Grzegorz Rosa

Człowiek niewielu talentów i wielu wad, ale podobno umie grać w gry…

0 komentarzy

Problemy z PS5? Sprawdź poradnik z prostymi rozwiązaniami

Nie wiesz jak postawić PS5 w pionie, uruchomić nową wersję gry lub zabrakło miejsca na dysku? Z tym poradnikiem wszystkie Twoje problemy z konsolą znikną.

W trakcie przygody z nowymi grami na PS5 może się zdarzyć, że napotkasz błąd, który uniemożliwi kontynuację gry. Gdy na ekranie zobaczysz nieprzyjemny komunikat na niebieskim tle, to nie panikuj i zajrzyj do naszej biblioteki z kodami błędów, gdzie opisujemy ich naturę oraz rozwiązanie.

Problemy z PS5 nie kończą się tylko na krytycznych wyjątkach. Komfort pracy na konsoli może zostać zakłócony przez inne okoliczności, jak np. złą konfigurację sprzętu. Są to na tyle powszechne przypadki, że prędzej czy później każdy znajdzie się w problematycznej sytuacji. Aczkolwiek nie ma sytuacji bez wyjścia. Przedstawiamy zbiór rozwiązań, który pomoże ci w trudnych chwilach zająć się PS5.

Jak poprawnie zamontować podstawkę do PS5?

Podobnie jak w PS4, nowego next-gena można ułożyć w pozycji poziomej i pionowej. W obu przypadkach należy skorzystać z dołączonej do zestawu podstawki, zanim uruchomimy konsolę.
 • Preferujesz pozycję boczną dla PS5? Przygotuj więc podstawkę, aby unieruchomiła urządzenie. W tym celu przesuń zatrzask w stojaku tak, aby nie był wyrównany z gniazdem/wgłębieniem podstawki (jak na zdjęciu poniżej). Następnie zatrzask należy zamontować w miejscu środka ciężkości urządzenia. Znajdziesz go z tyłu konsoli, pod portami USB. Punkt styku wyznacza linia nadrukowana symbolami. Przyciśnij do powierzchni krańce zatrzasku i upewnij się, że przylega do konsoli.
źródło: androidcentral
 • Chcąc ustawić PS5 w pozycji wertykalnej musisz wyrównać zatrzask podstawki z linią wgłębienia. Dobre ustawienie klipsa zasygnalizuje widoczny od spodu otwór ze śrubką. Wyciągnij śrubkę z komory i zajrzyj teraz na spód konsoli. Jest tam czarna zaślepka, którą również musisz wyciągnąć. Następnie przyłóż do PS5 stojak – zatrzask stojaka musisz umieścić w dolnej części otworów wentylacyjnych, poniżej gniazda zasilania. Gdy to zrobisz, wkręć śrubkę w otwór stojaka, aby przytwierdzić go do konsoli.

Jak uruchomić gry z PS4 w nowej wersji na PS5?

Wiele gier z poprzedniej generacji otrzymało darmową aktualizację, dzięki której wyglądają lepiej i działają szybciej. Jednak Sony nieco utrudnia użytkownikom uruchomienie wersji dla PS5, bowiem obydwie edycje są dostępne w zakładce gry. Sprawdź więc, czy masz ściągniętą właściwą wersję.
 • Najwięcej wątpliwości jest w sytuacji, gdy masz zakupione 2 wersje gry w PS Store. Wówczas przed rozpoczęciem ściągania plików gry system może wybrać nieodpowiednią dla Ciebie wersję z listy. Aby temu zapobiec na liście produktów, po wybraniu konkretnej gry, najedź kursorem na ikonę „…” i aktywuj ją. W rozwijanym menu zobaczysz kilka opcji i wśród nich tytuł gry, a przed nim oznaczenie wersji PS4 lub PS5. Gdy będzie tam napis PS5, to kliknij na tą wersję, bo dzięki temu odpalisz właściwy wariant gry. A jeśli wyświetla się tam PS4, to oznacza, że jest wszystko ok i nie musisz niczego zmieniać.
źródło: pushsquare
 • Może już wcześniej ściągnąłeś/aś grę i chcesz sprawdzić swoją wersję? Wystarczy przejść do zakładki gry w swojej bibliotece zakupionych gier. Po lewej stronie u góry zauważysz ikonę z tłem i tytuł gry napisany mniejszymi literami, a obok niego jest wyszczególniony format edycji. O ile jest tam napisane PS5 to wszystko gra, w przeciwnym wypadku naciśnij na tę opcję i zmień na PS5.
źródło: pushsquare

Jak uruchomić gry z PS4 na płycie na konsoli PS5?

Większość gier z PS4 w wersji na płytach także możesz bez obaw uruchomić na PS5. Metoda jest dosyć banalna… Nie zapomnij tylko, że podczas gry płyta musi być cały czas w odtwarzaczu Blu-ray.
 • Zaloguj się do PS Network i włóż płytę do czytnika PS5. Po pojawieniu się ikony gry w menu na padzie naciśnij na krzyżaku dolną „strzałkę” i gdy po prawej stronie ekranu pojawi się opcja DARMOWA AKTUALIZJA PS5 wybierz ją, postępując zgodnie z poleceniami w kolejnych oknach.

Jak naprawić błąd ściągania gier w kolejce na PS5?

Raz na jakiś czas przy pobieraniu gier system konsoli może permanentnie zawiesić kolejkę pobierania, szczególnie gdy dodamy do listy więcej niż dwie gry. Problem może samoistnie ustąpić, ale nie musi, wstrzymując proces pobrania plików do przyszłej realizacji. Rozwiązanie jest tylko jedno – trzeba odbudować bazę danych.
 • W tym celu wyłącz konsolę i uruchom ją przytrzymując przycisk zasilania (power) do czasu aż usłyszysz dwa sygnały dźwiękowe. Gdy wyświetli się menu systemu w trybie awaryjnym wybierz opcję REBUILD DATABASE . Pozwoli to zresetować niektóre ustawienia odpowiedzialne m.in. za pobieranie, co nie wpłynie na Twoje inne zapisane dane. Po wszystkim możesz jeszcze raz przejść do biblioteki Twoich gier i uruchomić proces ściągania.

Co zrobić, gdy piszczą cewki w PS5?

Dla osób grających na komputerze piszczenie cewek w kartach graficznych to powszechny problem i od niedawna stwierdzono go również w PS5. Czym się objawia? Podczas obciążającej pracy można usłyszeć charakterystyczny dźwięk piszczenia. Jest to wada produkcyjna, która nie wpływa na działanie konsoli. W niektórych egzemplarzach jest szansa, by pozbyć się tego „problemu”.
 • Czasem pomaga zmiana pozycji konsoli z wertykalnej na horyzontalną lub na odwrót. Postępując zgodnie z instrukcją podaną wyżej, ustaw PS5 w sposób przeciwny niż aktualnie. Przed tym sprawdź tylko, czy panele boczne konsoli nie są zbyt luźno spasowane z obudową.
 • Pisk może być spowodowany nieodpowiednim przepływem powietrza w konsoli, co przekłada się na zbyt wysoką temperaturę pracy układu graficznego lub procesora. Tutaj niezbędne jest znalezienie dobrego miejsca dla PS5 – konsola nie może być ściśnięta w szafce. Musi mieć trochę wolnej przestrzeni z każdej strony, bez względu na kierunek wylotu powietrza.
 • Najłatwiej byłoby zgłosić produkt na reklamację, aczkolwiek Sony jak również dystrybutorzy nie koniecznie uznają ten problem za powód do reklamacji. Można tylko liczyć na to, że z wraz z użytkowaniem sprzętu przyzwyczaimy się lub cewki przestaną zawodzić.

Jak wyczyścić folder Inne i zwolnić miejsce na dysku?

667 GB wolnej przestrzeni na dysku to niezbyt wiele jak na dzisiejsze standardy. Zaledwie jedna gra COD: Cold War zajmuje ponad 200 GB, więc w PS5 oszczędzanie miejsca jest dość ważne. Są 3 sposoby, aby rozsądnie zarządzać wolnym obszarem SSD-ka.
 • Przeglądając podział dysku na kategorie jest tam obszar INNE, przydzielony dla plików tymczasowych (najczęściej zapełnia się, gdy instalujemy nową grę lub aktualizację). Resetuje się w momencie zakończenia instalacji, ale nie zawsze od ręki. Dlatego, gdy wyświetli Wam się monit o małej ilości wolnego miejsca, sprawdźcie, czy system wyczyścił już ten folder. Dobrym pomysłem nie jest kolejkowanie pobierania zbyt dużej liczby gier.
 • Aby pozostawić sobie trochę więcej miejsca na nowe gry PS5 warto te stare z PS4 (o ile mamy) instalować na dysku zewnętrznym.
 • Niewiele, ale zawsze kilka GB oszczędzimy zmniejszając długość zapisywanych klipów podczas grania do 5 minut. Można to zmienić w:
  Ustawienia > Ujęcia i transmisje > Ujęcia > Skróty do przycisku Utwórz > Długość ostatniego klipu wideo z gry
  Dodatkowo w opcjach można zmienić jakość wideo, aby zmniejszyć objętość zapisywanego wideo.

Jeśli zmagasz się z innymi problemami to koniecznie daj nam znać. Może wspólnymi siłami rozprawimy się ze złem stworzonym przez Sony i dodamy do listy nowy przypadek.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się

2.9
Rated 2.9 out of 5
2.9 out of 5 stars (based on 79 reviews)
Excellent43%
Very good5%
Average3%
Poor1%
Terrible48%