Influencer najmniej poważanym zawodem w Polsce. Wyprzedził nawet polityków [RANKING]

najbardziej poważane zawody - influencerzy znaleźli się na ostatnim miejscu rankingu
Newsy

Nowy ranking nie pozostawia złudzeń w kwestii tego, jakie zawody są najbardziej poważane przez Polaków.

Agencja badawcza SW Research stworzyła drugi już ranking skupiony na prestiżu poszczególnych grup zawodowych w naszym kraju. Wyniki rzeczywiście dość jasno wskazują na to, czym lepiej się nie zajmować, jeśli chcemy cieszyć się społecznym poważaniem. Przedstawiciele nowych zawodów – a także politycy – znaleźli się bowiem w rankingu najniżej.

Najbardziej poważane zawody, czyli nasi bohaterowie

Dużym lub bardzo dużym poważaniem respondenci darzą strażaków (81%), ratowników medycznych (80%), lekarzy (72%), pielęgniarki (70%) oraz profesorów uniwersyteckich (66%). Tak prezentuje się pierwsza piątka w zestawieniu. Pierwsze miejsce nie powinno chyba dziwić nikogo; strażacy w istocie zawsze cieszyli się ogromnym zaufaniem i estymą w społeczeństwie. Przedstawiciele zawodów medycznych zyskali natomiast mocno w okresie pandemii, gdy nierzadko z dużym poświęceniem starali się zadbać o zdrowie Polaków.

„Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego.”

– tłumaczy Piotr Zimolzak z SW Research.

Najmniej cenione zawody

O ile w przypadku czołówki rankingu obyło się chyba bez wielkich zaskoczeń, to drugi biegun zestawienia prezentuje się… no cóż, ciekawie. Nie można tu raczej mówić o pomyłce, jako że wyniki prezentują się bardzo podobnie jak w roku poprzednim. Najmniej cenimy zatem influencerów (16% respondentów odpowiedziało, że darzy ich dużym lub bardzo dużym poważaniem), działaczy partii politycznych (17%), youtuberów (18%), posłów na sejm (19%) oraz radnych gmin (22%).

Oczywiście można rozważać, czy influencer lub youtuber w ogóle powinny znaleźć się w rankingu obok takich zawodów jak strażak czy lekarz. Jak podkreśla Piotr Zimolzak, eksperci nie mają w tej kwestii jednego stanowiska. Można jednak uznać, że skoro zarabiają na swojej działalności, to w istocie wykonują pewien zawód – i z takim nastawieniem podeszłam do naszego dzisiejszego tematu.

Najbardziej poważane zawody – kto jeszcze znalazł się w zestawieniu?

Jak prezentuje się środek rankingu? Tu także da się znaleźć kilka ciekawostek. Stosunkowo niskim poważaniem cechują się m.in. księża (29%), niewykwalifikowani robotnicy budowlani (36%) czy dziennikarze (również 36%). Zaledwie nieco wyżej znaleźli się policjanci (42%), sprzedawcy w sklepie (45%) i… nauczyciele (57%). Zaskoczeniem może być wynik osiągnięty przez górników; dużym lub bardzo dużym zaufaniem darzy ich aż 62% ankietowanych.

Zgadzacie się z wynikami zaprezentowanymi w rankingu?

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie