.

Powyższy wykres jednoznacznie pokazuje, że na ponad 14 tys. dostępnych na Steam płatnych gier, zaledwie 6-7% oferuje polską lokalizację. Ciężko się jednak temu dziwić. Największą część katalogu platformy stanowią gry niezależne, niskobudżetowe. Nic dziwnego, że indie studia nie stać na lokalizację na inne języki niż angielski (albo nawet rodzimy język samego studia). Dlatego ciekawiej jest zapoznać się z wykresem przedstawiającym podobne statystyki, ale pod kątem wyłącznie gier sprzedanych w co najmniej 10 tys. egzemplarzy.

Tu jest już znacznie lepiej, choć nieco “wyboiście”. W ciągu lat liczba gier z polską lokalizacją wzrastała, ale “załamanie” nastąpiło w 2021 roku. Na szczęście w 2022 roku sytuacja się poprawiła, aż do historycznie rekordowych 26.65%. Tendencja jest wzrostowa i bardzo to cieszy. Co ciekawe, obecnie na Steam jest około 951 gier po polsku. Pozostaje pytanie – to dużo czy raczej mało?

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie