Miliarder z Indii inwestuje w polski przemysł gier. Szuka najlepszych twórców

Miliarder z Indii inwestuje w polski przemysł gier wideo
Newsy PC PS4 PS5 Rozrywka Switch Xbox Series XOne

Indyjski miliarder Biswanath Patnaik inwestuje w polski przemysł gier i dołącza jako większościowy udziałowiec oraz Członek Zarządu do funduszu ASI Gaming Investment Group.

Biswanath Patnaik widzi ogromny potencjał i wierzy w szybki rozwój polskiego gamedevu na globalnych rynkach. Nie ma się temu co dziwić. W naszym kraju działają znane na całym świecie studia jak CD Projekt RED, Techland czy Bloober Team, ale łącznie mówimy o nawet pięciuset producentach. Zagraniczni inwestorzy dostrzegają ten potencjał, chcąc być częścią sukcesu.

Biswanath Patnaik to miliarder pochodzący z Indii. Przez wiele lat rozwijał się w sektorze inwestycji bankowych, jest również założycielem BNP Venture Capital i BNP Investments. Teraz postanowił jednak skierować się w stronę prężnie rosnącego w siłę gamedevu i to w naszym kraju. Dołączył do funduszu inwestycyjnego ASI Gaming Investment Group., zostając jej partnerem zarządzającym oraz inwestorem większościowym Grupy.

Dołączenie Biswanatha Patnaika do grupy inwestorów Gaming Investment Group otwiera nowe perspektywy rozwoju i możliwości akwizycyjne na rynku polskim i międzynarodowym. Osobiście cieszy mnie fakt, że nowy inwestor jest od lat związany z międzynarodowym rynkiem kapitałowym. Myślę, że decyzja o inwestycji w Polsce pokazuje trend związany z umiędzynarodowieniem polskiej branży gamingowej i projektów z tej branży

– powiedział Jarosław Grzywiński, doradca zarządu Gaming Investment Group (wcześniej były prezes GPW).

Indyjski miliarder chce rozwinąć polski przemysł gier wideo

ASI Gaming Investment Group inwestuje w startupy związane z branżą gier wideo, przede wszystkim w twórców gier indie z segmentu AA i AAA. Zainteresowani są również sprzętem i technologiami wykorzystywanymi w gamedevie. Obecnie fundusz ten poszukuje firm, które działają na rynku nie dłużej niż 4 lata. Mają zamiar wspierać deweloperów posiadających zgrany zespół lub też studia mogące pochwalić się rozpoznawalnym IP.

Biswanth Patnaik
źródło: www.thetop100magazine.com

Moja decyzja o inwestycji w ASI Gaming Investment Group ma charakter strategiczny. Od dawna obserwuję branże game developmentu w Polsce i globalnie. Widzę ogromne perspektywy rozwoju tego sektora w najbliższych latach. Fundusze na całym świecie koncentrują się na najciekawszych studiach produkcyjnych oraz z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesie tworzenia nowoczesnych produktów dla branży entertainment

– wyjaśnił Biswanth Patnaik

Sukces debiutu

Kilka dni temu na zagranicznej giełdzie AFRINEX z sukcesem zadebiutowały dwie spółki: Earthnest Ltd. oraz Xpertnest Ltd. Obie wyemitowały obligacje na łączną wartość 2 mld dolarów. To rekordowa kwota dla wspomnianego wcześniej parkietu. Inwestorem Earthnest i Xpertnest jest właśnie Biswanath Patnaik, co pokazuje jak ogromnym kapitałem inwestycyjnym dysponuje.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie