Oryginalny Metal Slug nie zestarzał się ani trochę. Po 26 latach rozgrywka wciąż wciąga

Metal Slug GOG
Newsy Retro

Bieganie w prawo i strzelanie przed siebie były swego czasu wyżynami elektronicznej rozgrywki. O prostocie tego geniuszu świetnie dowodzi Metal Slug.

24 maja 1996 roku na konsoli Neo Geo premierę miała pierwsza część marki Metal Slug. Z pozoru dziś nie jest to może pozycja wyjątkowa, ale w momencie swojej premiery udowodniła, że prosta rozgrywka może dostarczyć znacznie więcej radości niż niejeden skomplikowany tytuł. Całym sednem gry było w zasadzie chodzenie w prawo i strzelanie do wszystkiego przed nami. Tak – zupełnie, jak w kultowej Contrze.

Metal Slug miał jednak pewien ciekawy twist, czyli wielkie czołgi (tytułowe „metal slugi”). Gracz niejednokrotnie w trakcie rozgrywki zasiadał w kokpicie takiej maszyny, co wprowadzało nie tylko niezbędną różnorodność, ale też pozwalało poczuć się jak prawdziwie potężny bohater rodem z kina akcji. Podstawą naszego wyposażenia był i tak pistolet z nieskończoną amunicją i dodatkowe granaty.

Kultowy Metal Slug bawi po 26 latach od premiery

Mimo prostoty gra okazała się jednym z największych hitów tamtych czasów. W ten sposób zapoczątkowała cały cykl Metal Slug, a sama pierwsza część zasłynęła właśnie tym, że do dziś gra się w nią tak samo fantastycznie. Tytuł doczekał się wielu reedycji, w tym na PC, Switcha, smartfony i w zasadzie każdą ważną konsolę. I chyba to właśnie wielokrotne jej odświeżanie najlepiej pokazuje, że dobry pomysł na rozgrywkę nie musi się wcale zestarzeć, nawet po tylu latach od premiery.

Pierwsza część marki nie była zbyt długą rozrywką, bo składała się wyłącznie z 6 poziomów. W tamtych czasach było to całkowicie normalne, że gry starczały nierzadko na maksymalnie godzinę. W końcu nie chodziło tu o wbijanie osiągnięć czy poznawanie skomplikowanej fabuły, a o zabawę właśnie. Na powyższym filmiku możecie obejrzeć całą grę, którą udało się przejść w nieco ponad 30 minut i to bez zbytnio skomplikowanych zagrywek.

Kolejne części marki wychodzą dość regularnie. Co ciekawe, na ten rok zaplanowana została premiera Metal Slug Tactics, czyli… izometrycznego taktycznego RPG-a osadzonego w świecie oryginalnej gry. Jeżeli spin-off okaże się tak wciągającą grą taktyczną, jak oryginał grą akcji – możemy spodziewać się naprawdę ciekawej pozycji.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Prawdziwy Gracz poleca się do polubienia

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie