Nintendo NX jak PlayStation 4K. Nowe IP oraz Luigi’s Mansion 3

Kolejna porcja niepotwierdzonych informacji o niezapowiedzianej konsoli od big N.

Rozpoczynamy nowy tydzień, więc nie mogło zabraknąć garści spekulacji o Nintendo NX. Kilka dni temu sieć rozgrzewały informacje, jakoby konsola była potężniejsza od PlayStation 4 pod względem ilości pamięci RAM, a także mocy układów CPU oraz GPU. Teraz użytkownik 10K z forum NeoGAF dzieli się kolejnymi wieściami – ponoć wiarygodnymi, lecz naturalnie przestrzegamy, by wszystko przyjmować z dystansem.

Wspomniane źródło twierdzi, że Nintendo NX zostanie uzbrojone w 14nm procesory GPU AMD Polaris. Dzięki technologii Primitive Discard Accelerator wydajność układu ma wzrosnąć o 20 proc. przy produkcjach z otwartym światem, gdzie niewidoczne na ekranie elementy będą doczytywane w locie. Według 10K moc nowej konsoli Nintendo ma być porównywalna z tą, jaką zaoferuje niezapowiedziane również PlayStation 4K.

NX powinno również wspierać w przyszłości biblioteki Vulcan, lecz póki co, sprzęt opiera się na API GNMX, które wykorzystuje PlayStation 4.

Nadchodząca konsola ma posiadać kontroler z wbudowanym ekranem. Nie wiadomo jednak, czy będzie on wrzucany do pudełka ze sprzętem, czy też będziemy musieli dokupić go osobno. Plotki wskazują, że taki pad będzie przede wszystkim służył do strumieniowania rozgrywki, więc nie stanowi oddzielnej konsoli, zdolnej do uruchamiania gier. Nowością w porównaniu do Wii U ma być możliwość korzystania z niego dosłownie wszędzie, gdzie mamy dostęp do sieci, lecz wówczas na urządzeniu odpalimy jedynie system operacyjny.

Na koniec coś o grach. Użytkownik 10K twierdzi, że jedną z produkcji na Nintendo NX będzie Luigi’s Mansion 3, które miało w sumie pojawić się już na Wii U, lecz ze względu na niezadowalającą popularność sprzętu, gra została przerzucona na następną generację. Do tego Nintendo ma pracować nad zupełnie nowymi IP, którymi zamierza zawojować rynek.

Oby wyszło z tego sprzętu coś porządnego, na co bardzo liczę…

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.