Dagmara Kottke

Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania jeszcze bardziej. Fanka słabej literatury i maskotek ze zniesmaczonym wyrazem twarzy.

0 komentarzy

Nowy procesor AMD udźwignie Crysisa bez żadnej karty graficznej, ale kosztuje za dużo

Kilka dni temu do sklepów trafił Ryzen Threadripper 3990X – procesor, który jest w stanie uruchomić grę Crysis bez pomocy jakiejkolwiek (nawet zintegrowanej) karty graficznej. Każdy może go mieć – no, może prawie każdy… a właściwie to mało kto, bo nowy CPU kosztuje prawie 20 tysięcy złotych.

Pamiętacie słynne pytanie „but can it run Crysis„? Wydana w 2007 roku gra wsławiła się tym, że mało który komputer był w stanie jej wtedy sprostać. Mało tego: tytuł sprzed kilkunastu lat wciąż stanowi wyzwanie dla niejednego sprzętu. Jeden z członków załogi  Linus Tech Tips postanowił sprawdzić różne zastosowania nowego Ryzen Threadripper 3990X. Okazuje się, że 64-rdzeniowy procesor jest w stanie odpalić grę Crysis bez żadnej karty graficznej. Co więcej, produkcja nie tylko uruchamia się, ale i działa w takim układzie w kilkunastu klatkach na sekundę. Poniżej możecie zobaczyć filmik z testów (fragment dotyczący Crysisa znajdziecie około 9 minuty).

Osiągnięcie Ryzena pokazuje, że 13 lat „ewolucji” przyniosło spory postęp w dziedzinie CPU. Faktem jest jednak, że nowoczesny procesor – nawet tak dobry – nie jest w stanie zastąpić karty graficznej: przy zastosowanej konfiguracji Crysis nie tylko wygląda gorzej, ale i co pewien czas zawiesza się.

Nowy Ryzen może dużo, ale i kosztuje dużo: w polskich sklepach możemy go nabyć za ponad 19 tysięcy złotych. Dlatego nie jest przeznaczony dla zwykłego gracza – stać na niego będzie wyłącznie klientów biznesowych.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.8
Rated 2.8 out of 5
2.8 out of 5 stars (based on 72 reviews)
Excellent40%
Very good4%
Average2%
Poor1%
Terrible53%