Detroit: Become Human – data premiery. Wiemy, kiedy zagramy na PS4

0 komentarzy

Sony ujawnia, kiedy kolejna wielka i ekskluzywna gra dla PlayStation 4 pojawi się na rynku. Szykujcie się na Detroit: Become Human!

Studio Quantic Dream oraz Sony ogłaszają, że data premiery Detroit: Become Human została zaplanowana na 25 maja tego roku.

Detroit: Become Human to historia trzech androidów, trzech maszyn zaprojektowanych do posłuszeństwa, które zaczynają odczuwać emocje. W obliczu prześladowań i przemocy społecznej gracze – kierujący poczynaniami androidów – będą musieli podejmować wiele moralnych decyzji. Próbkę takich wyborów mogliśmy zobaczyć choćby na zwiastunie zademonstrowanym podczas ubiegłorocznej imprezy Paris Games Week (filmik przypominamy poniżej).

Detroit: Become Human – premiera 25 maja tylko na PS4

Detroit: Become Human to zdecydowanie najbardziej ambitny tytuł, jaki kiedykolwiek powstał w Quantic Dream. W tej grze chcieliśmy przekroczyć nasze granice, robiąc najbardziej zagmatwaną grę, jaką kiedykolwiek stworzyliśmy – zaznaczają deweloperzy.

Nasze wybory w grze będą miały rzeczywiste i spektakularne konsekwencje: są całe sceny, które możesz zobaczyć lub pominąć w oparciu o podjęte decyzje, najbliżsi sprzymierzeńcy mogą zginąć w każdym momencie, a przeznaczenie bohaterów może być całkowicie różne w zależności od naszych poczynań. Każdy z trzech głównych bohaterów również w każdej chwili może pożegnać się z życiem.

Detroit: Become Human wzbudza kontrowersje

Deweloperzy podkreślają, że Detroit: Become Human może być postrzegana jako kontrowersyjna, ponieważ porusza wiele wrażliwych tematów, które niektórzy mogą uznać za niewłaściwe lub tabu dla gier wideo. Zresztą, spore kontrowersje wzbudził sam zwiastun z PGW 2017. W grudniu zeszłego roku tytuł znalazł się pod ostrzałem brytyjskich dzienników, które pochyliły się krytycznie nad produkcją, a konkretnie nad sceną przemocy domowej ze wspomnianego już filmiku.

Damian Collins – przewodniczący Komisji Kultury, Mediów i Sektora Sportu – wypowiadał się na łamach jednego z dzienników w następujący sposób: Zupełnie niewłaściwe jest, aby przemoc domowa była częścią gry wideo bez względu na motywację. Trzeba jasno zaznaczyć, że przemoc domowa nie jest grą, to po prostu ją bagatelizuje.

Anna Longfield – rzecznik praw dziecka w Anglii – uważała, że bez względu na motywację dewelopera, to co widzimy w trailerze przekłada się na niezręczną, nieodpowiednią i brutalną zabawę, która nie jest niczym innym, jak nieprzyjemną próbą zarobku na prawdziwym cierpieniu.

Esther Rantzen z organizacji Childline apelowała z kolei do Sony, by deweloperzy usunęli scenę przemocy domowej z Detroit: Become Human, a najlepiej wycofali się ze sprzedaży takiej brutalnej produkcji: Nigdy nie chcemy, aby ktokolwiek uwierzył, że bicie dziecka na śmierć pasem jest formą rozrywki. Nigdy nie należy tego trywializować ani zamieniać w grę wideo. Apeluję do Sony Interactive Entertainment o ponowne przemyślenie sprawy i wycofanie gry, lub przynajmniej o usunięcie sceny przemocy domowej.

A co Wy sądzicie o całej sprawie oraz grach, które poruszają tak trudną tematykę? Czy to może komuś jeszcze bardziej zaszkodzić?

Darek Madejski

Wychowany na Amidze i pierwszej odsłonie PlayStation. Do dziś często sięga po hity z lat 90.
Rejestracja konta

Dołącz do grona użytkowników Planety Gracza

Chcesz brać udział w konkursach, wygrywać nagrody i wiedzieć o najnowszych premierach jako pierwszy? Zarejestruj się i dołącz do naszej społecznośći.
Rejestrując się, akceptujesz regulamin naszego serwisu

Masz już konto? Zaloguj się