Pożegnajmy Internet Explorer. Dziś przeglądarka odeszła na zawsze

Internet Explorer umiera. Dziś ostatni dzień życia przeglądarki
Newsy Technologie

Zapamiętajmy tę datę, szczególnie jeżeli mamy wspomnienia związane z Internet Explorer. Legendarna przeglądarka umiera dziś, 15 czerwca 2022 roku.

Microsoft już od dawna wieścił koniec Internet Explorer. Legendarna przeglądarka, która ułatwiła życie milionom, oficjalnie odchodzi dziś, 15 czerwca 2022 roku. Jeżeli będziecie chcieli skorzystać z niej później, będziecie musieli obejść się smakiem. Na szczęście dziś praktycznie nikt z niej nie korzysta, a ostatni dzień jej żywota to kwestia bardziej symboliczna. Dla niektórych być może także i nostalgiczna.

Próbując przeglądać internet za pomocą IE jutro, ujrzymy komunikat zachęcający nas do pobrania Microsoft Edge. Za jego pomocą Microsoft chciał wytoczyć wojnę liderowi przeglądarek – Google Chrome. Oparty na Chromium twór giganta z Redmond nie zdobył jednak aż tak wielkiej popularności, choć w istocie jest naprawdę dobrym programem. Lata powolnego konania IE w końcu się skończą, a nowe rozwiązania mają być wspierane przez kolejne lata.

Żegnaj, Internet Explorer

Dla większości z nas nie będą to raczej jakieś specjalnie negatywne informacje. Dziś praktycznie nikt nie używa Internet Explorer. Zgodnie z danymi Statcounter (które zadziwiająco nie działa aktualnie na moim Chrome) w maju 2022 roku niemal 65% rynku przeglądarek należy do Google’a właśnie. 19% to Safari, niecałe 4% Edge, a Mozilla Firefox ma tylko 3,26% udziału. IE nie liczy nawet jednego procenta.

Kwestia odejścia legendy to jednak sprawa dla wielu z nas nostalgiczna. W „dawnych czasach”, gdy za przeglądarki z zasady się płaciło (tak, koszmar, wiem), Internet Explorer 2.0 okazał się świetną alternatywą. Do tego nie trzeba było się bawić w jego pobieranie, bo dołączany był od razu do kupionego systemu Windows. Dominacja trwała jakiś czas, ale gdy świat postępował, IE raczej stał w miejscu pod względem technologicznym. Premiery Firefoksa czy Chrome znacznie wpłynęły na kondycję rozwiązania Microsoftu.

Teraz firma rozwija przede wszystkim swojego Edge’a, który ma nawet opcję pozwalającą na odpalanie aplikacji korzystających z IE 2021. To tak w razie czego, jakby ktoś martwił się o ewentualną kompatybilność.

Śpij słodko, Internet Explorer. Fajne były z tobą memy.

Promocje

Zobacz wszystkie
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie