PlayStation 5

Robert Ocetkiewicz

Z grami związany już prawie 20 lat, czyli od momentu, kiedy na polskim rynku królowały gry z bazaru, a Mario dostępne było jedynie na Pegasusie. Fan wszelkiego rodzaju wyścigów, bijatyk oraz gier sportowych. Nie stroni także od dobrych FPS-ów oraz strategii. W swojej karierze recenzował już na łamach Interii, Onetu i magazynu o grach PlayBox. Poza grami, miłośnik motoryzacji, który uwielbia dźwięk V8.

9 komentarzy

PlayStation 5 ma zdominować cały rynek gier. Prześwietlamy agresywny plan Sony

Japoński gigant chce coraz mocniej rozwijać swoje marki nie tylko na konsolach, ale i na PC. To może spowodować spore zmiany w branży.

Sony opublikowało właśnie najnowszy raport finansowy wraz z planami na przyszłość. Według zawartych tam informacji, firma chce, aby to PlayStation 5 stało się sprzętem pierwszego wyboru dla graczy, nie tylko tych konsolowych. Zdominowany ma zostać więc rynek PC, który zdaniem Sony, mocno rośnie w siłę. „Będziemy badać możliwości rozszerzenia naszych własnych tytułów na platformę PC, w celu dalszego wzrostu rentowności” – czytamy w raporcie.

Początek realizacji tego planu mogliśmy już zaobserwować w zeszłym jak i obecnym roku. Wtedy to na PC ukazały się dotychczas ekskluzywne dla PlayStation 4 gry, takie jak Detroit Become Human czy Horizon Zero Dawn. Sony na razie nie ujawniło, jakie kolejne gry na wyłączność będą ukazywać się na PC, natomiast skoro firma chce mocniej konkurować na rynku komputerowym, możemy spodziewać się podobnych kroków w przyszłości.

Dalsze agresywne inwestycje

Według planów, które zawarte są w raporcie Sony, firma będzie jeszcze więcej inwestować w nowe studia, co może oznaczać kolejne akwizycje oraz rozwój obecnych developerów first party. Wszystko po to, aby tworzyć jeszcze więcej ekskluzywnych marek, mających przyciągnąć nowych fanów do PlayStation. Korporacja już wcześniej przeznaczyła na ten cel ogromne środki i nie ma zamiaru zrezygnować z tej strategii. Co jednak interesujące, zyski firmy spadły jeśli porównamy rok 2018 z 2019. Miały na to zapewne wpływ przede wszystkim dwa czynniki. Zmalała sprzedaż sprzętu jak i gier, co było oczywistym następstwem prezentacji PlayStation 5 – część graczy postanowiła się wstrzymać z zakupem PS4, widząc na horyzoncie nową konsolę. Po drugie, bardzo mocno wzrosły wydatki na inwestycje, zarówno w technologie jak i przejęcia nowych biznesów.

Zmiany dotkną też usługę PS Plus?

Sony w swoim raporcie podkreśla, że „działa w kierunku silniejszej retencji i krótszej konwersji cyklu gotówki, od czego można się spodziewać rozszerzonych przepływów pieniężnych”. Co to może oznaczać w praktyce? Jeśli firma chce szybciej pozyskiwać pieniądze od graczy, to może mieć wpływ na jeszcze większą promocję usług związanych z subskrypcją, które w końcu dostarczają regularnych wpływów.

W tym temacie już wcześniej pojawiały się doniesienia, jakoby Sony miało rozszerzyć subskrypcje PS Plus o dodatkowe opcje, jak usługa w różnym przedziale cenowym. Tak robi na przykład EA wraz z Origin Access, gdzie użytkownik może wybrać jeden z dwóch wariantów abonamentu (droższa opcja zawiera dostęp do premierowych gier). Wraz z nadejściem PlayStation 5, zmiany w PS Plus zdają się być nieuniknione, ale jak widać, nie tylko tutaj zapowiadają się interesujące czasy.

Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się