PlayStation 5 i Xbox Series. Jaki telewizor do konsol nowej generacji?

PlayStation 5 i Xbox Series. Jaki telewizor do konsol nowej generacji?
Publicystyka

Jeśli chcemy kupić telewizor 4K do PS5 lub nowego Xboxa, powinien on mieć co najmniej kilka parametrów technicznych, aby rzeczywiście dobrze współpracować z najnowszymi konsolami.

Zarówno Xbox Series X, jak i PS5 będą korzystać z HDMI w wersji 2.1. Co to oznacza? Jest to obecnie jedyne dostępne złącze, które może obsłużyć wysoką liczbę klatek na sekundę oraz rozdzielczość 8K. Wersja 2.1 została udostępniona w 2017 r., niemniej dopiero rok temu na rynku zaczęły pojawiać się telewizory, które są wyposażone w takie złącza. Co ważniejsze, w porównaniu do HDMI 2.0 czy HDMI 2.0b, wersja 2.1 zapewnia znacznie większe możliwości.

Dla wyjaśnienia, standard 2.0b jest wykorzystany w większości telewizorów, a także w konsolach obecnej generacji. Jest on ograniczony do przepustowości 18 Gbps, co wystarcza do uzyskania rozdzielczości 4K przy maks. 60 kl./s. Jeśli jednak chcemy uzyskać więcej klatek, konieczne będzie obniżenie rozdzielczości. Z kolei obsługa 8K jest niemożliwa, podczas gdy HDMI 2.1 już może wyświetlać treści w 8K.

HDMI 2.1 ma przepustowość na poziomie 48 Gbps i potrafi obsłużyć nieskompresowane treści 8K do 60 Hz, a także 4K do 120 Hz. Jeśli kupisz konsolę PS5 czy Xboxa Series X/S, nie musisz od razu mieć telewizora z HDMI 2.1. Obecnie dostępne 4K TV będą współpracować z nowymi konsolami. Niemal na pewno z PS5 i nowym Xboxem będą działać też kilkuletnie telewizory Full HD. Ale uwaga! Takie TV nie będą w stanie zapewnić maksimum możliwości.

Jeśli zależy nam na graniu w 4K, w dodatku przy większej liczbie klatek niż 60 kl./s, niezbędny będzie telewizor ze złączem HDMI 2.1. To z kolei sprawia, że wybór TV jest dość ograniczony. Na rynku nie ma jeszcze tak dużo modeli z HDMI 2.1, jak moglibyśmy przypuszczać.

Telewizor do PlayStation 5 i Xbox Series X. Które TV mają HDMI 2.1?

Jeśli będziemy przeglądać oferty sklepowe, najlepiej wypada LG. Wszystkie telewizory tego producenta, które debiutowały w zeszłym roku lub na początku tego, mają HDMI 2.1. Samsung z kolei zaoferował HDMI 2.1 tylko w niektórych modelach.  Dopiero w najbliższych miesiącach na rynku powinno pojawić się więcej telewizorów 4K z HDMI 2.1. Jeśli więc chcemy kupić TV do najnowszej konsoli już teraz, mamy dość ograniczony wybór. A zdecydowanie warto kupić taki model, który ma już HDMI 2.1.

Na rynku znajdziemy ok. 20 telewizorów z HDMI 2.1, niemniej wiele z nich nie jest dostępnych w Polsce.

Aktualnie możemy kupić de facto albo coś z oferty LG, albo Samsung. I wszystkie TV są dość drogie, niemniej jeśli mielibyśmy coś polecić, to według nas najbardziej atrakcyjny cenowo jest LG 55CX3LA. To świetny OLED TV o przekątnej 55 cali.

Telewizor do PlayStation 5 i Xbox Series X – polecane modele:

Do nowych telewizorów i konsol PS5/Xbox Series X będziemy potrzebować też nowego przewodu HDMI, który jest w stanie obsłużyć przepustowość HDMI 2.1. Co ciekawe, możemy korzystać z przewodu 2.0 i będzie on działał, niemniej przepustowość sygnału zostanie wtedy ograniczona zarówno pod kątem obsługiwanej rozdzielczości, jak i maksymalnej liczby kl./s. Jeśli zależy nam na odświeżaniu 120 Hz i rozdzielczości 8K, musimy mieć kabel HDMI 2.1.

ALLM i VRR, czyli kolejne przydatne funkcje

HDMI 2.1 to nie tylko obsługa wyższych rozdzielczości i większej liczby kl./s. Nowy standard zapewnia też dostęp do funkcji ALLM i VRR, które docenią gracze i posiadacze konsol next-gen.

ALLM, czyli auto low-latency mode (automatyczny tryb niskiego opóźnienia), to funkcja, która wykrywa konsolę i przełącza ją w tryb „gra”, zapewniający możliwie najniższe opóźnienie (latency). Niższe opóźnienie możliwe jest poprzez usunięcie niektórych aspektów związanych z przetwarzaniem obrazu. Zapewnia to szybsze przesyłanie danych pomiędzy konsolą a telewizorem, bez dużej utraty jakości obrazu.

VRR to z kolei variable refresh rates  (zmienna częstotliwość odświeżania), czyli funkcja pozwalająca telewizorowi na dostosowywanie częstotliwości odświeżania w locie. Dzięki temu TV może dopasować odświeżanie do danej konsoli czy wyjścia karty graficznej. Jest to technologia bardzo zbliżona w działaniu do popularnych Nvidia G-Sync i AMD FreeSync, ale zamiast w monitorze, mamy ją teraz w dużym TV. Producenci mogą różnie nazywać „swoje” VRR, niemniej efekt będzie ten sam: płynniejsze i lepiej wyglądające gry.

Kiedy więc decydujemy się na nowy TV, weźmy pod uwagę te trzy czynniki: HDMI 2.1, ALLM oraz VRR.

Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie