Polski film ze Złotym Globem? “Mistrz” może mieć taką szansę

kadr z filmu Mistrz o Tadeuszu Pietrzykowskim
Baza filmów Filmy Filmy i seriale Newsy

Mistrz, film Macieja Barczewskiego został zgłoszony do prestiżowej nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej i powalczy o nominację do Złotych Globów.

Produkcja znalazła się na liście tytułów, spośród których HFPA wyłoni nominacje. Polski obraz ma tym samym szansę na otrzymanie Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Złote Globy 2022 wisiały na włosku, ostatecznie zdecydowano się jednak je przyznać. Listę nominowanych filmów poznamy jeszcze w tym roku, 13 grudnia. Ogłoszenie zwycięskich tytułów nastąpi 9 stycznia 2022 roku.

Mistrz przedstawia historię Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który trafił do Auschwitz na samym początku funkcjonowania obozu. Przedwojenny bokserski wicemistrz Polski otrzymał tam numer obozowy 77. Pierwszą walkę w obozie stoczył w 1941 roku, gdy jeden z kapo szukał przeciwnika. Od tamtej pory w ringu w Auschwitz, a po przeniesieniu również w Neuengamme, stoczył kilkadziesiąt walk. Jak sam mówił po wojnie, walczył nie o fizyczne zwycięstwo, ale o przetrwanie, a także by dać rodakom nadzieję.

Film poświęcony “Teddy’emu” to pełnometrażowy debiut reżyserski Macieja Barczewskiego. W główną rolę wcielił się Piotr Głowacki, oprócz niego na ekranie pojawiają się m.in.: Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Rafał Zawierucha czy Jan Szydłowski.

Agata Wierzbicka
O autorze

Agata Wierzbicka

Redaktor
W dzieciństwie wielbicielka platformówek i przygodówek, obecnie w grach stawia przede wszystkim na dobrą fabułę. Z uporem maniaka wykonuje nawet najdziwniejsze zadania poboczne. Gdy nie gra – czyta, pisze lub próbuje swoich sił w kolejnych dziedzinach rękodzieła.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie