Zmarł Tohru Okada, twórca kultowego dźwięku do logo PlayStation

Nie żyje twórca kultowego dźwięku do logo PlayStation
Newsy PS Vita PS2 PS3 PS4 PS5

Nie żyje Tohru Okada. Muzyk i producent muzyczny wsławił się głównie za sprawą zaprojektowania kultowego dźwięku pojawiającego się przy logo PlayStation.

Logo PlayStation w zasadzie niewiele się zmieniło przez lata, ale przede wszystkim pozostał towarzyszący mu bardzo charakterystyczny dźwięk. Krótki, ciężki “bzzt” (wybaczcie, nie potrafię tego lepiej określić) kojarzy chyba już każdy gracz, nawet niekoniecznie posiadający konsolę od Sony.

Zmarł Tohru Okada, twórca kultowego dźwięku logo PlayStation

Jak czytamy w japońskich mediach, nie żyje Tohru Okada – muzyk i producent muzyczny. Artysta zmarł najpewniej w wyniku problemów z sercem 14 lutego 2023 roku, lecz jego menadżer przekazał te wieści dopiero niedawno. Okada miał 73 lata.

Muzyka kojarzy zapewne każdy gracz. Jeżeli nie do końca wiecie, jaki dźwięk zaprojektował, polecam obejrzeć załączony poniżej film. Bardzo charakterystyczny efekt dźwiękowy towarzyszy marce PlayStation w zasadzie od początku jej istnienia. Przez wiele lat nie zmienił się niemal nic i używany jest do dzisiaj. Możemy go usłyszeć nawet dziś, na najnowszych materiałach od firmy.

Okada przez całe życie podążał ścieżką artysty muzycznego. W Japonii kojarzony jest przede wszystkim z występów w zespole rockowym Moonriders, w którym grał wraz z Keiichi Suzukim – muzykiem komponującym m.in. dla Nintendo. W latach 90. Okada pomógł w tworzeniu oprawy muzycznej dla różnych gier wideo i reklam. Za koronny przykład jego pracy, prócz logo PlayStation, uznać można pracę nad serią Crash Bandicoot.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie