Gracze przycisnęli Rockstar. Producent ratuje GTA V

Deweloper wydaje specjalny komunikat.

Studio Rockstar publikuje oświadczenie w sprawie modów do GTA V. Wszystko po niedawnej akcji, która doprowadziła do zablokowania przez Take-Two programu OpenIV. To narzędzia służące do tworzenia zaawansowanych modów.

Społeczność graczy lubująca się w modach ostro zareagowała na poczynania Take-Two. Studio Rockstar wsparło decyzję wydawcy, lecz obiecało, że szuka rozwiązania problemu. W tym czasie gracze zaczęli wystawiać “przytłaczająco negatywne” noty GTA V oraz GTA IV w serwisie Steam i w rezultacie ogólne oceny tytułów z bardzo pozytywnych spadły na “mieszane”.

Rockstar poczuło zatem gniew graczy i może dzięki temu postanowiło zmiękczyć Take-Two, czego rezultatem jest poniższy komunikat.

To dobra wiadomość, ponieważ według oświadczenia producent oraz wydawca nie będą podejmowali działań prawnych wobec osób, które tworzą mody do GTA V dedykowane kampanii fabularnej, które są niekomercyjne i nie naruszają własności intelektualnej! Jeśli jednak moderzy wejdą na poletko GTA Online, niech mają się na baczności.

Oczywiście Rockstar tłumaczy przy tym, że zawsze może zmienić zdanie, lecz ogólne przesłanie jest jak najbardziej zadowalające dla moderów.

Oto pełna treść komunikatu:

Modyfikacje trybu jednoosobowego na PC

Pytanie: Czy dopuszczalne jest użycie modyfikacji trybu jednoosobowego na PC?

Odpowiedź: Zespół Rockstar Games wierzy w siłę rozsądnej kreatywności fanów i chce wspierać twórców w pokazywaniu swojej pasji związanej z naszymi grami. Przeprowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami Take-Two, którzy zgodzili się, aby firma z zasady nie podejmowała kroków prawnych wobec tworzonych przez podmioty zewnętrzne niekomercyjnych projektów związanych z jednoosobowym trybem w grach Rockstar, które respektują własność intelektualną podmiotów zewnętrznych. Nie ma to zastosowania do (i) usług wieloosobowych bądź sieciowych; (ii) narzędzi, plików, bibliotek oraz funkcji, które mogą wpływać na usługi wieloosobowe bądź sieciowe lub (iii) wykorzystania bądź importowania innej własności intelektualnej (w tym należącej do Rockstar) w projekcie. Powyższe stwierdzenie nie ma mocy licencji i w żaden sposób nie nakłania i nie upoważnia podmiotów zewnętrznych do jakichkolwiek działań, ani nie wyraża na nie zgody. Take-Two zastrzega sobie prawo do zakwestionowania dowolnego projektu podmiotów zewnętrznych, a także zmiany, uchylenia oraz/bądź wycofania powyższego stwierdzenia w dowolnym momencie i wedle uznania. To stwierdzenie nie oznacza zrzeczenia się przez Take-Two jakichkolwiek praw związanych z projektami podmiotów zewnętrznych.

Darek Madejski

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.