Nie tylko Assassin’s Creed. Absolutnie genialna lista „historycznych” gier

Assassin's Creed to nie wszystko. Fan stworzył listę
Newsy PC PS3 PS4 PS5 Switch X360 Xbox Series XOne

Assassin’s Creed to niejedyna seria gier rozgrywających się w różnych okresach historycznych, ale z pewnością najbardziej znana. Pewien gracz postanowił stworzyć listę dla fanów historii.

Jeżeli myślimy „gry historyczne”, najpewniej od razu przyjdzie nam na myśl seria Assassin’s Creed. Jeżeli jednak macie ochotę cofnąć się w czasie, są też inne produkcje na to pozwalające.

Nie tylko Assassin’s Creed

Na Reddicie pojawiła się bardzo ciekawa lista w postaci osi czasu. Widzimy na niej w zasadzie historię ludzkości – od jej początków, do (potencjalnej) przyszłości, wraz z czasami nowożytnymi. Za jej stworzenie odpowiada pewien gracz, który chciał w ten sposób ułatwić innym znalezienie produkcji, które reprezentują dane realia historyczne.

Nietrudno ukryć, że największą sławą na tym polu cieszy się hitowa seria od Ubisoftu. Mamy tutaj aż 10 jej części i choć to zdecydowana większość na osi, nie oznacza, że nie było miejsca na inne pozycje. Zacznijmy może od początku, czyli od… małp. Jeden z twórców marki AC przed laty stworzył nie aż tak popularne Ancestors: The Humankind Odyssey. Jest to tytuł, który pozwala nam wcielić się w małpich praprzodków ludzi. Tytuł może i nie zdobył wielkiego poklasku, ale z pewnością pozwala na poznanie bardzo wyjątkowych okoliczności historycznych.

Później mamy również Far Cry Primal, czyli zaskakująco dziwacznego, ale i udanego FPS-a w realiach prehistorycznych. Później, klasycznie, sporo AC, wciąż dobre Ryse oraz prześwietne Ghost of Tsushima. Jeżeli jednak wolicie RPG-i pełną gębą, znajdziecie tu także Kingdom Come: Deliverance. Fani nastawionych na fabułę przygód mogą liczyć na choćby A Plague Tale. Osobiście polecam rozgrywające się w czasach II Wojny Światowej (choć to dość osobliwy wybór) The Saboteur. Mamy również Mafię, RDR2, Yakuzę czy GTA V. Fani przyszłości odnajdą tu Cyberpunka, The Outer Worlds i Horizon Zero Dawn.

Wnioski? Oprócz wielu ciekawych pozycji widzimy, które lata najmniej interesują deweloperów. Pomiędzy Ancestors a FC Primal jest olbrzymia luka, która aż prosi się o wypełnienie. Na liście brakuje również pozycji utrzymanych w realiach IWŚ, co jest dziwne. Może i nie jest to zbyt eksplorowana karta historii, ale i tak ukazało się wiele gier o tej tematyce. Które czasy wydają się Wam najbardziej atrakcyjne?

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie