Będzie mniej TLOU, God of War i Uncharted. Posiadacze PlayStation mają dostać nowe marki

PlayStation Studios - logo na tle gier
Newsy PS4 PS5

PlayStation od lat opiera się przede wszystkim na znanych markach. W ciągu najbliższych lat ma się to drastycznie zmienić, a nowe IP będą tak samo rozwijane, jak te już znane.

Uncharted, God of War, The Last of Us – to tylko wierzchołek góry lodowej mocno eksploatowanych marek od studiów PlayStation. Firma w ciągu ostatnich lat skierowała się nieco ku nowemu i dlatego dostaliśmy takie franczyzy jak Horizon czy Ghost of Tsushima. Dość jednoznacznie udowadnia to, że tak naprawdę opłaca się stawiać na nowe, bo może rozwinąć się w coś znacznie większego.

Tylko że tego „nowego” wcale nie ma zbyt wiele. Wspomniane dwie pozycje to zasadniczo największe eksperymenty PlayStation w wykraczaniu poza utarte ścieżki. Firma najpewniej zdaje sobie sprawę z opłacalności tego przedsięwzięcia. W końcu zarówno Horizon, jak i GoT okazały się wielkimi hitami zdobywającymi szereg nagród, wysokie noty i spełniające kryteria sprzedaży. Ich kontynuacje są więc tylko kwestią czasu.

Sony jednak nie chce opierać się wyłącznie na nich, bo coraz więcej budżetu idzie w opracowywanie zupełnie nowych IP. Jak czytamy w raporcie biznesowym firmy, w roku fiskalnym 2019 nowe marki stanowiły wyłącznie 23% inwestycji w gry. Reszta, czyli 77% to znane już franczyzy. Sony przewiduje, że sytuacja trochę zmieni się w roku fiskalnym 2022 – 34% stanowić mają nowości, a reszta to pozostałe 66%.

Pół na pół w PlayStation

Wciąż nie są to zbyt wielkie liczby i dość jednoznacznie pokazują, że studia PlayStation skupiają się w dużej mierze na znanych IP. Korporacja przewiduje jednak wzrost finansowania dla zupełnie nowych gier aż do… 50%. W roku fiskalnym 2025 nowości i uznane serie mają stanowić równe połowy. To świetna wiadomość, która pokazuje, że Sony wcale nie chce skupiać się tylko na tym, co wszyscy już znają i kochają.

Co więcej – firma skupić się także ma na wychodzeniu poza granice gamingu. Już teraz powstaje serial The Last of Us, niedawno wydano film Uncharted, a Horizon dostało własne LEGO. Tymi przykładami rzuca Sony, gdy chodzi o ekspansję na inne media. Jeżeli wszystko będzie trzymało wystarczająco wysoki poziom – nie mam nic przeciw!

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie