Oto gry, w których gracze wydają najwięcej pieniędzy

Apex Legends zalicza najlepszy debiut w historii darmowych gier, ale to nie tam gracze zostawili najwięcej pieniędzy w ramach zakupów cyfrowych.

W serwisie SuperData ukazały się bardzo interesujące dane dotyczące wydatków na cyfrowe gry i dodatki. Jeśli chodzi o konsole, prym wiedzie FIFA 19, co pokazuje, że nie słabnie zainteresowanie mające na celu kupowanie zawodników. Drugie miejsce przypadło Fortnite, trzecie Anthem, a na czwartym mamy Apex Legends. Trzeba jednak zaznaczyć, że dane te obejmują płatne zakupy pełnych wersji gier, jak i dodatki do nich. Dla przykładu Anthem nie jest produkcją free to play, tak samo jak FIFA 19.

Na PC gracze najwięcej wydają w Dungeon Fighter Online. Drugie miejsce przypadło League of Legends, a trzecie Fantasy Westward Journey Online II. Także Crossfire cieszy się sporym zainteresowaniem. Fortnite znalazło się dopiero na piątym miejscu i Apex Legends na szóstym. Zaraz za nimi mamy World of Tanks i Dota 2.

Warto przy tym zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. Apex Legends zaliczyło najlepszy miesiąc od momentu premiery ze wszystkich darmowych gier free to play w historii. Nie przebił go nawet Fortnite. Według SuperData, Apex Legends wygenerowało 92 mln dolarów w obrocie cyfrowym na wszystkich trzech platformach, ale to gracze konsolowi wydali najwięcej.

Natomiast Anthem wygenerowało 100 mln dolarów, ale tylko 3,5 mln dolarów z tej kwoty, pochodziło z cyfrowych dodatków. Reszta to obrót ze sprzedaży samej gry. Jak widać, cały czas na tego rodzaju modelu sprzedaży, można nieźle zarobić. Zarówno free to play jak i tradycyjna sprzedaż, mogą dać solidne profity dla producenta i wydawcy.

Konsole na szczycie

Większość kwot z tych danych generują konsole, co pokazuje, dlaczego wydawcy inwestują przede wszystkim w te sprzęty. To oczywiście nie oznacza, że komputerowi gracze niechętnie wydają pieniądze na cyfrowe gry i dobra.

Ciekawostką w zestawieniu może być kilka gier. Otóż na konsolach gracze sporo pieniędzy wydają na Super Smash Bros. Ultimate. Gra znalazła się nawet przed GTA V. Wygląda na to, że Nintendo znalazło sobie na rynku niezłą i spokojną niszę, która pozwoli mu przetrwać jeszcze wiele lat.

Przede wszystkim nowości

Zestawiając wydatki graczy w konkretnych grach widać, że konsolowi gracze bardziej podążają za nowościami z rynku. Pierwsze miejsce należy bowiem do FIFA 19, kolejne trzy dla Fortnite, Anthem i Apex Legends. Inaczej jest w przypadku komputerowych graczy, którzy nadal na przykład cenią sobie LoL-a czy World of Tanks i Dota 2. Co prawda Fortnite i Apex nieźle sobie radzą, ale dla przykładu LoL mocno trzyma się na drugim miejscu w kategorii PC.

Cyfrowa sprzedaż to przyszłość

Nie da się ukryć, że dane które podało SuperData robią wrażenie. Nic dziwnego, że twórcy chcą inwestować w produkcje online i mamy ich coraz więcej na rynku. Apex Legends jest tego znakomitym przykładem. W przyszłości będziemy więc widzieć jeszcze więcej tego rodzaju produkcji i to jest niemal pewne. Miejmy jednak nadzieję, że nie stanie się to kosztem dużych gier AAA dla pojedynczego gracza.

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: