PS Plus na konsolach Xbox? Ujawnione dokumenty poruszają tę kwestię

PS Plus nie dostanie części gier z Xbox Game Pass. Wyciekły dokumenty
Newsy PlayStation Plus PS4 PS5 Xbox Series XOne

Choć ciężko w to uwierzyć, Sony proponowało Microsoftowi uruchomienie PS Plus na konsolach Xbox. Amerykanie z kolei chcieli Game Passa na PlayStation. Na propozycjach się skończyło.

Dokumentacja dotycząca szczegółów fuzji Microsoft – Activision ujawniła wiele ciekawych szczegółów na temat branży gier. Lecz to jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że najwięksi rywale na rynku konsol chcieli uruchomić swoje abonamenty na konkurencyjnych platformach. Nie czytamy o tym wprost, ale raczej oczywistym jest, że skoro jedna strona nie zezwoliła, to druga musiała o coś zapytać.

PS Plus na Xbox, a Game Pass na PlayStation. To się nie zdarzy

Na jednej ze stron wspomnianej dokumentacji znajduje się odpowiedź Sony, wystosowana do brytyjskich urzędników nadzorujących fuzję.

Po trzecie, Microsoft twierdzi, że popyt na usługi subskrypcji wielu gier nie przesunąłby się w stronę Game Passa, ponieważ Microsoft udostępniłby Game Pass również na PlayStation (Microsoft, pkt 1.3 lit. g)). Ale szersza dostępność wiodącego dostawcy (Game Pass), teraz wyposażonego w ekskluzywne, niezastąpione treści i chronionego przez bezpośrednie i pośrednie efekty sieciowe, utrudniłaby – a nie ułatwiłaby – rywalizację z konkurencyjnymi usługami subskrypcji wielu gier. Stanowisko Microsoftu, że dostępność Game Pass na PlayStation byłaby panaceum na szkody wynikające z tej transakcji, wydaje się szczególnie puste, biorąc pod uwagę, że Microsoft nie zezwala na dostępność PlayStation Plus na Xboksie.

Zgodnie z przytoczonym fragmentem, Microsoft nie zezwolił wdrożyć PlayStation Plus na Xbox, co prawdopodobnie oznacza, że ​​​​firma próbowała oferować swoją usługę subskrypcji w „zielonym” ekosystemie. Microsoft chciałby z kolei Game Passa na „niebieskim” sprzęcie, co miałoby być argumentem w sprawie przejęcia twórców serii Call of Duty. Argumentem na podtrzymanie tezy o małej szkodliwości wynikającej z połączenia gigantów.

Brak zgody nie jest tutaj zaskoczeniem. Mnie zaskakuje sam fakt propozycji oferowania swojego abonamentu na konkurencyjnej platformie. Przecież odpowiedź mogła być tylko jedna w tym temacie. Game Pass na pokładzie PlayStation mógłby wbić gwóźdź do trumny PS Plus. Może nie ostatni, ale na pewno wpłynąłby na dużo mniejsze zainteresowanie własnym abonamentem.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie