Radeon RX 7800 już niedługo – AMD potwierdza rychłą premierę nowych kart graficznych

Radeon RX 7800
Newsy PC

Wielkimi krokami zbliża się prezentacja kart graficznych Radeon RX 7800 oraz RX 7700. Kiedy można się spodziewać nowych układów ze stajni AMD?

Dyrektor generalny Advanced Micro Devices, dr Lisa Su zapewniła, że nadchodzące modele trafią do graczy przed końcem października. Już wcześniejsze źródła sugerowały, iż podzespoły zostaną pokazane szerszej publiczności pod koniec sierpnia. Ich debiut rynkowy prognozowano zaś na połowę września.

Choć niedawno odbyła się premiera low-endowego Radeona RX 7600, to obecnie wszyscy czekają na wydajniejsze GPU. AMD długo zwlekało z odpowiedzią na średnią półkę wydajnościową, w postaci konkurencyjnych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti oraz 4070.

Ze sprawozdania finansowego Advanced Micro Devices za drugi kwartał 2023 roku, wynika iż firma nadal boryka się ze spadkiem sprzedaży. Zarówno w porównaniu rok do roku, jak i do poprzedniego kwartału, widać mniejsze obroty. Sytuację ratują autorskie rozwiązania w konsolach obecnej generacji oraz urządzeniach przenośnych. Przypominam, że AMD zaprojektowało SoC (System on Chip) nie tylko dla PlayStation 5 i Xbox Series X/S, ale również Steam Decka, czy ASUS ROG Ally.

Radeon RX 7800 – data premiery i cena

Jak przekonuje w oświadczeniu dr Lisa Su: „Jesteśmy na dobrej drodze do rozszerzenia naszej oferty GPU. W trzecim kwartale wprowadzimy nowe karty serii Radeon 7000 dla entuzjastów.”

Nietrudno się domyślić, że chodzi w głównej mierze o układ AMD RX 7800, który pozwoli nawiązać walkę w segmencie grafik za 3 tysiące złotych. Obecnie w okolicach tej kwoty możemy kupić GeForce RTX 4070 lub… poprzedniego „flagowca” AMD, czyli RX 6900XT. Pojawienie się konkurencji, zmusi Nvidię do obniżenia cen, co przełoży się z korzyścią dla nas wszystkich.

Ostatnio światło dzienne ujrzały pierwsze przecieki z wynikami wydajności modelu w 3DMarku i prezentują się one całkiem okazale. Z tego powodu, obecnie warto chwilę wstrzymać się z zakupem komputera. Bowiem wkrótce może się okazać, że nie dość że ukażą się nowe karty graficzne, to ceny pozostałych komponentów znacząco spadną. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami za RX 7800 zapłacimy 549 dolarów, zaś RX 7700 zostanie wyceniony na 449 dolarów.

Z kuluarów wyłaniają się wiarygodne pogłoski, że AMD zwleka z oficjalną zapowiedzią na targi Gamescom, które odbędą się 23 sierpnia.

Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie