Naczelny magazynu Forbes: “Polska zdominuje wirtualny świat”

Nasz kraj może być liderem w branży gier. “Gdyby ktoś 10 lat temu powiedział, że jakiś tam twórca elektronicznej rozgrywki będzie wart więcej niż na przykład KGHM, parsknąłbym mu śmiechem prosto w twarz”.

Najnowszy numer polskiego wydania biznesowego magazynu Forbes skupia się na polskiej branży gier. Zresztą nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni. Ciekawa jest w nim między innymi wypowiedź redaktora naczelnego Pawła Zielewskiego, który uważa, że Polska stanie się liderem w branży.

– Tegoroczny ranking Najcenniejszych Polskich Twórców Gier jest potwierdzeniem naszej siły w tym dziwnym wirtualnym świecie. A wkrótce – o tym jestem przekonany – naszej dominacji – twierdzi Zielewski.

To naprawdę budujące słowa, nie tylko dla samych polskich producentów, ale też graczy, którzy mogą czuć dumę z naszych eksportowych produkcji. Rzecz jasna nie chodzi tutaj tylko o flagowego Wiedźmina, nadciągającego Cyberpunka, czy Dying Light 2. Jak pokazuje ranking Forbesa, nie tylko CDP Projekt RED i Techlandem Polski game dev stoi.

Najnowszy numer magazynu Forbes to bardzo ciekawa lektura dla graczy. Można w nim przeczytać między innymi obszerny wywiad z Krzysztofem Kostowskim, założycielem PlayWay, który produkuje między innymi niezwykle popularną i świetnie sprzedającą się serię Car Mechanic. Wiedzieliście na przykład o tym, że studio produkuje kilkadziesiąt gier rocznie? Albo że ma ponad 40 zależnych spółek? Co ciekawe, PlayWay ma chrapkę na to, aby w grupie kapitałowej firmy znalazło się, uwaga, “większość polskich zespołów robiących gry”! Taka ekspansja mogłaby naprawdę nieźle namieszać w branży.

Dobrze jest też przeczytać w wywiadzie o tym, jak założyciel PlayWay zaczynał. Wielu może nie zdziwi fakt, że jego przygoda z biznesem rozpoczęła się na giełdzie komputerowej, ale co interesujące, Paweł Zielewski miał wtedy zaledwie 14 lat. Ponadto przyznaje, że nie jest graczem i prawdopodobnie dlatego jego gry odnoszą sukcesy, bo chłodnym okiem potrafi stwierdzić, czego tak naprawdę gracze potrzebują. Jednak nie tylko same sukcesy są opowiedziane w wywiadzie i nie tylko o jednym twórcy jest materiał w Forbesie.

Otóż przeczytacie w nim o polskich producentach, którym ostatnio potknęła się noga. Chodzi między innymi o CI Games i premierę Sniper Ghost Warrior 3, czy na przykład The Farm 51 Group i szumnie zapowiadane World War 3.

Źródło: Forbes

Robert Ocetkiewicz

Robert Ocetkiewicz

Fan wszelkiego rodzaju FPS-ów oraz wyścigów. Nie stroni również od gier sportowych i dobrych bijatyk w stylu Tekkena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chronimy się przed spamem, dlatego prosimy, rozwiąż captcha zanim klikniesz WYŚLIJ: