Najlepsze telewizory w każdym przedziale cenowym. Rankingi modeli i poradnik, jak wybrać

Najlepsze telewizory - poradnik i ranking w każdej cenie
Filmy PG Exclusive Poradniki Seriale

Szukacie najlepszych telewizorów do 2000 zł? A może do 4000 zł? Nasze rankingi pomogą Wam w doborze odpowiedniego modelu. Tłumaczymy też, jak wybrać najlepsze telewizory dla każdego – gracza, kinomana, fana telewizji lub seriali!

Niezależnie od tego, czy szukacie nowoczesnego potwora jakościowego, który wraz z resztą domowego zestawu „kinomana” jak choćby głośnikami czy dobrym soundbarem zapewni Wam najlepszą możliwą jakość, czy raczej wolicie mniejszy model idealny pod streaming, telewizor trzeba jakoś wybrać. Jak to zrobić?

Jak wybrać telewizor do domu?

Dzisiejsze telewizory mają mnóstwo funkcji, a wszystko to dzięki technologii Smart TV. Mamy różne systemy operacyjne, z których można korzystać, z których część możecie kojarzyć m.in. ze smartfonów. Ich „większe” wersje na telewizory gwarantują możliwość instalowania kolejnych aplikacji. W ten sposób możemy korzystać z usług Netfliksa, HBO Max, Disney+ i wielu innych streamingowych gigantów. Dziś ciężko nie szukać modelu, który nie byłby Smart TV, więc nie trzeba się na tym akurat aspekcie skupiać.

Mimo wszystko w różnych specyfikacjach wielu urządzeń znajdziemy sporo opcji, których możemy nie zrozumieć. Wszystko to jednak zależy od osobistych preferencji, w tym dotyczących wielkości i przeznaczenia urządzenia. Jeżeli szukamy modelu do dużego i przestronnego salonu, najpewniej najlepiej postawić będzie na telewizor w technologii 4K o przekątnej co najmniej 60 cali. Jeśli zaś ozdabiamy w ten sposób mniejszy pokój, równie dobrze sprawdzą się też 45 cali i tym podobne.

Inną sprawą jest przeznaczenie poszukiwanego telewizora. Jeśli zależy nam na krystalicznie czystym obrazie, warto szukać takich właśnie opcji. Wszelkie modele 4K czy 8K wykonane w technologii QLED lub OLED raczej na pewno zaoferują wszystko, czego potrzeba. Czasami znajdziemy opcje dedykowane konkretnej firmie. Miłym dodatkiem są technologie automatycznie podnoszące jakość obrazu (jak Sharp FQ), pełne wsparcie HDR, poprawa kolorów (w stylu NanoCell od LG), a czasami warto również zwrócić uwagę na ciekawe opcje dodatkowe, w stylu technologii oświetlenia diodami LED Ambilight, dostępnej tylko w modelach od Philipsa.

Jak wybrać model dla gracza?

Telewizory dla gracza to jednak nieco inna para kaloszy. Oczywiście takie modele oferują najwięcej dodatkowych atrakcji, co też oznacza, że równie dobrze sprawdzą się przy filmach i serialach. Wszystko zależy od tego, na jakim sprzęcie gramy, ale w dobie PS5 i Xbox Series X raczej ciężko polecać inne modele niż te, które oferują wsparcie 120 Hz, co najmniej 50 cali, a także wykorzystanie technologii HDMI 2.1 wraz z VRR i ALLM. Te dwie ostatnie opcje zagwarantują, że TV będzie działał odpowiednio dobrze z konsolą, przez co nie uświadczymy nieprzyjemnych „ścięć” obrazu, innych mankamentów i będziemy cieszyć się pełną gamą dobrodziejstw oferowaną w dobie aktualnej generacji.

Czasami warto również zwrócić uwagę na opcje w stylu „Trybu Gry”, które potrafią dodatkowo poprawić jakość i wydajność przy odpalonej konsoli. Tym samym najlepsze modele do gamingu wyposażone mogą zostać w choćby takie AMD FreeSync, dodatkowo ulepszające płynność. Do wyboru, do koloru, ale bez nie da się zaprzeczyć, że bez VRR ani rusz!

Jak wybrać telewizor do domu na podstawie odległości?

Pamiętajmy wszyscy także o tym, aby urządzenie, które chcemy kupić, było odpowiednio dopasowane do naszego wnętrza. Aby nie uszkodzić sobie wzroku, przyjęło się orientacyjną zasadę dopasowania odległości od telewizora do jego przekątnej dzięki przelicznikowi 1 cal = około 4 cm odległości. W ten sposób łatwo obliczymy sobie, czy dany model nie okaże się po prostu zbyt wielki albo wręcz za mały.

Przyjmując więc tę zasadę, na oko możemy przeliczyć, że telewizory z matrycą o przekątnej 55 cali najlepiej sprawdzą się, gdy będziemy siedzieć około 1,5 metra od ekranu. Jeśli o tym nie pomyślimy, możemy czuć negatywne skutki zmęczenia oczu od telewizora. Są nimi m.in. zmęczone i suche (lub nadmiernie łzawiące) oczy, kłopoty z koncentracją czy podwójne widzenie, a nawet zawroty głowy.

Telewizor a technologia

Obecnie na rynku znajdziemy sporo urządzeń, które kuszą nam różnymi technologiami podświetlania matrycy. Tak naprawdę nie ma nic prostszego, o ile tylko pamiętacie o tym dość jasnym podziale.

  • Telewizory LCD – cechują się dość prostym działaniem, opierającym się na blokowaniu lub przepuszczaniu światła przez ciekłe kryształy w celu tworzenia obrazów. Są one bardzo powszechne, ale mają zazwyczaj niższe współczynniki kontrastu w porównaniu do telewizorów OLED i QLED.
  • Telewizory LED – to już modele wykonane z wykorzystaniem diod elektroluminescencyjnych do podświetlenia ekranu. Obecnie to najszersza i najbardziej popularna rodzina telewizorów dostępnych na rynku. Jakość obrazu jest wysoka, ale raczej z myślą o nieco mniejszych ekranach.
  • Modele QLED – powszechne przy większych ekranach i rozdzielczościach, odmiana telewizorów LED z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Pozwala to na lepsze odwzorowanie barw, jasności i kontrastu, a także „ciemniejsze” czernie.
  • Urządzenia OLED – takie modele wykorzystują związki organiczne, które emitują światło pod wpływem prądu elektrycznego. W praktyce daje to jeszcze lepszą jasność, ale główną zaletą jest niemal idealnie odwzorowana „głęboka” czerń, tak zresztą dziś pożądana.

Najlepsze telewizory w każdym przedziale cenowym

Zapraszam do naszych tekstów poświęconych telewizorom w każdym przedziale cenowym. Dzięki tym rankingom znajdziecie szybko model, który nie odpowie Waszym potrzebom, ale i zmieści się w budżecie. Nie muszę chyba zaznaczać, że niższa cena zazwyczaj równa się mniejszej liczbie funkcji czy po prostu mniej zachwycającej jakości. Nie oznacza to jednak, że za 2 – 3 tysiące złotych nie da się znaleźć czegoś dobrego. Oczywiście da się, dlatego też powstały poniższe rankingi.

Najlepsze telewizory do 2000 zł – ranking tutaj!

Najlepsze telewizory do 3000 zł – ranking tutaj!

Najlepsze telewizory do 4000 zł – ranking tutaj!

Porady dotyczące wyboru i obsługi telewizora:

Dostosujcie wielkość telewizora do warunków domowych. Jeśli macie mały salon i siedzicie blisko urządzenia, nie ma sensu kupować kolosa na 65 cali. Z kolei w przypadku wielkiego salonu, mały ekran się nie sprawdzi, bo zwyczajnie nie będziecie go widzieli.

Skalibrujcie urządzenie. W ustawieniach każdego modelu kryje się czasami zaskakująco wiele opcji. Te pozwolą na dostosowanie TV pod własne oczekiwania i wymagania, wraz z dostępem do funkcji dodatkowych, wpływem na jasność, pobór prądu czy jakość i tryb dźwięku. Warto poświęcić chwilę, aby się zapoznać ze wszystkim, co oferuje urządzenie.

Aktualizujcie TV. To dość oczywista sprawa, bo do topowych modeli regularnie wydawane są nowe aktualizacje. Te jednak potrafią wychodzić dość regularnie, a użytkownicy często odkładają w czasie ich instalację. Warto jednak to robić regularnie, dzięki czemu powinniście zawsze mieć jak najlepszą wersję oprogramowania. Tak samo nie warto pobierać łatki, której od razu się nie zainstaluje, bo może zajmować zbyt wiele miejsca w pamięci.

Dbajcie o telewizor. Szansa na to, że coś zepsuje się z Waszym TV, gdy tylko pojawi się na nim troszkę kurzu, są malutkie, ale nie oznacza to, że powinno się tym nie przejmować. Ekran w szczególności wymaga dbałości. Wystarczy sucha szmatka do jego przetarcia, a ewentualnie dostępne są specjalistyczne środki do czyszczenia.

Pamiętajcie o budżecie. Choć telewizor w dzisiejszych czasach jest centralnym punktem większości salonów, nie ma sensu za niego przepłacać. Kupno modelu, który nie mieści się w naszym budżecie to niepotrzebny wydatek, szczególnie jeżeli aż tak nie zależy Wam na jakiejś konkretnej funkcji. W teorii wiele rzeczy ma swoje tańsze alternatywy, a nawet zaawansowane urządzenie nie musi kosztować fortuny, jeśli potrzebujemy go głównie do rozrywki od czasu do czasu.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie