PS5 może remasterować gry poprzez emulację

PS5 może remasterować gry poprzez emulację
Newsy Polecamy PS4

W sieci pojawiły się ciekawe informacje odnośnie patentu Sony, który może wskazywać, że PS5 otrzyma możliwość uruchamiania gier ze starszych generacji i w locie je remasterować.

Sony już w listopadzie 2016 roku złożyło wniosek o patent Remasterowanie poprzez emulację, lecz teraz – konkretnie 2 października – dokument został zaktualizowany (dzięki Gearnuke).

PS5 i kompatybilność wsteczna

Na początek zaznaczamy, że w patencie Sony nie wspomniano, że jest on opracowywany z myślą o PlayStation 5, lecz jest to wielce prawdopodobne. Traktujcie zatem tego newsa z dystansem.

Omawiany dokument znajdziecie w tym miejscu, a kto nie ma ochoty przedzierać się przez techniczne zawiłości, w prosty sposób tłumaczymy, do czego rzecz się sprowadza. Patent dotyczy narzędzia, które będzie potrafiło podmieniać tekstury starszych gier w locie na tekstury wyższej rozdzielczości, dzięki czemu doświadczymy remasterowania podczas emulacji. Taka metoda sprawi, że leciwe gry będą wyświetlane w wyższej rozdzielczości.

Podmienianie tekstur będzie działać następująco – każda tekstura w grze otrzyma swój identyfikator, któremu zostanie przypisana nowa tekstura przetrzymywana w bazie danych. Podczas grania w starą grę podmiana tekstur będzie automatyczna, bez czekania i dodatkowych przestojów w zabawie.

Ciekawie byłoby zobaczyć taką funkcję w PS5, dzięki której moglibyśmy np. ogrywać produkcje z PlayStation 4 (a może nawet z PS3 i wcześniejszych generacji?) w lepszej jakości.

Poniżej znajdziecie nieco starszych niepotwierdzonych informacji na temat oczekiwanego PlayStation 5:

PS5 – premiera. Analitycy stawiają na 2019/2020 rok

Hideki Yasuda twierdzi (dzięki DualShockers), że data premiery PS5 została zaplanowana gdzieś na końcówkę 2019 roku. Sony będzie mogło jednak opóźnić wypuszczenie konsoli na rynek, jeśli producenci nie otrzymają od dostawców wystarczającej liczby kondensatorów ceramicznych MLCC.

Według analityka z Ace Economic Research Institute, duże zapotrzebowanie na wspomniane podzespoły jest związane m.in. z przemysłem motoryzacyjnym, gdzie w samochodach montuje się dużą liczbą kondensatorów MLCC. Po drugie, ten mały element jest wykorzystywany w smartfonach kompatybilnych ze standardem 5G, których pojawia się w sprzedaży coraz więcej.

Hideki Yasuda uważa, że ograniczone zasoby kondensatorów ceramicznych MLCC mogą dać się we znaki również producentom konsol, ponieważ nie będą oni mogli oszacować, ile sztuk sprzętu będą zdolni dostarczyć do sklepów na premierę.

Brak podzespołów elektronicznych może więc – zdaniem Yasudy – wpłynąć na późniejszą premierę PS5, choć Sony chciałoby mieć nowy sprzęt na rynku już w przyszłym roku.

Jak mogłaby wyglądać nowa konsola PlayStation i jakie funkcje oferować? Poniżej przypominamy ciekawą wizję, którą jakiś czas temu przedstawił jeden z francuskich artystów.

PlayStation 5 – wizja konsoli na zwiastunie. 8K, nowy pad i AMD Ryzen 2X

Na YouTube’owym kanale Signature Dumary od dłuższego czasu wisi filmik zatytułowany PS5 – Official Trailer. Oczywiście jest to fake, lecz wizja sprzętu wygląda naprawdę interesująco (przynajmniej w niektórych aspektach). Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć filmiku, zapraszamy do kliknięcia Play poniżej i podzielenia się wrażeniami w komentarzach pod tekstem!

Joseph Dumary, francuski artysta grafik odpowiadający za przedstawioną koncepcję na PS5, opisał również funkcje konsoli:

PlayStation 5 – funkcje i nowości według Signature Dumary:

  • Inteligentna konsola – na podstawie obserwacji zachowań gracza dostosowuje preferowane ustawienia kontrolera, automatycznie wybiera preferowane opcje gry i instaluje niezbędne aplikacje, aby poprawić wrażenia podczas grania.
  • Air HDMI – bezprzewodowa komunikacja z TV, dzięki czemu możesz umieścić konsolę w dowolnym miejscu. Działa do 4 metrów od telewizora bez utraty jakości obrazu.
  • Tryb Eco – konsola nie zużywa energii w trybie gotowości lub podczas poruszania się po menu, przeglądania zdjęć lub aplikacji. Wszystko dzięki wbudowanemu w konsolę akumulatorowi. Eliminuje to również problemy z niespodziewanym brakiem prądu, dając użytkownikom 5 minut na zapisanie postępów w rozgrywce i bezpieczne wyłączenie konsoli.
  • Nowy DualShock – całkowicie nowy kontroler do PS5 charakteryzuje się ekranem dotykowym, który umożliwia natychmiastowy dostęp do ustawień sprzętu. Użytkownicy mogą również odbierać wiadomości i zaproszenia na wyświetlaczu DualShock 5. Skaner linii papilarnych pozwala na zapisanie twoich postępów i preferencji co do gier. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, pad nie wymaga ładowania przewodowego.
  • Czujnik stresu – kontroler posiada również czujnik stresu. Im bardziej jesteś zestresowany, tym trudniejsza staje się gra. Jeśli grasz w grę z serii FIFA, a poziom stresu niebezpiecznie się podniósł, możesz na przykład wykonywać mniej celne podania. Jeśli grasz w Gran Turismo, będziesz mniej precyzyjny za kierownicą. Dodaje zupełnie nowy wymiar w grach!
  • Real Dynamic Weather Technology – funkcja, dzięki której pogoda w grze będzie odzwierciedlała realna pogodę w Twoim regionie. Jeśli za oknem zerwie się ulewa, w grze również zobaczysz burzę.
  • Tłumacz Playstation – tłumaczenie w czasie rzeczywistym komunikacji pomiędzy graczami, niezależnie od tego, czy jest to dźwięk, czy tekst.

Wizja artysty na PS5 to również brak napędu optycznego w konsoli, a więc całkowite przeniesienie gier do strefy cyfrowej. Mowa również o 8K oraz procesorze AMD Ryzen 2X.

I jak oceniacie taką koncepcję? Totalna fantastyka czy według Was Sony powinno zainteresować się niektórymi rozwiązaniami?

PS5 – trailer

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie