Pobieranie gier na PlayStation będzie wolniejsze. Sony pomaga odciążyć internet

Ostatnio informowaliśmy, że platformy streamingowe – takie jak Netflix – próbują walczyć z przeładowaniem sieci, w związku z czym jakość oferowanych przez nie usług ulega obniżeniu. Teraz także Sony chce pomóc w odciążeniu internetu, zmniejszając prędkość pobierania gier w Europie.

W związku z pandemią zmuszeni jesteśmy pozostać w domu, korzystając z sieci jako głównego narzędzia pracy i rozrywki. Nadmierne użytkowanie internetu wpływa negatywnie na jego prędkość. Firmy oferujące usługi streamingowe, takie jak Netflix czy YouTube (a ostatnio także Facebook i Instagram) zdecydowały się obniżyć jakość strumieniowania, by jakoś zaradzić problemowi. Sony, choć oferuje nieco inne usługi, ma teraz także dołączyć do tych przedsiębiorstw. Firma ogłosiła wczoraj redukcję szybkości pobierania gier z europejskiego PlayStation Network.

W oświadczeniu od Sony Interactive Entertainment czytamy, że decyzja – tak jak w przypadku pozostałych firm – ma skutkować odciążeniem internetu i zagwarantowaniem jego prawidłowego działania dla wszystkich użytkowników.

Co więcej, część graczy może doświadczyć na własnej skórze nie tylko zmniejszenia prędkości przesyłania danych, ale i – gdy okoliczności będą tego wymagały – przesunięcia pobierania na późniejszy czas.

Decyzje poszczególnych przedsiębiorstw są motywowane odgórnymi nakazami. Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton sugerował, że obecnie istnieje poważne ryzyko przeciążenia internetu, co może skutkować nawet jego wyłączeniem. W związku z tym pojawiają się apele, by internauci w miarę możliwości ograniczyli oglądanie filmów w HD w najbliższych tygodniach, jeśli nie jest to konieczne.

Dagmara Kottke

Dagmara Kottke

Przygodę z grami zaczynała od tytułów takich jak Worms, THPS i Pizza Connection 2. Aktualnie obcuje przede wszystkim z produkcjami strategicznymi i pomysłowymi indykami; ogólnie gra w tytuły, w które nikt nie gra – i czyta książki, których nikt nie czyta.