Poznajcie historię jednej z najważniejszych postaci nowego Star Wars

Oto komandor Iden Versio, dowódczyni oddziału Inferno.

Electronic Arts postanowiło przybliżyć graczom sylwetkę Iden Versio, która w chwili zawiązania fabuły kampanii Star Wars Battlefront II jest już jednym z najznamienitszych bohaterów Imperium. Jak wyglądały jednak losy postaci, zanim dołączyła do oddziału Inferno?

Iden podążyła w ślady ojca, admirała Garricka Versio, służącego w Imperialnym Biurze Bezpieczeństwa. Jego wizja Imperium jest na wskroś pragmatyczna i jedynowładcza: niezbędnym warunkiem porządku jest siła, a jej uosobieniem jest sam Imperator. Te twarde przekonania warunkują jego relację z córką, którą nieustannie popycha naprzód, wystawiając na próbę jej możliwości.

Matka Iden, Zeehay Versio, to wybitna artystka. Zeehay, podobnie jak mąż, jest wierną poddaną Imperium, a jej prace, takie jak plakaty, są wykorzystywane przez machinę propagandową reżimu. Relacje Iden z rodzicami są skomplikowane. Odziedziczyła siłę ojca oraz kreatywność i ciekawość matki, ale apodyktyczne i często zapalczywe usposobienie ojca odcisnęło swoje piętno na rodzinnych więziach.

Iden Versio
Iden Versio

Mimo wysokiego urodzenia Iden nie zawdzięcza swojej niebywałej kariery w szeregach Imperium rodzinnym koneksjom. Sukces zawdzięcza wyłącznie sobie – połączeniu zdolności z uporem w dążeniu do celu.

Iden jest też wysokiej rangi pilotem o wyjątkowym talencie. Z szybkich, lecz mało odpornych myśliwców TIE potrafi wycisnąć ostatnie soki. Jej talenty jako as myśliwski przyćmiewają jedynie jej predyspozycje do walki. Iden szlifowała śmiercionośne umiejętności pod okiem najlepszych instruktorów oraz, mimo wciąż młodego wieku, w niezliczonych akcjach, co uczyniło z niej wyróżniającego się intuicją i sprytem asa sił specjalnych.

Jako kadetka Akademii Imperialnej na Coruscant od najmłodszych lat była przygotowywana do roli dowódcy. Ukończyła akademię z wyróżnieniem i prędko dała się poznać jako materiał na znakomitego żołnierza. Iden należała do jednej z eskadr TIE stacjonujących na pierwszej Gwieździe Śmierci w chwili ataku Rebeliantów. Kiedy Luke Skywalker ostrzelał stację bojową, wysadzając superbroń Imperium, Iden uczestniczyła w pościgu za rebelianckim myśliwcem. Udało się jej przedostać na pobliski księżyc Yavin, skąd dołączyła do sił Imperium.

Po zniszczeniu stacji bojowej Iden kontynuowała walkę z Sojuszem Rebelii, zdobywając kolejne szlify bojowe w trakcie galaktycznej wojny domowej, która rozlała się na każdy zakątek Imperium. W trakcie bitwy o Endor Iden, mimo wciąż młodego wieku, jest już zatwardziałym weteranem. W momencie zawiązania fabuły Star Wars Battlefront II Iden objęła dowództwo nad oddziałem Inferno, niewielką i sekretną formacją komandosów. Na początku gry jej oddział trafia z misją na porośnięty lasem księżyc. Stamtąd jest świadkiem unicestwienia Gwiazdy Śmierci. Wydarzenie drastycznie zmienia koleje jej losów, sprawiając, że skrzyżuje ścieżki z największymi bohaterami Gwiezdnych Wojen.

Źródło: Electronic Arts

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.