Horizon Zero Dawn – wiemy, ile kosztowała produkcja gry

Gra została przygotowana z wielkim rozmachem.

Horizon Zero Dawn zawitało na PlayStation 4 dosłownie wczoraj (jeśli chodzi o wersję na Europę) i co tu dużo gadać, to jedna z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich miesięcy. Jeśli tytuł dobrze się sprzeda, niewykluczone, że stanie się zalążkiem nowej serii na konsole od Sony.

Najpierw muszą się zwrócić oczywiście koszty produkcji, które do najniższych nie należą. Jak donosi serwis Gamepur, powołując się na jeden z holenderskich dzienników, prace nad Horizon Zero Dawn kosztowały studio Guerrilla Games oraz wydawcę Sony ponad 47 mln dolarów. Deweloperzy nie podali konkretnej kwoty, lecz wspomnieli, że to największa holenderska produkcja medialna, jaka kiedykolwiek powstała.

Przy Horizon Zero Dawn pracował zespół składający się z 250 osób oraz dodatkowa setka w ramach outsourcingu. Całość powstawała aż sześć lat.

Dajcie znać, czy graliście już w Horizon Zero Dawn i czy jesteście zadowoleni z finalnego efektu. Waszym zdaniem gra zarobi wystarczająco, by Sony pokusiło się o sequel?

Horizon Zero Dawn 2 to kwestia czasu?

Produkcja od studia Guerrilla Games od samego początku zdobyła spore zainteresowanie graczy i jak zapewniało Sony jeszcze przed premierą, firma jest zadowolona z zamówień przedpremierowych na grę.

Jesteśmy zachwyceni reakcją fanów – przyznał w rozmowie z serwisem MCV Jon Edwards z Sony Interactive Entertainment UK. – Pre-ordery są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Gracze wydają się być podekscytowani nowymi doświadczeniami, jakie przyniesie gra. Odzwierciedla się to w zamówieniach przedpremierowych – dodał.

Możliwe, że Horizon: Zero Dawn zapoczątkuje nową serię gier na konsole od Sony. – Nic nie zostało dotychczas ogłoszone, lecz myślę, że istnieje duży potencjał, aby gra rozpoczęła dla nas nową serię. Musimy po prostu poczekać i zobaczyć – zaznacza Jon Edwards.

Horizon Zero Dawn ładniejsze po premierze? Porównanie E3 2016 PS4 vs sprzedażowa wersja na PS4 Pro 4K

YouTube’r posługujący się pseudonimem Cycu1 przygotował z tej okazji naprawdę ciekawe porównanie grafiki. Po jednej stronie mamy Horizon Zero Dawn pokazane na targach E3 2016, odpalone na zwykłym PlayStation 4, po drugiej wersję sprzedażową tytułu, uruchomioną na PS4 Pro w rozdzielczości 4K.

Filmik jest ciekawy z tego względu, że pokazuje zmiany, które zaszły w produkcji. Niektóre sceny w ostatecznej wersji tytułu rozgrywają się nawet w innej porze roku. Cycu1 pisze wprost – to najładniejsza gra, jaką możemy zobaczyć na obecnej generacji konsol, być może nawet przewyższająca poziomem grafiki świetne Uncharted 4: Kres Złodzieja.

A jak Wy oceniacie oprawę oraz zmiany w Horizon Zero Dawn?

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.