Lokalny gamedev przyśpieszy. Indyjski miliarder wykonuje kolejny krok, który odbije się na branży

gamedev-polska
E-sport Newsy PC PS4 PS5 Switch Technologie Xbox Series XOne

Mamy nowe informacje dotyczące gigantycznej inwestycji, która wpłynie nie tylko na rozwój branży gier w Polsce i Europie Centralnej. Fundusz ASI Gaming Investment Group zmienia nazwę na BNP Investment Fund i rozszerza swoją działalność o istotne obszary gamingu i nie tylko.

Pod koniec sierpnia pisaliśmy, że indyjski miliarder Biswanath Patnaik inwestuje w polski przemysł gier i dołącza jako większościowy udziałowiec oraz Członek Zarządu do funduszu ASI Gaming Investment Group. Dla przypomnienia, wspomniany Fundusz inwestuje w startupy związane z branżą gier wideo, przede wszystkim w twórców gier indie z segmentu AA i AAA. W polu zainteresowań znajduje się również sprzęt i technologie wykorzystywane w gamedevie.

Właśnie dowiedzieliśmy się, że wykonano kolejne kroki, które rozszerzą obszar inwestycji Funduszu o nowe dziedziny. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla polskich graczy, lecz również osób interesujących się technologiami.

Witamy ASI BNP Investment Fund

Zacznijmy od tego, że Fundusz ASI Gaming Investment Group (ASI GIG) oficjalnie zmienia nazwę na ASI BNP Investment Fund. Tym samym dołącza do grupy BNP, którą kieruje Biswanath Patnaik.

Obszar inwestycji Funduszu, który do tej pory głównie był skupiony na przemyśle kreatywnym, czyli produkcji gier wideo, też zostaje rozszerzony. Obejmować będzie rozwiązania z takich dziedzin jak: AI, blockchain, VR/AR, e-sport, platformy streamingowe oraz Parki Technologiczne dedykowane branży gamedev/e-sport/AI.

Polska i Europa Centralna na celowniku

Fundusz skupi swoje działania na Polsce i krajach Europy Centralnej z pomocą nowego ważnego Partnera Technologicznego w grupie BNP. Podjął bowiem współpracę z firmą Xpertnest, która posiada niezbędne know-how, kompetencje, doświadczony zespół oraz referencje komercyjne, a nawet rządowe.

To właśnie z Xpertnest planowane są dalsze działania Funduszu w ramach grupy BNP. Warto dodać, że firma Xpertnest pozyskała niedawno 1.5 mld dolarów na rozwój i inwestycje w obszarach pokrewnych z działalnością Funduszu.

Rośnie kolejny gigant na skalę międzynarodową

Wrzesień to również ważny miesiąc w historii Funduszu BNP Investment Fund. Ujawniono, że szykuje się oficjalne podpisanie umowy współpracy ze strategicznym Partnerem z regionu GCC. Nowy Partner zdecydował się rozszerzyć działalność wraz z Funduszem jako Inwestor i Partner w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej oraz Afryce. Celem jest utworzenie Mostu Inwestycyjnego i Hubu Technologicznego w obszarach takich jak gamedev, e-sport oraz blockchain.

Już wkrótce poznamy szczegółowe informacje odnośnie wymienionej współpracy. Zostaną one ogłoszone 20 września 2023 roku w Dubaju.

Darek Madejski
O autorze

Darek Madejski

Redaktor
Wspomina gaming lat 90. z wielkim sentymentem. Ekspert w dziedzinie retro sprzętu oraz starych konsol. Oprócz duszy kolekcjonera, fan współczesnych gier singleplayer, głównie tych na PlayStation. Specjalista w treściach dotyczących PS Plus oraz promocji. Poza pracą, fan seriali w klimacie postapokaliptycznym, koszenia trawy, rąbania drewna i zajmowania się wszystkim, by tylko nie siedzieć w miejscu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie