Porównanie wydajności – DirectX 12 vs DirectX 11. Jakie karty będą kompatybilne z DX 12?

Nowe oprogramowanie wyciśnie z pecetów jeszcze więcej mocy.

Podczas wczorajszej konferencji Microsoftu zdradzono kilka ciekawych informacji. Pisaliśmy już o darmowym Windows 10 dla niektórych osób, nowej funkcji streaming’owania oraz HoloLens, czyli hologramach dla każdego.


To jednak nie wszystkie smaczki z konferencji. Padło na niej bowiem również kilka zdań dotyczących nowego DirectX 12. Ponoć wydajność DX 12 będzie względem DX 11 wyższa o 50 procent, oczywiście na sprzęcie o tych samych podzespołach. Microsoft urządził specjalny pokaz, podczas którego mogliśmy zobaczyć, jak bardzo nowe biblioteki graficzne odstawiają swojego poprzednika w tyle.

Na filmiku widać, że wraz ze zwiększaniem wyświetlanych na ekranie szczegółów, DirectX 11 zaczyna się dławić, a w pewnym momencie zatrzymuje się, czyli płynność spada po prostu do 0 fps-ów. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że mamy do czynienia ze zwykłym chwytem marketingowym, mającym na celu spotęgowanie efektu WOW. Tak czy inaczej, DX 12 na pewno będzie o wiele silniejszy od jedenastki.

DirectX 12 vs DirectX 11

Tuż po konferencji gracze zaczęli dociekać, czy nie stanie się czasem tak, że DirectX 12 będzie na wyłączność dla Windows 10. Serwis Rock Paper Shotgun dopytał giganta z Redmond o ten szczegół i potwierdza, że tak właśnie będzie. Oznacza to, że będziemy mogli cieszyć się lepszą grafiką tylko wtedy, kiedy zainstalujemy nowy system. Dobrze chociaż, że osoby posiadające Windows 7 lub 8.1 będą mogły zaktualizować swój system do wersji 10 zupełnie za darmo (oferta ma obowiązywać przez rok od premiery Windows 10).

Ostatnia kwestia dotyczy kompatybilnych kart graficznych, które zdołają współpracować z DX 12. Microsoft nic o tym nie wspomina, lecz jeden z internautów zapytał w serwisie Twitter panów z Nvidia, czy nowe API będzie kompatybilne z GTX Titan. Zieloni odpowiadają, że wszystkie karty oparte na architekturze Fermi, Kepler oraz Maxwell bez problemu poradzą sobie z DX 12.

Nvidia-DX-12

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.

70 Shares
Share70
+1
Tweet