Reżyser Elden Ring jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie

Reżyser Elden Ring na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie
Newsy PC PS4 PS5 Xbox Series XOne

Hidetaka Miyazaki, reżyser Elden Ring, dość niespodziewanie trafił na listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. To zarazem drugi japoński twórca gier na liście.

Hidetaka Miyazaki jest w pewien sposób “objawieniem” branży. Zaczynał w dość mało znanym studiu From Software, ale jego pomysłowość i postawienie na dość odważne i świeże idee (głównie w Demon’s Souls) pozwoliły mu na zostanie szefem firmy w ciągu zaledwie 10 lat. To ekspresowa droga na szczyt, ale gracze Miyazakiego kochają przede wszystkim za nowatorskie podejście do gier RPG. Wiecie, nie każdy jest w stanie ukształtować zupełnie nowy gatunek gier.

Reżyser Elden Ring z prestiżowym wyróżnieniem

Miyazaki z biegiem lat rozwijał się coraz bardziej tak jak i gry From Software. Pełnił funkcję reżysera niemal każdej kolejnej gry studia, a ostatnio obsypano go nagrodami za Elden Ring. Hitowa gra najwyraźniej mocno wpłynęła na postrzeganie Miyazakiego w świecie gamingu i… nie tylko. Magazyn Time opublikował nową listę 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie 2022 roku i reżyser Elden Ring też się na niej znalazł.

Jeżeli zapytacie “za co?”, to zapewne właśnie za przecieranie nowych szlaków, ukształtowanie nowego gatunku gier i wydanie tytułu, który dosłownie zgarnął niemal wszystkie dostępne nagrody. Do tej pory pozycja zdobyła ponad 400 tytułów “gry roku” i sprzedała się w liczbie 20 milionów egzemplarzy. Niebywały sukces i bardzo cieszy, że dostrzegają go także ludzie spoza branży. Z drugiej strony gaming cały czas się rozrasta, więc bardzo cieszy ujęcie dewelopera na tak prestiżowej liście.

Zachwala go Neil Druckmann

Magazyn Famitsu zaznacza, że Hidetaka Miyazaki jest drugim japońskim twórcą gier w zestawieniu Time. Pierwszym był legendarny Shigeru Miyamoto w 2007 roku, twórca Mario Bros, Zeldy i generalnie niemal wszystkiego tego, za co gracze kochają Nintendo. Aby lepiej zrozumieć fenomen soulslike, możemy zapoznać się z opisem Miyazakiego na liście. Odpowiada za niego zainspirowany dziełami From Software Neil Druckmann – szef Naughty Dog i reżyser m.in. The Last of Us.

Gdy pierwszy raz zagrałem w jedną z gier Hidetaki Miyazakiego, nie byłem szczęśliwy. Ciągle ginąłem na pierwszym wrogu i tak w kółko. Ale kiedy zwolniłem, zwracając uwagę na szczegóły, nagle wszystko kliknęło. Udało mi się pokonać wroga i przejść dalej w grze. Zapracowałem na postęp i poczułem coś w rodzaju euforii! W miarę jak posuwałem się naprzód w grze, byłem o wiele bardziej skrupulatny, ostrożny w eksploracji tego świata. A w zamian za to świat wynagrodził mnie napięciem, pięknem i niespodziankami.

Dlatego też Elden Ring – jego ogromny hit z 2022 roku – jest świetnym ambasadorem gier wideo i unikalnych uczuć, jakie mogą wywołać w graczu; uczuć, których pasywne medium, jakim jest telewizja, nie jest w stanie odtworzyć. W grach Miyazakiego gracz czuje się spełniony i inteligentny, a wszystko to dzięki bezkompromisowemu podejściu jego i jego zespołu. Odmawia on nadmiernego objaśniania mechaniki czy fabuły, a raczej ufa graczowi, że ten sam na wszystko wpadnie.

– zachwala projektanta Neil Druckmann

Wielkie gratulacje także od nas! Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na to, że to nie koniec fenomenu Elden Ring. Do gry zmierza wielce wyczekiwany dodatek.

Artur Łokietek
O autorze

Artur Łokietek

Redaktor
Zamknięty w horrorach lat 80. specjalista od seriali, filmów i wszystkiego, co dziwne i niespotykane, acz niekoniecznie udane. Pała szczególnym uwielbieniem do dobrych RPG-ów i wciągających gier akcji. Ekspert od gier z dobrą fabułą, ale i koneser tych z gorszą. W przeszłości miłośnik PlayStation, obecnie skupiający się przede wszystkim na PC i relaksie przy Switchu.
Advertisement
Udostępnij:

Podobne artykuły

Zobacz wszystkie