Fake Friday – unikaj fałszywych promocji Black Friday, sprawdź historię cen
Black Friday czy Black Frajer? Słyszeliśmy takie porównania wielokrotnie i nic dziwnego – w końcu nie każda promocja to okazja, a nieraz możemy przepłacić za coś, co sklepy wciskają nam w “super cenie”.
Prawdziwy Black Friday jest w Stanach Zjednoczonych, no i ewentualnie w UK, gdzie przedświąteczne promocje to ceny niższe o kilkanaście/kilkadziesiąt procent. W Polsce słabizna – w zeszłym roku z okazji Czarnego Piątku średnia obniżka cen w naszym kraju sięgnęła 3,5% (według badania Dealavo i Deloitte). Nieraz bywa i tak, Black Friday to u nas chwyt marketingowy i nic więcej, lecz oczywiście nie jest to regułą i prawdziwe okazje (mniejsze lub większe) rzeczywiście się zdarzają. Tylko jak nie dać się naciąć?
Fake Friday – promocje pod kontrolą
W sieci wyskoczyła strona FakeFriday.org, której autor przygotował prostą porównywarkę. Wpisujemy interesującą nas frazę, np. “PlayStation 4 Pro” i już widzimy, jak wyglądały ceny produktu w elektromarketach na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.
Napisałem bota, który kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką. Podaję tutaj najniższą cenę jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach. To są ceny takie jakie podawały strony. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ma tutaj swoje ceny – czytamy na wspomnianej witrynie.
Co do wyników wyszukiwania, czytamy: Różne sklepy mają różne nazwy produktów. Czasem produkty zmieniają linki. Dlatego taka wyszukiwarka wydała się najlepsza. Zwraca 10 produktów najbardziej podobnych do tego który szukasz. Jeśli nazwa jest identyczna, to będzie na pierwszej pozycji. Jeśli te 10 wyników nie wystarczyło aby znaleźć, to wpisz dokładniejszą nazwę.
Oto przykładowy wynik:
Może nie jest to idealne narzędzie, lecz na pewno nieco pomocne podczas szukania okazji na Black Friday.