Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

0 komentarzy

Premiery gier na kwiecień 2020. Wybieramy 13 najlepszych tytułów

Nowy miesiąc wystartował, zatem pora przyjrzeć się, co ze sobą przyniesie pod względem premier. Na brak nowych dużych gier nie powinniśmy narzekać!

Największymi premierami kwietnia będą dwa remake’i, lecz co tu dużo gadać – takie powtórki z rozrywki przyjmujemy z otwartymi ramionami. Nasze zestawienie „Premiery gier na kwiecień 2020” rozpoczynamy powracającym i pięknie wyglądającym…

1. Final Fantasy VII Remake

Po opóźnionej premierze, Final Fantasy VII Remake w końcu pojawi się na PlayStation 4 w dniu 10 kwietnia. Tytuł zadebiutuje na konsoli od Sony z roczną ekskluzywnością.

Square Enix musiało wyciąć wiele „pobocznych zadań” z Remake’u Final Fantasy 7, aby zdążyć z premierą na kwiecień – przyznał reżyser Tetsuya Nomura w wywiadach dla Famitsu oraz 4Gamer.

Początkowo spodziewano się, że zawartość/objętość zadań pobocznych będzie tak duża jak główna historia, ale ten plan musiał ulec zmianie, aby zachować wysoką jakość całej gry.

– Na początku zespół programistów przygotował jeszcze więcej treści, ale nie bylibyśmy w stanie zrobić wszystkiego bez “obcinania rogów”, a priorytetem była dla nas jakość – stwierdził Tetsuya Nomura. – W innym przypadku nie bylibyśmy w stanie ukończyć gry – dodał nawiązując do harmonogramu i daty premiery.  A trzeba wspomnieć, że to dopiero pierwsza część remake’u, czyli niepełna historia znana z oryginału wydanego w 1997 roku. Nie wiemy jeszcze, ile lat przyjdzie nam czekać na drugi “epizod”, lecz trzeba przyznać, że rozmach produkcji jest naprawdę ogromny.

O czym opowiada gra? Świat dostał się we władanie Shinra, podejrzanej korporacji, kontrolującej siłę życiową całej planety, zwanej energią mako. W mieście Midgar, Cloud Strife, członek elitarnej jednostki SOLDIER Shinry, który teraz jest najemnikiem, zaczyna pomagać buntownikom z grupy Avalanche, nie zdając sobie sprawy z epickich konsekwencji, które się z tym wiążą.

Przypominamy, że w PlayStation Store dostępne jest demo Final Fantasy 7 Remake. Plik waży 7.59 GB i znajdziecie go pod tym adresem. Niestety, demo nie posiada polskiej lokalizacji, zatem musimy się nim “nacieszyć” po angielsku. Square Enix informuje, że w tej wersji demo rozegramy pierwszy rozdział Final Fantasy VII Remake – kultową misję bombową Mako Reactor 1. Niestety (po raz drugi) postępów z demo wersji nie przeniesiemy później do pełnej wersji gry.

Demo nie jest przesadnie długie i można się z nim wyrobić w 30-40 minut, lecz tutaj ciekawostka [SPOILER] – przed walką z ostatnim bossem ustawiamy zegar ładunku wybuchowego, mając do wyboru 20 minut do detonacji, lub 30 minut do detonacji. Kto wybrał drugą opcję, powinien skończyć demo ponownie, ponieważ po wybraniu krótszego czasu możemy zobaczyć dodatkową scenę na samym końcu. Nie jest to coś wielkiego (nie zdradzamy), lecz fani serii z pewnością się skuszą, by wycisnąć z demo wszystkie soki.

 • Platformy: PS4
 • Data premiery: 10 kwietnia
 • Producent: Square-Enix / Eidos
 • Wydawca PL: CENEGA

2. Resident Evil 3 Remake + Resistance

3 kwietnia na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One zawita Resident Evil 3 Remake oraz Resident Evil: Resistance. Capcom zaserwuje nam odświeżoną wersję hitu z 1999 roku, który wzbogaci trybem sieciowym.

Podobnie jak w oryginale, główną bohaterką kampanii fabularnej jest Jill ValentineOdbywająca się kilka miesięcy po zakończeniu pierwotnego Resident Evil, Resident Evil 3 ma miejsce zarówno przed wydarzeniami z Resident Evil 2, jak i po nich. Podczas gdy historie Leona i Claire rozgrywają się po tym, jak miasto zostało już zainfekowane, historia Jill zapewnia nową perspektywę. Począwszy od pierwszych dni epidemii, będziesz śledzić walkę Jill o przetrwanie, podczas gdy populacja niegdyś tętniącej życiem metropolii zamienia się w hordy nieumarłych – czytamy na blogu PlayStation.

Warto tutaj jasno zaznaczyć, że nie otrzymamy przełożenia oryginału na nowy silnik 1 do 1, a deweloperzy pokusili się o wiele zmian, które z jednej strony mogą uprzyjemnić rozgrywkę, ale z drugiej strony ja zubożają. Bijemy tutaj choćby do braku funkcji Live Selections. Dzięki niej gracze moli wybierać między dwiema opcjami w kluczowych momentach gry, co prowadziło do odmiennych ścieżek fabularnych w zależności od podjętej decyzji. Przypominamy, że przy pierwszym spotkaniu z Nemezisem mogliśmy z nim walczyć lub uciec na komisariat, a podczas akcji w pociągu/kolejce mogliśmy wyskoczyć przez okno lub włączyć awaryjny hamulec.

W Resident Evil 3 Remake takich wyborów nie będzie, tak samo, jak nie będzie różnych zakończeń gry (co poniekąd wynika z braku Live Selections). Zamiast tego, deweloper chce przedłużyć życie tytułu trybem sieciowym, wspomnianym już Resistance.

Resident Evil: Resistance to asymetryczny multiplayer, w którym czterech nieszczęśników stara się uciec piątemu graczowi, określanemu tutaj jako Mastermind. Wszystko rozgrywa się na terenie tajemniczego budynku z systemem kamer, pułapkami, pozamykanymi drzwiami i oczywiście potworami. Czwórka graczy stara się przedrzeć do wyjścia i za każde ubicie zombiaka, lickera czy zainfekowanego psa drużyna otrzymuje dodatkowe sekundy. Cenny czas ładujemy również niszcząc kamery czy odnajdując różne przedmioty. Niestety, czas możemy również tracić i to o wiele szybciej niż naturalnie on upływa. Jedno podgryzienie przez potwora może nas kosztować nawet 15 sekund.

Mastermind stoi po drugiej stronie i obserwuje nas dzięki kamerom porozmieszczanym po budynku (dlatego druga strona stara się je niszczyć). Gracz wcielający się w psychopatę rozstawia na mapie pułapki oraz przywołuje różne monstra, które mogą pojawić się dosłownie za naszymi plecami. Po pewnym czasie Mastermind ma możliwość osobistego pojawienia się na mapie i dopiero wtedy robi się naprawdę gorąco.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
 • Data premiery: 3 kwietnia
 • Producent: Capcom
 • Wydawca PL: CENEGA

3. Gears Tactics

Gears Tactics to gra strategiczna z turowym systemem walki, która przenosi nas do uniwersum serii Gears of War. Data premiery produkcji została wyznaczona na 28 kwietnia 2020 roku, lecz już teraz możemy składać zamówienia przedpremierowe na Steam. Cena w przedsprzedaży to 214,99 zł.

Jak czytamy na karcie produktu, Gears Tactics to szybka strategiczna gra turowa, której akcja toczy się 12 lat przed wydarzeniami znanymi z pierwszej części sagi Gears of War. Miasta na planecie Sera ulegają pod naporem wyłażącej spod powierzchni ziemi potwornej Hordy Szarańczy.

Rząd jest w rozsypce, a ostatnią nadzieją ludzkości staje się garstka ocalałych. Wciel się w rolę Gabe’a Diaza, który znajduje nowych ludzi, wyposaża ich i dowodzi oddziałami podczas desperackiej misji. Jego celem jest wyśledzenie i wyeliminowanie Ukkona, nieustępliwego i potężnego przywódcy armii Hordy tworzącego kolejne potwory. Staw czoła przeważającym siłom i walcz o przetrwanie, przechytrzając wroga w niesamowicie brutalnej rozgrywce turowej. Zobacz batalie w jednej z najbardziej cenionych sag gier komputerowych z zupełnie innej perspektywy.

 • Platformy: PC, Xbox One
 • Data premiery na PC: 28 kwietnia
 • Producent: Splash Damage / The Coalition / Black Tusk Studios
 • Wydawca: Xbox Game Studios / Microsoft Studios

4. Predator: Hunting Grounds

Premiera Predator: Hunting Grounds od studia IllFonic została zaplanowana na 24 kwietnia.

Tytuł jest asymetryczną grą online, w której jedna osoba wciela się w Predatora, a pozostałe cztery kontrolować mają członków elitarnej grupy Fireteam dysponującej najnowocześniejszą bronią, od strzelb i pistoletów maszynowych do karabinów snajperskich i innych śmiercionośnych zabawek. Czterech na jednego? Łatwo nie będzie, ponieważ Predator to zwinna maszyna do zabijania najeżona egzotyczną technologią obcych, taką jak niesławny Plasmacaster.

Oprócz Predatora, w grze wystąpi również… Predatorka. Twórcy gry podkreślają, że jest zwinna, szybka i nieustępliwa. To łowczyni nieznająca strachu, która rozkwita podczas polowań. W poniższym zwiastunie widzimy ją z łukiem Yautja Bow. Illfonic Games zaznacza, że pojawienie się żeńskiej wersji Predatora będzie uzasadnione fabułą gry, zatem nie jest to jedynie wybór płci, lecz za wszystkim skrywa się jakaś historia.

Wracając do łuku Predatorów – jest on potężny i potrafi przygwoździć przeciwnika do ściany (dosłownie). Oprócz tego wojowniczka skorzysta z tego samego arsenału, co jej męski odpowiednik. Mamy zatem dysk, włócznię i działko plazmowe – tak jak w filmach.

Obok wyboru pomiędzy Predatorem a Predatorką, będziemy mogli wybrać jedną z trzech klas, co wymusi na nas inny styl gry, ponieważ każda klasa ma swoje mocne oraz słabe strony. Hunter to pośrednie rozwiązanie, Scout jest szybki i zręczny, a Berserker – jak czołg – stawia na brutalność oraz siłę.

Dodatkowo będziemy mogli personalizować Predatorów za pomocą różnych skórek. Kto złoży pre-order na grę, otrzyma w prezencie skin przypominający Predatora z pierwszego filmu (z 1987 roku). Innym bonusem dorzucanym do zamówień przedpremierowych jest wcześniejszy dostęp do karabinu dla ludzi.

 • Platformy: PC, PS4
 • Data premiery: 24 kwietnia
 • Producent: Illfonic Games
 • Wydawca: Sony

5. Daymare: 1998 na konsolach

Po premierze na PC, Daymare: 1998 zmierza na PlayStation 4 oraz Xbox One. Choć gra nie grzeszy najwyższymi notami na blaszakach (62/100 według Metacritic), może znaleźć swoich zwolenników, zwłaszcza wśród osób, które tęsknią za starszymi odsłonami Resident Evil.

Przypominamy, że Daymare: 1998 będzie horrorem w stylu klasycznych odsłon serii Resident Evil. Zaoferuje trzy grywalne postacie i zamiast na akcji (której oczywiście nie zabraknie), bardziej skupi się na elemencie przetrwania.

Przeciwnicy mają być niezwykle mocni i potężni, a ich odstrzelenie będzie się wiązało z przyjęciem odpowiedniej taktyki. Spory nacisk położono również na eksplorację otoczenia, dzięki czemu znajdziemy przydatne informacje, amunicję czy przedmioty służące do rozwiązywania zagadek logicznych w grze.

 • Platformy: PC, PS4, Xbox One
 • Data premiery na konsolach: 28 kwietnia
 • Producent: Invader Studios
 • Wydawca: Destructive Creations

6. Endzone: A World Apart (Wczesny Dostęp)

W tym miesiącu coś nowego znajdą dla siebie również fani gier ekonomicznych gier strategicznych z gatunku city builderów, bo właśnie tak można zaszufladkować Endzone: A World Apart od niemieckiego studia Gentlymad.

Produkcja trafi 2 kwietnia do Early Access na Steam i według obecnych planów, posiedzi tam około pół roku.

Sięgając po ten tytuł, doświadczymy postapokaliptycznych klimatów przyszłości. Ludzka cywilizacja legła w gruzach po tym, jak w 2021 roku terroryści wysadzili reaktory jądrowe na całym świecie. Ktoś jednak ocalał – niedobitki schronili się pod ziemią i po 150 latach w końcu wychodzi na powierzchnię, zdewastowaną przez nuklearny kataklizm.

Naszym zadaniem – jako przywódcy ocalałych – jest przetrwanie w nowym świecie. Podejmiecie się tego zadania?

 • Platformy: PC
 • Data premiery: 2 kwietnia (Wczesny Dostęp)
 • Producent: Gentlymad
 • Wydawca: Assemble Entertainment

7. Pode na PC

Pode to gra przygodowa z elementami platformówki, która najpierw zadebiutowała na Nintendo Switch, a następnie została udostępniona właścicielom PlayStation 4. Teraz ten doceniony tytuł pojawi się na PC.

Tytuł został bardzo dobrze oceniony na konsoli Nintendo – średnia z Metacritic wynosi 76/100. Od tego tygodnia, również społeczność pecetowców będzie mogła pokierować losami Glo i Buldera – spadającej gwiazdy i kamiennej istoty, która pomaga jej wrócić do domu.

Bulder i Glo przemierzają wnętrze tajemniczej, buzującej magią góry. Po drodze budzą do życia pradawny, uśpiony świat i odkrywają ruiny zapomnianej cywilizacji, korzystając ze swoich talentów i zdolności. Nietypowi towarzysze muszą wzajemnie sobie pomagać, aby rozwiązać prastare zagadki, które otwierają sekretne przejścia w jaskiniach góry Fjellheim.

Grę możemy przejść samemu, ale najlepiej jest to zrobić chyba ze znajomym/znajomą w trybie kooperacji.

 • Platformy: PC, PS4, Switch
 • Data premiery na PC: 3 kwietnia
 • Producent: Henchman & Goon
 • Wydawca: Henchman & Goon

8. Hellpoint

Hellpoint to mroczne RPG akcji rozgrywające się w klimatycznej atmosferze sci-fi, w której linia pomiędzy nauką i okultyzmem jest niezwykle cienka. Jak wygląda historia?

Stacja Irid Novo, niegdyś szczytowe osiągnięcie ludzkiej cywilizacji, została zdewastowana i opanowana przez mroczne, międzywymiarowe istoty oraz wolę złowrogich Kosmicznych Bogów. Jesteś dziełem upiornego Twórcy, stworzonym i wysłanym w celu zbadania stacji Irid Novo i odkrycia, co do prowadziło do przedziwnego wydarzenia zwanego Fuzją.

Zapowiada się intrygująco? Zerknijcie na zwiastun poniżej.

 • Platformy: PC, PS4, XOne, Switch
 • Data premiery na PC: 16 kwietnia
 • Producent: Cradle Games
 • Wydawca: tinyBuild Games

9. Moving Out: Szalone przeprowadzki

Moving Out to zwariowany symulator przeprowadzki oparty na zasadach fizyki, w którym kanapowa współpraca nabiera nowego znaczenia. Chcesz spróbować sił w biznesie przeprowadzkowym? Jako świeżo upieczony specjalista do spraw aranżacji i relokacji umeblowania przyjmujesz zlecenia spływające z całego tętniącego życiem miasta Packmore. Smooth Moves nie jest wprawdzie największą firmą przeprowadzkową, ale jej ambitni pracownicy podejmą się każdego, nawet najdziwniejszego zadania. Rozwijaj firmę, zatrudniaj barwne postacie i ratuj mieszkańców miasta z meblowych tarapatów.

Możesz grać w trybie fabularnym w pojedynkę jako niezależny przedsiębiorca lub nawiązać współpracę ze znajomymi. Na kanapie może zasiąść do czterech graczy, aby spierać się w kwestii najskuteczniejszych sposobów przenoszenia kanap. To będzie prawdziwa próba umiejętności i łączącej Was przyjaźni.

 • Platformy: PC, PS4, XOne, Switch
 • Data premiery na PC: 28 kwietnia
 • Producent: SMG Studio
 • Wydawca: Team 17

10. SnowRunner

SnowRunner to druga część gry MudRunner, czyli symulatora aut ciężarowych. Tym razem gracze – zgodnie z nazwą – będą stawiać czoła trudnym warunkom zimowym.

Na graczy 3 regiony i 11 różnych lokacji do pokonania. Co warto podkreślić, są one aż czterokrotnie większe od tych znanych z poprzedniej części.

Gracze będą przemieszczać się po trudnym terenie z użyciem mapy i kompasu, a zarabiać pieniądze przewożąc surowce. Oczywiście w grze nie brakuje różnorodnych pojazdów i opcji ich modyfikacji.

 • Platformy: PC, PS4, XOne
 • Data premiery na PC: 28 kwietnia
 • Producent: Saber Interactive
 • Wydawca: Focus Home Interactive

11. MotoGP 20

Grając w MotoGP 20, poczujesz emocje związane z jeszcze bardziej szczegółowym trybem zarządzania karierą i zdecydujesz, czy dołączyć do zespołu sezonu 2020 i ścigać się razem z oficjalnymi zawodnikami, czy dołączyć do zupełnie nowego zespołu. Przynajmniej tak zapewnia producent, a my przekonamy się o tym już 28 kwietnia.

W grze odkryjesz bardziej realistyczną fizykę jazdy, ulepszoną grafikę, nowe modele 3D zawodników i skany twarzy menedżerów oficjalnych zespołów MotoGP, a także nowe animacje. Ponadto nauczysz się zarządzać zużyciem paliwa i opon.

W grze można też rzucać wyzwania znajomym, tworzyć własne wydarzenia i zostań dyrektorem wyścigów w zupełnie nowym trybie dla wielu graczy obsługiwanym na dedykowanych serwerach.

 • Platformy: PC, PS4, XOne, Switch
 • Data premiery na PC: 23 kwietnia
 • Producent: Milestone
 • Wydawca: Milestone

12. Fallout 76: Wastelanders

W Fallout 76: Wastelanders ludzie wracają do Wirginii Zachodniej. Dwie rywalizujące ze sobą frakcje walczą, by zdobyć przewagę, a na jaw wychodzą sekrety regionu. Osadnicy przybyli, aby znaleźć nowy dom, a bandyci – by ich wykorzystać.

W tym darmowym dodatku do gry Fallout 76 wyruszysz na nową misję zleconą przez nadzorczynię, zawrzyj sojusze z konkurującymi ze sobą frakcjami i odkryj prawdę o tym, co kryją góry.

 • Platformy: PC, PS4, XOne
 • Data premiery na PC: 14 kwietnia (PC)
 • Producent: Bethesda Softworks
 • Wydawca: Bethesda Softworks

13. Trials of Mana

Kwiecień przyniesie ze sobą również remake świetnej gry w stylu jRPG, która ukazała się w połowie lat 90. na konsoli SNES. Mowa o Trials of Mana, tytule wyprodukowanym przez Square Enix.

Przypominamy, że wcześniej (w 2018 roku) mogliśmy zagrać w odświeżone Secret of Mana, lecz nadchodzący remake ma pokazać jeszcze wyższy poziom. Deweloperzy dysponowali większym budżetem, a to przełożyło się na lepszą oprawę graficzną, aktorski dubbing postaci oraz nową ścieżkę dźwiękową.

Jak to wszystko wyszło w praktyce? Przekonamy się już 24 kwietnia, odpalając remake’a na PC, PlayStation 4 lub Nintendo Switch.

 • Platformy: PC, PS4, Switch
 • Data premiery: 24 kwietnia
 • Producent: Square-Enix / Eidos
 • Wydawca PL: CENEGA

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się