PlayStation może kiedyś dostać nowe menu. Sony chce ułatwić nam życie

Kontroler DualSense do PlayStation 5
PS5

Nowy patent Sony nie jest niczym pewnym. Niemniej warto wiedzieć, że firma chciałaby, aby gracze PlayStation łatwiej nawigowali między aplikacjami i grami.

Podobny pomysł został wykorzystany w Xbox One, ale… nie przyjął się za dobrze.

PlayStation może dostać ciekawy patent

Patenty Sony to rzecz, która nigdy nie jest pewna. Nie wiemy, czy zostaną kiedykolwiek wykorzystane, a także czy faktycznie mogłyby działać tak, jak chcieliby twórcy. Mimo wszystko nowe pomysły firmy wydają się nadzwyczaj ciekawe.

Zgodnie z dostępnym w internecie patentem, Sony chciałoby, aby gracze mogli łatwiej i szybciej przełączać się między grami i różnymi aplikacjami. Pomóc w tym miałoby zupełnie nowe menu bazujące na idei “warstw”. Pomysł brzmi łatwo do wykonania, ale niekoniecznie może taki być.

Xbox One miał swego czasu narzędzie Snap, które działało w podobny sposób. Niestety, wykorzystanie RAM było wtedy tak duże, że trzeba było zrezygnować z ciekawego pomysłu. Sony być może wie, jak zrobić, aby działało.

Okno może być przypięte do GUI (graficznego interfejsu użytkownika – dop. red.), a użytkownik może automatycznie przełączyć się na inną aplikację.

Patent Sony

Dotychczas chcąc włączyć choćby muzykę w trakcie gry, musieliśmy opuścić rozgrywkę, powrócić do menu głównego i wybrać stosowną aplikację. Sony wolałoby, aby to wszystko odbywało się na zasadzie nakładki, w której znalazłyby się wszystkiego rodzaju aplikacje. Jej wywołanie nie zmuszałoby nas do wyłączenia gry.

Brzmi to wszystko jak najbardziej ambitnie, ale ostatecznie może spowodować mnóstwo problemów technologicznych. Nie wiem przecież, czy kiedykolwiek doczekamy się implementacji rozwiązania w praktyce.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie