Składać, czy nie składać? Oto jest pytanie!

Składać, czy nie składać? Oto jest pytanie!
Polecamy! Poradniki

Jedno z najczęstszych pytań, pojawiających się na wszystkich forach, dotyczących sprzętu komputerowego lub gier. Przeważnie w ciągu kilku minut, pojawia się kilkanaście odpowiedzi z radą, że lepiej składać. Całość oczywiście jest poparta argumentami o niższej cenie, pewności co do aranżacji okablowania i dobranych podzespołów. Wszystko to jest prawdą, jednak warto przyjrzeć się także drugiej stronie, czyli gotowym zestawom i sprawdzić skąd bierze się wyższa cena i czy części w nich używane, faktycznie są niższej jakości?

Wraz z jednym z największych polskich producentów komputerów stacjonarnych – firmą NTT System – postanowiliśmy przyjrzeć się gotowym zestawom z bliska i porównać je do komputera składanego na własną rękę. Bierzemy na warsztat jedną z najpopularniejszych konfiguracji z wydajnym i polecanym przez wielu graczy procesorem Intel® Core™ i5-8400 oraz kartą graficzną Palit GeForce GTX 1060 Jet Stream w wersji z 6GB pamięci. Dodatkowo zestaw posiada dysk twardy o pojemności 1TB, dodatkowy dysk SSD o pojemności 120GB, 8GB pamięci operacyjnej i system Windows 10.

1. Cena

Cena to jeden z głównych elementów, decydujących o wyborze komputera. W przypadku powyżej opisanego zestawu, gotowy komputer w sklepie internetowym NTT (sklep.ntt.pl), kosztuje 3883 zł w obudowie SPC Armis AR1, oparty na płycie Gigabyte H310M-H. Co ciekawe, na stronie sklepu, można wybrać każdy komputer w wersji bez systemu (z zainstalowanym Windows 10 w wersji Trial) lub z jedną z wersji systemu Windows 10: Home i Professional.

https://sklep.ntt.pl/komputery-do-gier/56148-komputer-do-gier-ntt-game-h310i5-w7160.html?utm_source=pgart#/55-system_operacyjny-windows_10

Identyczny zestaw kupiony na części w dniu publikacji artykułu kosztował 3902zł i składał się z następujących podzespołów:

– Procesor Intel® Core™ i5-8400
– Karta graficzna Palit GeForce GTX 1060 Jet Stream 6GB
– Płyta główna Gigabyte H310M-DS2 (w sklepie NTT jest to Gigabyte H310M-H)
– Pamięć RAM Crucial Ballistix Tactical 2x4GB 2666Mhz CL16
– Dysk Toshiba P300 1TB 7200rpm
– Dysk SSD GoodRAM IRDM (gen. 2) 120GB
– Obudowa SPC Armis AR1
– Zasilacz FSP Hyper 500W (w sklepie NTT SPC Vero L2 500W)
– System operacyjny Windows 10 Home PL

Dokładnie takie same podzespoły (poza ujętymi różnicami), znajdują się w komputerze NTT Game H310i5-W7160. Cenowo w tym przypadku wygrywa zestaw ze sklepu NTT, choć nie wykluczone, że zmieniając podzespoły na inne modele, cena byłaby korzystniejsza na rzecz komputera składanego. Trzymamy się jednak faktów i porównujemy identyczne zestawy.

2. Jakość

Częstym argumentem za składaniem zestawu samodzielnie, jest dobór części wyższej jakości niż te, znajdujące się w gotowych zestawach. Nie bez znaczenia jest także montaż komputera w sposób, który zapewni jak najlepszy przepływ powietrza i możliwość dalszej rozbudowy. Patrząc na podzespoły użyte w komputerze NTT Game, nie można stwierdzić, że są to elementy niskiej jakości. Karta graficzna Palit w wersji JetStream charakteryzuje się jednym z najbardziej rozbudowanych systemów chłodzenia, uzyskującym bardzo niskie temperatury i generującym niski poziom hałasu. Równie cenione są pamięci Crucial w wersji Ballistix Tactical z radiatorami, dyski Toshiba z serii P300 i SSD GoodRAM IRDM na kościach MLC. Słowem – nie ma tutaj mowy o sprycie sprzedawcy, używającego starych lub najtańszych możliwych podzespołów, kosztem uzyskania jak największych „cyferek” przedstawiających produkt. NTT System dba o pełną jawność tego, co zawierają konfiguracje. Na stronie sklepu, każda konfiguracja posiada bardzo szczegółową specyfikację, określającą dokładny model i wersję zastosowanych elementów.

Jeżeli chodzi o jakość montażu komputerów NTT, również stoi ona na bardzo wysokim poziomie. Dbanie o ukrycie kabli i prowadzenie jak najmniejszej ilości wiązek w komorze głównej obudowy jest domeną producenta. Również pakowanie przed wysyłką i zabezpieczenia, stoją na bardzo wysokim poziomie. Ciężkie radiatory CPU i karty graficzne, zabezpieczane są specjalnymi wspornikami, aby nie uszkodziły się w czasie transportu. Co więcej, producent dba o jawność i w jednym ze swoich artykułów pokazuje, jak montowane są komputery NTT: https://sklep.ntt.pl/blog/20_komputery-ntt-od-kuchni.html

3. Gwarancja

Korzystne przy składaniu komputera na własną rękę, jest oddzielna gwarancja na każdy z podzespołów. Z reguły jest ona dłuższa, niż standardowe 2 lata oferowane przez producentów gotowych zestawów. Taka korzyść, paradoksalnie kryje za sobą pewne minusy. W momencie wystąpienia awarii jakiegokolwiek z podzespołów komputera użytkownik jest skazany na samodzielne diagnozowanie usterki i wysłanie właściwej części do serwisu gwarancyjnego producenta. Potrafi to przysporzyć wielu niedogodność z samym diagnozowaniem, jak i wydłużeniem okresu, kiedy nie korzystamy z komputera, w przypadku gdy okaże się, że wysłana część jest sprawna, a awaria dotyczyła innego podzespołu. Takich zmartwień nie mamy, gdy decydujemy się na gotowy zestaw. Producent komputerów NTT Game oferuje pakiet gwarancyjny na okres 2 lat w wersji door-to-door. Oznacza to, że w momencie awarii komputera, użytkownik jedynie wysyła zgłoszenie do serwisu NTT a cała procedura dzieje się samoczynnie. Kurier wysłany przez serwis odbiera komputer, a po sprawnej naprawie odwozi go pod same drzwi. Znika wtedy zmartwienie o samodzielną diagnozę, natomiast sam okres gwarancji bez problemu można przedłużyć po kontakcie z obsługą sklepu na okres nawet 5 lat!

Warta wspomnienia jest także możliwość swobodnego otwierania, czyszczenia lub ulepszania zestawu na własną rękę. W komputerach NTT nie ma żadnych plomb, uniemożliwiających otwarcie. Jak przyznaje producent, jest to w pełni dozwolone i nie generuje żadnych problemów w przypadku uznania gwarancji.

4. Inne „za” i „przeciw”

Właściwie na tym kończyłyby się wszelkie korzyści z samodzielnego doboru elementów i składania komputera. Gotowe zestawy NTT Game kryją jednak dodatkowe zalety, które są niemałą wartością dodaną.

Każdy komputer NTT Game:

– Posiada zainstalowany system operacyjny, zaktualizowany system BIOS oraz najnowsze sterowniki do wszystkich użytych podzespołów. Użytkownik po odbiorze przesyłki, jedynie podłącza komputer do zasilania i od razu może się cieszyć nowym nabytkiem. Nie ma potrzeby składania komputera i przechodzenia przez żmudne instalacje koniecznych sterowników i systemu.

– Przechodzi kompleksowe testy, sprawdzające poprawność działania i bezpieczeństwo zestawu. Badanie poprawności obwodu zasilania gwarantuje bezpieczeństwo przeciw pożarowe, natomiast pełne testy obciążeniowe, zapewniają stabilną pracę jednostki.

– Wybierając dowolny zestaw, masz pewność najwyższej jakości dobranych podzespołów i ich wzajemnej kompatybilności.

– Sklep producenta, umożliwia dowolną konfigurację komputera pod kątem wyboru procesorów, kart graficznych, dysków, pamięci ram i wielu innych elementów, także obudów! Użytkownik wybiera na zasadzie personalizacji jednej, spośród 20 platform bazowych, pełny wybór to aż 38 tysięcy kombinacji.

5. Podsumowanie

Dogłębna analiza pokazuje, że nie zawsze składanie zestawu na własną rękę jest korzystniejsze. Co więcej nie jest dla każdego, ponieważ nie każdy potrafi uporać się z poskładaniem wszystkich elementów w całość. Doskonałą alternatywą jest wtedy wybór gotowego zestawu NTT Game, gdzie otrzymujemy równie wysoką jakość i brak zmartwień w zbliżonej cenie. Oczywiste jest, że dla entuzjastów to właśnie samo składanie zestawu jest największą przyjemnością. Statystyczny, świadomy użytkownik komputer do gier, będzie jednak w stu procentach zadowolony z gotowej jednostki NTT Game.

Pełną ofertę komputerów do gier NTT Game, możesz sprawdzić tutaj: https://sklep.ntt.pl/12-komputery-do-gier?utm_source=pgart

Źródło: Materiał partnera

Robert Ocetkiewicz
O autorze

Robert Ocetkiewicz

Redaktor
Z grami związany już prawie 30 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było na Pegasusie. Specjalizuje się w grach wyścigowych i akcji, ale nie stroni też od strategii ekonomicznych. W swojej karierze recenzował na łamach serwisów takich jak Interia i Onet oraz publikował w magazynie o grach PlayBox.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie