Steam Deck to jedyna sensowna alternatywa dla gamingowych PC

Steam Deck - zdjęcie sprzętu
PC

Steam Deck już zadebiutował i zebrał dobre oceny. W dobie wzrostu cen podzespołów i niedoboru części, stanowi świetną alternatywę PC dla gracza.

Valve od dłuższego czasu lubuje się w dostarczaniu nam nowych technologii, ale mało kto myślał, że porwą się nawet na handheld.

PC dla gracza w sensowniej cenie to tak naprawdę Steam Deck?

Najnowsze osiągnięcie technologiczne od Valve to w zasadzie mini-komputer, który oferuje więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Niewielka maszyna (choć większa od Switcha), posiada w swoich bebechach dość imponujące podzespoły, które pozwalają nam na komfortowe granie w wiele świetnych (w tym premierowych!) pozycji. Ciężko przejść obojętnie obok tego sprzętu, jeżeli czaicie się na zakup nowego gamingowego PC, choćby ze względu na jego cenę, wydajność i wygodę.

Mini-komputer od Valve oferuje technologię AMD. APU (czyli CPU i GPU) Deck’a bazuje na architekturze Zen 2 CPU oraz RDNA 2 GPU. Oznacza to, iż procesor można osiągami porównać mniej więcej ze słabszymi modelami z serii AMD Ryzen 3000, a grafikę z serią Radeon RX 6000. Zadanie – spróbujcie teraz kupić za sensowną cenę wspomniane podzespoły, aby złożyć sobie komputer. Dziś jest to problematyczne, prawda? No ale… pozostaje przecież Steam Deck!

Maszynka od Valve to nie tylko niewielkie urządzenie gamingowe, które możemy zabrać gdziekolwiek. Odpalimy na nim przecież przeglądarkę internetową, zabawimy się w emulację no i, przede wszystkim, zagramy w gry na Steam. Valve zadbało o ich dostosowanie do maszyny. Na specjalnej stronie znajdziemy wszystkie pozycje dostosowane do Decka tak, by odpalały się bez problemów.

Jeżeli nie jesteście fanami handheldów – bez problemu! Konsolę da się podłączyć pod telewizor czy monitor. Ba, wtedy można używać całości praktycznie jak zwykłego komputera.

Czemu uważam, że Deck to tak naprawdę aktualnie najbardziej sensowna alternatywa dla PC dla gracza? Oprócz wspomnianych funkcji istotna jest także cena. A ta wynosi mniej więcej tyle, ile karta graficzna ze średniej półki. Zależnie od wersji zakupimy sprzęt w cenie 1 899 zł (64 GB), 2 499 zł (256GB SSD NVMe + dodatki) lub 3 099 zł (512 GB SSD NVMe i jeszcze więcej dodatków). Brzmi sensownie, ale czekamy, aż Valve pokaże pełen potencjał sprzęty. Być może nastąpi to za sprawą kolejnych gier od deweloperów przeznaczonych głównie na Decka?

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie