Nowy procesor AMD udźwignie Crysisa bez żadnej karty graficznej, ale kosztuje za dużo

Kilka dni temu do sklepów trafił Ryzen Threadripper 3990X – procesor, który jest w stanie uruchomić grę Crysis bez pomocy jakiejkolwiek (nawet zintegrowanej) karty graficznej. Każdy może go mieć – no, może prawie każdy… a właściwie to mało kto, bo nowy CPU kosztuje prawie 20 tysięcy złotych.

Pamiętacie słynne pytanie “but can it run Crysis“? Wydana w 2007 roku gra wsławiła się tym, że mało który komputer był w stanie jej wtedy sprostać. Mało tego: tytuł sprzed kilkunastu lat wciąż stanowi wyzwanie dla niejednego sprzętu. Jeden z członków załogi  Linus Tech Tips postanowił sprawdzić różne zastosowania nowego Ryzen Threadripper 3990X. Okazuje się, że 64-rdzeniowy procesor jest w stanie odpalić grę Crysis bez żadnej karty graficznej. Co więcej, produkcja nie tylko uruchamia się, ale i działa w takim układzie w kilkunastu klatkach na sekundę. Poniżej możecie zobaczyć filmik z testów (fragment dotyczący Crysisa znajdziecie około 9 minuty).

Osiągnięcie Ryzena pokazuje, że 13 lat “ewolucji” przyniosło spory postęp w dziedzinie CPU. Faktem jest jednak, że nowoczesny procesor – nawet tak dobry – nie jest w stanie zastąpić karty graficznej: przy zastosowanej konfiguracji Crysis nie tylko wygląda gorzej, ale i co pewien czas zawiesza się.

Nowy Ryzen może dużo, ale i kosztuje dużo: w polskich sklepach możemy go nabyć za ponad 19 tysięcy złotych. Dlatego nie jest przeznaczony dla zwykłego gracza – stać na niego będzie wyłącznie klientów biznesowych.

Dagmara Kottke

Dagmara Kottke

Przygodę z grami zaczynała od tytułów takich jak Worms, THPS i Pizza Connection 2. Aktualnie obcuje przede wszystkim z produkcjami strategicznymi i pomysłowymi indykami; ogólnie gra w tytuły, w które nikt nie gra – i czyta książki, których nikt nie czyta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: