Powrót do szkoły? Lepiej z nowym sprzętem. Elektronika dla ucznia, studenta i gracza
Jako że sierpień to tradycyjnie czas przygotowań do powrotu do szkoły – a w nieco dłuższej perspektywie również na studia – sprawdziliśmy, jak przy pomocy MSI wyposażyć stanowisko dla ucznia lub studenta. Zdajemy sobie sprawę, że nie samą nauką człowiek żyje – a przy tym sami jesteśmy graczami – nasz wybór uwzględnia więc sprzęty, które świetnie sprawdzą się do nauki i rozrywki.
Dysk – szybki i pojemny
W erze notowania na laptopie podczas wykładów, nic nie irytuje tak bardzo, jak włączający się kilkanaście minut komputer. Tu pomoże szybki, a przy tym niesamowicie wydajny dysk SSD – taki jak MSI Spatium M390. Dysk zapewnia błyskawiczny transfer danych (prędkość zapisu/odczytu sięga nawet 3000/3300 MB/s), dzięki czemu sprzęt odpalicie bez problemu w ostatniej minucie studenckiego kwadransa. Oczywiście wpływa to też na szybkość ładowania gier, choć te akurat polecamy zostawić raczej na czas po wykładzie.
MSI w Spatium M390 zastosowało technologię 3D NAND, która umożliwia zwiększenie pojemności dysku bez wpływania na jego fizyczny rozmiar. Dzięki temu całość jest kompaktowa, przystosowana do montażu zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i przenośnych, a także pojemna. 1TB pamięci pozwoli nie tylko zapisać wszystkie niezbędne notatki i zainstalować potrzebne na studia programy, ale też bez trudu pomieści ulubione gry i aplikacje służące rozrywce.
Ponadto produkty od MSI wyróżniają się doskonałym zabezpieczeniem danych. Spatium M390 można kontrolować dzięki specjalnie opracowanej aplikacji ułatwiającej m.in. przenoszenie danych czy sprawdzanie wydajności. Program umożliwia też bezproblemowe tworzenie kopii zapasowych i przywracanie plików. Każdy zna chyba kogoś, kto tuż przed terminem oddania stracił jedyną wersję pracy dyplomowej – na szczęście w tym przypadku już nam to nie grozi.
Do pisania i grania
Aby jednak mieć co oddać promotorowi, najpierw należy pracę… napisać. Okazuje się, że nawet żmudne pisanie pracy dyplomowej można sobie trochę uprzyjemnić. Jak? Oczywiście przy użyciu odpowiedniego sprzętu – a takim jest klawiatura MSI Vigor GK30.
Dzięki wodoodpornej konstrukcji model wytrzyma najdłuższe noce wypełnione nauką, jako że nie grozi mu uszkodzenie w wyniku zalania kawą czy napojem energetycznym. Ryzyko wypadków tego typu zminimalizuje dodatkowo antypoślizgowa podstawa klawiatury. Model jest pełnowymiarowy i wyposażony w klawiaturę numeryczną, a więc przyda się też na ścisłych kierunkach studiów – do wygodnego wprowadzania parametrów lub wykonywania obliczeń.
Mechaniczno-membranowa MSI Vigo GK30 przyda się oczywiście nie tylko przy nauce, ale też w czasie odpoczynku. MSI przy projektowaniu swojego sprzętu często uwzględnia potrzeby graczy i właśnie taki jest wspomniany model. Dzięki podświetleniu RGB w technologii Mystic Light cechuje się też przyciągającym oko stylem, może być więc nie tylko praktycznym uzupełnieniem stanowiska komputerowego, ale i jego ozdobą.
Mysz – styl i funkcjonalność
Stanowisko osoby, która za dnia jest uczniem lub studentem, a w nocy zamienia się w nieustraszonego wikinga, groźnego gangstera albo członkinię postapokaliptycznego plemienia, nie byłoby kompletne bez myszki. MSI Clutch GM11 to model przydatny zarówno do codziennej pracy lub nauki, jak i późniejszego podbijania nieznanych jeszcze lądów.
Optyczna sześcioprzyciskowa mysz to dobra propozycja dla tych, którzy cenią wysoką jakość za niewielkie pieniądze. Przełączniki OMRON dostosowane do nawet 10 milionów kliknięć gwarantują wytrzymałość sprzętu, a o to czasem bywa trudno w przypadku budżetowych propozycji. Na szczęście w przypadku MSI nie trzeba martwić się o standard urządzenia – najlepszą gwarancją jakości jest tu logo firmy.
Podobnie jak klawiatura Vigor GK30, również mysz od MSI jest bardzo stylowa. Oba akcesoria świetnie zresztą ze sobą współgrają, będąc zarazem praktycznym wyposażeniem i ozdobą stanowiska gamingowego. Grafitowa czerń myszy, jej opływowy kształt i możliwość personalizacji dzięki podświetleniu RGB sprawią, że pokój gracza będzie wyróżniał się jeszcze bardziej.
Niedoceniana, choć niezbędna
A skoro mamy już mysz i klawiaturę, to przyda się jeszcze akcesorium do wykończenia całego stanowiska. Podkładka MSI AGILITY GD30 to zresztą nie tylko gadżet, ale i praktyczny dodatek. Ochroni stanowisko do gry i nauki przed brudem czy kurzem, zapewni doskonałe prowadzenie myszy, a także zapobiegnie przesuwaniu się klawiatury. Samej podkładki również nie przesuniesz tak łatwo – tkaninowa warstwa od spodu jest zabezpieczona antypoślizgową gumą, która tłumi drgania i uniemożliwia nagłe przemieszczenie. Całość zapewnia więc bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania.
Na uwagę zasługuje też design podkładki. Utrzymano tu spójną stylistykę z innymi produktami od MSI. W zestawie z myszą i klawiaturą całość będzie więc robić lepsze wrażenie i pomoże stworzyć naprawdę udany kąt do nauki, ale także gry.
Karta graficzna – do gry i nie tylko
Na wymagających kierunkach studiów często pracuje się z równie wymagającym oprogramowaniem. Aby działało bez zarzutu, przyda się porządna, sprawdzona, a przy tym nie za droga karta graficzna. Jako przykład niech posłuży MSI GTX1660 Super Gaming X 6GB. To model w cenie 1449 zł, więc ze średniej półki. W sam raz na studencką kieszeń. Sprawdzi się więc do wielu zastosowań: użycia programów graficznych czy do obliczeń równoległych. Bez trudu uciągnie całe oprogramowanie potrzebne na studiach, a po godzinach pomoże zmienić komputer w maszynę służącą rozrywce.
Wiadomo przecież, że nie samą nauką człowiek żyje. Równie ważny jest relaks, a nic nie odpręża tak, jak partyjka w ulubioną grę. Tu też sprawdzi się NVIDIA GeForce GTX 1660.
Choć karta jest potężna, cechuje się wyjątkowo cichą pracą. MSI zastosowało przy niej technologię ZERO FROZR, która umożliwia zatrzymanie wentylatorów, gdy temperatura jest niska. Wiatraki zaczynają pracować dopiero wtedy, gdy sprzęt zaczyna ciężej pracować, a temperatura wzrasta. Opanowany w taki sposób poziom głośności sprawi, że nie musicie martwić się o przeszkadzanie innym mieszkańcom akademika czy stancji – do zagłuszania ciszy nocnej na pewno tu nie dojdzie.
Wyciszenie to podstawa
Nie można jednak liczyć na to, że sprzęt sam zadba o zgodne życie ze współlokatorami. O to musimy czasem też sami zadbać. Przydadzą się tu dobre słuchawki, dzięki którym rozgrywka – a przynajmniej ta w trybie singleplayer – nie będzie przeszkadzać osobom w naszym otoczeniu. To umożliwia headset MSI Immerse GH20, czyli kolejna propozycja w sam raz na kieszeń studenta. Cena 159 zł nie powinna wam jednak sugerować niskiej jakości. Jest wręcz przeciwnie; za stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymujemy produkt, którego nie powstydziliby się profesjonalni gracze.
40-milimetrowe neodymowe przetworniki gwarantują najwyższą jakość dźwięku, niewielka waga (zaledwie 245 g) sprawi, że nawet dłuższa rozrywka będzie komfortowa, zaś znajdujący się na wyposażeniu jednokierunkowy, czuły mikrofon umożliwi nie tylko granie z kumplami, ale też wygodne prowadzenie prywatnych rozmów. Headset od MSI jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń, zatem nie musicie już wyposażać się w kilka kompletów słuchawek do różnych zastosowań. Z tych skorzystacie podczas gry na komputerze i na konsoli, a także w czasie zwykłego użytkowania telefonu czy innego urządzenia mobilnego.
Co może okazać się szczególnie ważne w warunkach studenckich, to wygłuszenie gwarantowane przez słuchawki. Gdy sąsiedzi w akademiku w środowy wieczór organizują czwartą w tym tygodniu imprezę, czasem jedynym rozwiązaniem jest odcięcie się od otoczenia. W tym przypadku również możecie liczyć na MSI Immerse GH20. Dodatkowo słuchawki te są wyjątkowo miękkie, dzięki czemu sprawdzą się w każdych warunkach – nawet wtedy, gdy impreza przeciągnie się do czwartkowego poranka.
Źródło: Materiał powstał we współpracy z MSI