PS5 - logo rozdzielczości 8K

Michał Wieczorek

Od najmłodszych lat pasjonat game devu i największy w Polsce fanboy Nintendo. Oprócz tego hobbistycznie kolekcjonuje dużo niepotrzebnych, geekowskich gadżetów. Co drugi weekend student game designu.

0 komentarzy

PS5 oficjalnie z pierwszą grą ze wsparciem 8K i 60 FPS

Oficjalnie PS5 może pochwalić się pierwszą grą, która renderowana jest do rozdzielczości 8K i wyświetlana jest w 60 klatkach na sekundę. Jest jednak jeden haczyk związany bezpośrednio z architekturą next-genowego PlayStation.

Zaszczytny tytuł pierwszej gry renderowanej w 8K/60 FPS przysługuje uroczej produkcji The Touryst stworzonej przez Shin’en Multimedia. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na ograniczenia sprzętowe PS5 (HDMI w wersji 2.1) gra na Waszych ekranach wyświetli się w maksymalnie 4K. Skąd te magiczne 8 tysięcy w takim razie?

Twórcy gry postanowili uaktualnić silnik gry o możliwość stworzenia obrazu w 8K, ten jest jednak natywnie skalowany do 4K, które jest już możliwe do wyświetlenia przez PS5. Nie oznacza to, że różnica jest w takim przypadku niezauważalna – skalowanie obrazu daje efekt podobny wizualnie do antyaliasingu. Obraz jest dzięki temu zdecydowanie bardziej wygładzony, co owocuje znacznie lepszymi wrażeniami wizualnymi.

Choć voxelowa grafika w The Touryst nie należy do najbardziej zaawansowanych, ciężko nazwać ją brzydką. Proste figury przestrzenne w połączeniu z dobrym oświetleniem składają się na naprawdę przyjemne dla oka wrażenia.

Jestem ciekaw, czy pod koniec obecnej generacji będzie się dało jednak z nowych konsol wyciągnąć znacznie więcej. Podobnie było podczas ostatnich miesięcy przed debiutem PS4, gdy np. Naughty Dog wyciągnęło z „trójki” maximum mocy przy The Last of Us. Wielu graczy nie dowierzało, że na tamte czasy można było na PS3 zrobić tak ładną grę. Jak będzie podczas dziewiątej generacji? Zobaczymy!

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się