Netflix stracił milion klientów z jednego kraju, wedle danych Kantar. Wszystko przez blokadę współdzielenia kont

Netflix traci klientów przez ograniczanie współdzielenia kont
Filmy Filmy i seriale Newsy Platformy Platformy Seriale

Blokada współdzielenia kont Netflix wyszła platformie bokiem. Z powodu nowych ograniczeń, hiszpańscy użytkownicy w dużej części odsuwają się od usługi. Tak przynajmniej uważa grupa badawcza Kantar.

Netflix jakiś czas temu wprowadził nowe ograniczenia w związku z dzieleniem się hasłem do konta przez użytkowników. Nie da się ukryć, że wiele osób praktykuje takie zachowanie. Platforma nie tylko jest dość droga i traci na znaczeniu w dobie rosnącej popularności streamingu, ale również jej autorskie treści bardzo często przyjmowane są mieszanie. Teraz być może jesteśmy świadkami większego kryzysu.

Jak donosi Time, grupa badawcza Kantar sprawdziła, jaki skutek osiągnął Netflix w Hiszpanii. To jeden z krajów, w których od niedawna trzeba dodatkowo płacić za większą liczbę użytkowników (niemal 6 euro od osoby). Zgodnie z ankietami w gospodarstwach domowych, spora część subskrybentów po prostu zrezygnowała z tej usługi. Ruch platformy połączono z nagłym odpływem nawet miliona użytkowników.

Netflix traci na blokadzie?

Dominic Sunnebo, dyrektor ds. globalnego wglądu w dziale Kantar Worldpanel stwierdził, iż jest to “jasne, że ten gwałtowny spadek jest spowodowany ograniczeniami”. Choć w praktyce nie jest to wielki cios dla firmy, może przełożyć się na jej negatywne postrzeganie. Sunnebo uważa, że duża część użytkowników (nawet płacących tylko za siebie) przestanie rekomendować serwis swoim znajomym.

W tym samym czasie Netflix uważa, że jest coraz lepiej. Jakiś czas temu pojawił się dokument związany ze sprawozdaniem finansowym, w którym platforma podkreśla, że rzekomo obserwuje wzrost użytkowników w Kanadzie, gdzie ograniczenie funkcjonuje.

Gdy usługobiorcy zaczynają aktywować swoje własne konta, a istniejący członkowie dodają konta “dodatkowych członków”, widzimy zwiększoną akwizycję i przychody. Na przykład w Kanadzie, która naszym zdaniem jest wiarygodnym prognostykiem dla Stanów Zjednoczonych, nasza baza płatnych członków jest obecnie większa niż przed wprowadzeniem płatnego udostępniania, a wzrost przychodów przyspieszył i obecnie rośnie szybciej niż w USA.

– zauważa platforma

Czy to jednak wiarygodny prognostyk? Dość powiedzieć, że blokada haseł to tylko jeden z problemów Netfliksa. Platforma w ostatnim czasie anulowała mnóstwo seriali, co również odbija się negatywnie na jej wizerunku.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie